گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹

چهار شنبه 24 مهر 1398   سرویس
در اولین روز معاملاتی هفته، قیمت نفت‌خام در بازارهای فیوچرز تحت تأثیر تردید و بدبینی بازار نسبت به توافق اولیه آمریکا و چین کاهش پیدا کرد؛ به نحوی که اخبار مثبت مربوط به افزایش واردات نفت‌خام چین نتوانست تأثیر منفی آن را خنثی نماید.

در اولین روز معاملاتی هفته، قیمت نفت‌خام در بازارهای فیوچرز تحت تأثیر تردید و بدبینی بازار نسبت به توافق اولیه آمریکا و چین کاهش پیدا کرد؛ به نحوی که اخبار مثبت مربوط به افزایش واردات نفت‌خام چین نتوانست تأثیر منفی آن را خنثی نماید. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار بورس لندن برای تحویل در ماه دسامبر ۱/۱۶ دلار کاهش یافت و با قیمت ۵۹/۳۵ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت‌خام سبک آمریکا در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز ۱/۱۱ دلار افزایش پیدا کرد و در سطح ۵۳/۵۹ دلار در هر بشکه تسویه شد. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه دسامبر به ۵/۷۰ دلار به ازاء هر بشکه رسید. در بازار فیوچرز فرآورده‌های نفتی، قراردادهای نوامبر ULSD نایمکس با ۴/۲۵ سنت کاهش قیمت به ۱/۹۱۵۱ دلار در هر گالن رسید و قراردادهای نوامبر RBOB نیز ۲/۵۶ سنت کاهش یافت و با قیمت ۱/۶۱۳۲ دلار به ازاء هر گالن تسویه گردید.

رئیس جمهور ایالات متحده در ساعات پایانی یک شنبه در توئیتر اعلام کرد که این کشور تعرفه واردات کالاهای چینی را افزایش نخواهد داد. قرار بود روز سه شنبه تعرفه مورد اشاره از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش یابد. وی همچنین اضافه کرد که چین خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را آغاز کرده است. به هرحال، استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت که در صورت عدم حصول به یک توافق جامع، دور بعدی اعمال تعرفه بر روی کالاهای چینی از نیمه دسامبر اعمال خواهد شد. این در حالی است که چشم‌انداز نزولی اقتصاد نیز پیش‌بینی‌های مربوط به رشد تقاضای جهانی نفت‌خام را تحت تأثیر قرار داده است. در همین راستا، IEA روز جمعه برآورد خود از رشد تقاضای نفت‌خام برای سال آینده و همچنین تقاضای برای نفت‌خام اوپک در نیمه اول سال ۲۰۲۰ را کاهش داد. بر این اساس، برآورد IEA برای رشد تقاضای نفت‌خام در سال بعد از ۱/۳ به ۱/۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد که عمدتاً در واکنش به کاهش شدید نرخ رشد GDP، اختلافات تجاری، کاهش رشد سرمایه‌گذاری و عدم اطمینان مربوط به برگزیت می‌باشد.
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان روز گذشته اعلام کرد که انتظار می‌رود تولید نفت‌خام این کشور طی ماه‌های اکتبر و نوامبر به ۹/۸۶ میلیون بشکه در روز برسد. حملات انجام شده علیه تأسیسات فرآوری نفت‌خام بقیق و میدان نفتی خوریص موجب شد تولید عربستان در ماه سپتامبر به ۸/۴۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. وی اضافه کرد، صادرات نفت عربستان در حال حاضر تقریباً ۷-۶/۹ میلیون بشکه در روز است و انتظار می‌رود تا پایان سال در همین سطح باقی بماند. این در حالی است که به گفته یاسر عثمان الرمیان، مدیرعامل آرامکو، جزئیات مربوط به عرضه عمومی سهام این شرکت در ماه جاری اعلام خواهد شد. در ساعات ابتدایی روز دوشنبه، مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF) اظهار داشت که سرمایه‌گذاران روسی علاقمند هستند که در فهرست خریداران باشند.
در سایر خبرها، با شروع مذاکرات قرارداد بلندمدت ADNOC برای عرضه نفتا طی دوره ژانویه-دسامبر ۲۰۲۰ در تایلند، اخبار آن در مرکز توجه فعالان بازار نفتای آسیا قرار دارد. وقایع اخیر در منطقه خلیج فارس که منجر به کاهش تولید آرامکو گردید و همچنین نگرانی‌های مربوط به حق مرغوبیت ناشی از شرایط جنگی به دنبال حادثه نفتکش ایران باعث شده است که خریداران به میزان زیادی نگران حق مرغوبیت‌های بالا در مذاکرات قراردادی باشند. این در شرایطی است که ارزیابی پلاتس از حق مرغوبیت نفتا بر پایه فوب خلیج فارس در روز جمعه به ۳۹ دلار در هر تن رسید که طی ۶/۵ سال گذشته یک رکورد محسوب می‌شود. فعالان بازار انتظار دارند که افزایش حق مرغوبیت نفتا در بازار شمال‌شرق آسیا و خاورمیانه در هفته جاری نیز تداوم داشته باشد که ناشی از فعالیت واحدهای کراکر با ظرفیت کامل در غیاب برنامه‌ریزی تعمیرات و همچنین بازگشت اشتهای بازار برای خرید نفتا به دلیل عدم صرفه اقتصادی استفاده از LPG به عنوان خوراک است. طبق داده‌های پلاتس، کرک نفتای CFR ژاپن در مقابل قراردادهای فیوچرز برنت برای ماه پیش رو در ساعت بسته شدن بازار آسیا در روز جمعه به ۸۷/۲۵ دلار در هر تن رسید که بالاترین رقم طی یک سال اخیر است. این رقم در ۹ اکتبر سال گذشته ۸۹/۶۰ دلار به ازاء هر متریک تن بود.

چهار شنبه 24 مهر 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد