کدهای معاف از مالیات بسته شدند

چهار شنبه 11 مرداد 1396   سرویس
کدهای معاف از مالیات که محصولات پتروشیمی را از بورس کالا خریداری کرده و سپس اقدام به حمل این کالاها به مناطق آزاد نمی کردند، با همت مدیران بورس کالا و گمرک بسته شدند.

دارندگان کدهای معاف از مالیات عمدتا با عدم ارسال محموله های پتروشیمی، بازار را با دوگانگی قیمت روبه رو کرده و سبب می شدند تا تقاضا بعضا برای شرکت های پتروشیمی کاهش یابد. 

از این رو برای حذف این کدها، مدیران بورس کالا، از شرکتهای مناطق ویژه بازدید کرده و به این ترتیب کدهای بورسی شرکتهای متخلف بسته شدند. 

همچنین شروع به کار سامانه ثامن نیز و همکاری بورس کالا و گمرک نیز سبب شد تا سرانجام اکث کدهای معاف از مالیات بسته شوند، به طوری که کدهای معاف از مالیات مناطق آزاد قشم، ماهشهر و عسلویه کاملا بسته شد و شرکت های مناطق دیگر نیز در حال بسته شدن هستند.

در جلسه دفتر صادرات گمرک در تاریخ 27 فروردین امسال بر لزوم اعمال نظارت بر معافیت مالیات بر ارزش افزوده کالاهای تولید شده در مناطقی که جهت انتقال به مناطق دیگر نیز فروخته می شوند، تاکید شد.

با توجه به اینکه محصولات پتروشیمی تولید شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهت انتقال به سایر مناطق، مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نبوده و فروش آنها در بورس کالا صورت می گیرد، به منظور جلوگیری از تضییع حقوق دولت و حصول اطمینال از انتقال این محصولات به مناطق قرار شد تا اطلاعات محصولات فروخته شده از سوی شرکت بورس به سازمان عامل منطقه ارسال شود تا براساس آن مجوز خروج از منطقه مبدا صادر شده و گمرک مستقر در منطقه مبدا نیز خروج محموله از منطقه به داخل سرزمین اصلی را ثبت کند.

در زمان ورود این محصولات به منطقه مقصد نیز گمرکات مستقر در دربهای ورود مناطق، ثبت آماری انجام داده و سپس سازمان عامل منطقه نیز اقدام به صدور قبض انبار برای آن کالا و اعلام وصول به شرکت بورس کالا کند.

در صورت عدم اعلام وصول سازمان منطقه (یعنی محموله فروخته شده وارد مناطق نشده است)، سازمان امور مالیاتی کشور مراتب جهت وصول مالیات منطقه پی گیری کند. ضمن اینکه تا ارایه مستندات تسویه مالیات محموله اشاره شده (ارائه مستندات ورود کالا به مناطق یا پرداخت مالیات منطقه، شرکت بورس کالا از فروش کالا به ذی نفع خودداری خواهد کرد.

چهار شنبه 11 مرداد 1396
پتروتحلیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد