گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱ نوامبر ۲۰۱۹

یک شنبه 12 آبان 1398   سرویس
در روز پایانی هفته و اولین روز از ماه نوامبر، با بهبود شاخص‌های اقتصادی و پیشرفت مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین، قیمت نفت‌خام در بازارهای فیوچرز افزایش پیدا کرد

در روز پایانی هفته و اولین روز از ماه نوامبر، با بهبود شاخص‌های اقتصادی و پیشرفت مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین، قیمت نفت‌خام در بازارهای فیوچرز افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار بورس لندن برای تحویل در ماه ژانویه ۱/۴۶ دلار افزایش یافت و با قیمت ۶۱/۶۹ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت‌خام سبک آمریکا در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز ۲/۰۲ دلار افزایش پیدا کرد و در سطح ۵۶/۲۰ دلار در هر بشکه تسویه شد. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژانویه به ۵/۴۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید. در بازار فیوچرز فرآورده‌های نفتی، قراردادهای نوامبر ULSD نایمکس با ۵/۵۱ سنت افزایش قیمت به ۱/۹۳۳۱ دلار در هر گالن رسید و قراردادهای نوامبر RBOB به میزان ۲/۴۵ سنت افزایش یافت و با قیمت ۱/۶۵۵۷ دلار به ازاء هر گالن تسویه گردید. این در حالی است که قراردادهای نوامبر گازوئیل کم سولفور در بازار بورس لندن در سطح قیمت ۵۷۸/۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن تسویه شدند که نسبت به روز قبل ۱۱/۰۰ دلار افزایش نشان می‌دهد.

وزارت بازرگانی و کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند که نمایندگان آنها در مذاکرات جاری پیشرفت داشته‌اند. شاخص‌های کلان اقتصادی که اوایل هفته منتشر گردید تأثیر صعودی کمتری بر روی قراردادهای فیوچرز نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی داشتند. با این حال، اخبار مثبت در مورد آمار اشتغال ایالات متحده و گزارش‎‌های مربوط به تولیدات کارخانه‌ای باعث شد تا قیمت‌های نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی تقویت گردد. طبق گزارش‌ منتشر شده توسط اداره آمار نیروی کار ایالات متحده ، آمار شاغلین بخش غیرکشاورزی در ماه اکتبر ۱۲۸ هزار نفر افزایش یافت و نرخ بیکاری با اندکی تغییر در سطح ۳/۶ درصد محاسبه گردید. شاخص خرید تولیدات کارخانه‌ای در ماه اکتبر نیز توسط مؤسسه ISM معادل ۴۸/۳ درصد اعلام شد که در مقایسه با ماه سپتامبر ۰/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در همین رابطه، Kyle Cooper تحلیل‌گر مؤسسه IAF Advisors اظهار داشت که با توجه به آمار مربوط به اشتغال، قیمت‌های فیوچرز نفت‌خام احتمالاً افزایش خواهند یافت. وی افزود، این امر احتمالاً شانس کاهش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو را محدود خواهد کرد. از طرفی، بررسی انجام شده از وضعیت تولیدات کارخانه‌ای چین توسط مؤسسه Caixin نشان دهنده چشم‌انداز صعودی برای دومین اقتصاد جهان است که با آمار اخیر دولت چین مغایرت دارد. طبق این گزارش، تولیدات کارخانه‌ای چین به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است؛ در حالی که طبق آمار منتشر شده توسط دولت، فعالیت‌های کارخانه‌ای تا سطح هشدار دهنده‌ای کاهش یافته است. در همین راستا، تحلیل‌گران Petromatrix اظهار داشتند که این موضوع باعث سردر گمی بازار شده و کمک خواهد نمود تا قیمت‌های نفت‌خام نوسان غیر معمول نداشته باشند.

یک شنبه 12 آبان 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد