گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹

پنج شنبه 2 آبان 1398   سرویس
در حالی که پیش بینی ها حاکی از افزایش میزان ذخایر نفت خام آمریکا برای هفته گذشته بودند، انتشار آمار غیر منتظره از جانب اداره انرژی آمریکا مبنی بر کاهش ذخایر نفت خام این کشور شوک بزرگی را به بازار وارد کرد و قیمت نفت خام های شاخص در بازار های جهانی افزایش یافت .

در حالی که پیش بینی ها حاکی از افزایش میزان ذخایر نفت خام آمریکا برای هفته گذشته بودند، انتشار آمار غیر منتظره از جانب اداره انرژی آمریکا مبنی بر کاهش ذخایر نفت خام این کشور شوک بزرگی را به بازار وارد کرد و قیمت نفت خام های شاخص در بازار های جهانی افزایش یافت . بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۱/۴۷ دلار افزایش (۲/۵درصد) ، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۱۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با۱/۸۱ دلارافزایش (۲/۷ درصد) ، در سطح بشکه‌ای۵۵/۹۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه دسامبر ۵/۲ به دلار به ازاء هر بشکه رسید.


در حالی که روز سه شنبه موسسه آمریکایی پترولیوم API پیش بینی کرده بود که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به ۱۸ اکتبر ۴/۵ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت و هچنین چندین موسسه معتبر در این زمینه همانند پلاتس پیش بینی هایی حاکی از افزایش ذخایر موجودی آمریکا ارائه کرده بودند اداره انرژی ایالت متحده آمریکا EIA به طو غیر منتظره ای خبر حاکی از کاهش ذخایر موجودی نفت خام این کشور را به میزان ۱/۷ میلیون بشکه برای هفته گذشته ارائه کرد. که انتشار این آمار باعث ایجاد شوک به بازار های جهانی شد و در نتیجه قیمت نفت خام های شاخص در بازار های جهانی بیش از ۲ درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش قیمت در پنج هفته گذشته و بعد از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو به حساب می آید. به گفته رویترزبرخی تحلیلگران بازار نفت همچنین انتظار دارند، کمبود ذخایر نفت خام آمریکا از این میزان فراتر رود و به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه برسد. "جین مک گلیان" معاون مؤسسه پژوهشی Tradition Energy در ایالت استمفورد، کنتیکت گفت: گزارش وزارت انرژی آمریکا برخی از مشتریان را به سوی بازار سوق داد، اما آنچه بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت، این است که آیا کاهش ذخایر نفت خام آمریکا ادامه خواهد داشت یا خیر؟ لازم به ذکر است که ذخایر موجودی نفت آمریکا بعد از افزایش در پنج هفته متوالی در هفته گذشته کاهش یافت که به گزارش EIA در حال حاضر میزان این ذخایر در سطح متوسط پنح ساله آن می باشد.

و اما بر اساس گزارش EIA یکی از عوامل مهم این کاهش ذخایر افزایش تقاضا از جانب پالایشگاه ها بوده است. اداره انرژی آمریکا اعلام کرد که مصرف پالایشگاه های این کشور در هفته گذشته به طور متوسط ۴۲۹ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. در این راستا تقاضای بنزین نیز در آمریکا به بیشترین میزان تقاضای فصلی در ۲۸ سال گذشته رسیده است. که این باعث شد قیمت بنزین نیز در بازار فیوچرز بیش از ۲/۷ درصد افزایش یابد. همچنین به گزارش بلومبرگ، واردات نفت خام آمریکا به کمترین میزان خود در دو دهه گذشته رسیده است که این امر نیز به نوبه خود در کاهش ذخایر موجودی نفت تاثیر عمده داشته است و البته صادرات نفت خام آمریکا نیز در هفته گذشته به رکورد خود به میزان ۳/۷ میلیون بشکه در روز نیز نزدیک بوده که این امر نیز خود یکی دیگر از دلایل کاهش ذخایر این کشور به حساب می آید.

پنج شنبه 2 آبان 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد