گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۲۳ اوت ۲۰۱۹

دو شنبه 4 شهریور 1398   سرویس
در پی افزایش تنشهای تجاری بین آمریکا و چین بار دیگر بازار شاهد کاهش قیمت و سقوط شاخص برنت به زیر ۶۰ دلار در روز جمعه بود.

در پی افزایش تنشهای تجاری بین آمریکا و چین بار دیگر بازار شاهد کاهش قیمت و سقوط شاخص برنت به زیر ۶۰ دلار در روز جمعه بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۵۸ سنت (۱ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۳۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اکتبر نیز با ۱/۱۸ دلار(۲/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۱۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اکتبر به ۵/۱۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز جمعه پس از اینکه چین اعلام نمود تعرفه هایی تلافی جویانه بر روی واردات حدود ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی (از جمله نفت‌خام) وضع می‌نماید، مجدداً منازعات تجاری بین این دو اقتصاد برتر جهان بالاگرفت و منجر به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی گردید.
وزارت تجارت چین اعلام نمود که تعرفه‌های بیشتری (۵ یا ۱۰ درصد) روی ۵۰۷۸ قلم از محصولات آمریکایی شامل نفت‌خام و فرآورده‌های کشاورزی مثل سویا و همینطور هواپیماهای کوچک وضع خواهد نمود. شایان ذکر است سال گذشته پکن نفت‌خام آمریکا را از لیست کالاهایی که مشمول افزایش تعرفه می شدند خارج نموده بود که این موضوع میزان اهمیت نفت‌خام آمریکا در بازار را نشان می‌داد. هم اکنون وجود این کالا در لیست افزایش تعرفه، نشان می دهد که تا چه حد این تنش تجاری جدی شده و بزرگترین اقتصاد آسیایی را بر آن داشته تا از این کالای استراتژیک به عنوان مهماتی در جنگ تجاری خود استفاده نماید.
ترامپ نیز متقابلاً اعلام نمود که به شرکت‌های آمریکایی دستور داده است که بدنبال راه‌هایی برای توقف عملیات تولید در چین و ساخت محصولات در آمریکا باشند.
به گفته Jim Ritterbusch رئیس مؤسسه Ritterbusch & Associates، بازار همچنان در حال رصد نمودن تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و چین به عنوان مهمترین عامل دلسردکننده (Brearish)، که احتمالاً منجر به تضعیف تقاضای نفت و در نتیجه کاهش درآمدهای نفتی در سال جاری می‌گردد. بعلاوه، Noah Barrett یکی از تحلیلگران Janus Henderson Investors نیز معتقد است که ظاهراً اوضاع به گونه‌ای است که در حال دور شدن از راه حلی برای جنگ تجاری این دو اقتصاد برتر جهان هستیم و نتیجه آن کندی رشد اقتصادی و کاهش رشد تقاضای نفت خواهد بود.
از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران بر سخنرانی جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا، در یک نشست اقتصادی سالانه، تمرکز نموده اند. وی طی این سخنرانی اعلام نمود که وضعیت اقتصادی آمریکا هم اکنون در جایگاه مناسبی قرار دارد و عملکرد فدرال رزرو به گونه ای خواهد بود که توسعه اقتصادی فعلی آمریکا را حفظ نماید. اگر چه این سخنرانی مثبت بود ولی بر اساس آن نمی‌توان پیش‌بینی نمود که فدرال رزرو در جلسه بعدی خود، نرخ بهره را کاهش خواهد داد یا خیر.
در این میان جیمز بولارد رئیس بانک فدرال رزرو در سنت لوئیس، عنوان نموده که سیاستگذاران مباحث جدی و سنگینی در خصوص کاهش نرخ بهره آمریکا به میزان ۰/۵ درصد در جلسه آتی سیاستگذاری که در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد، خواهند داشت.
تشدید نگرانی‌ها در خصوص احتمال وقوع رکود اقتصادی، صنایع کارخانه‌ای آمریکا را مجبور نمود که نخستین کاهش ماهانه خود در یک دهه گذشته را ثبت نمایند. برخی از تحلیلگران نوسانات قیمتی نفت و نزدیک شدن به پایان تابستان را دلیل اصلی این کاهش دانسته اند؛ ولی حقیقت اینجاست که نگرانی‌های ناشی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی منجر به چنین کاهشی شده است.
از سوی دیگر تنشهای خاورمیانه نیز سرمایه‌گذاران را همچنان در خصوص وضعیت بازار نفت امیدوار نگه داشته است. در این میان، وزیر خارجه ایران مباحث انجام شده خود را با رئیس جمهور فرانسه در روز جمعه گذشته (در خصوص توافق هسته ای ۲۰۱۵)، سازنده و مثبت ارزیابی نموده است. شایان ذکر است، ایران اعلام نموده که چنانچه اروپا راهی برای فروش نفت‌خام ایران علی‌رغم تحریم های آمریکا، بیابد، این کشور نیز مجدداً به مواضع قبلی خود در زمینه انرژی هسته ای، در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ بازخواهد گشت.
یکی دیگر از عوامل مثبت اثر گذار بر بازار نفت کاهش تعداد دکل‌های نفتی آمریکاست. بنا به گزارش هفتگی بیکرهیوز تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا نیز در هفته گذشته بیشترین میزان کاهش در چهار ماه گذشته را تجربه نموده است. بدین‌ترتیب با کاهش سرمایه‌گذاری روی حفر چاه‌های جدید و تکمیل چاه‌های موجود توسط تولیدکنندگان، تعداد دکل‌ها به کمترین میزان خود از ژانویه ۲۰۱۸ رسیده است.
به گفته کمیسیون تجارت آتی کالای آمریکا، در هفته‌های اخیر صندوق‌های پوشش ریسک و مدیران صندوق‌های پولی موقعیت‌های خوشبینانه (Bullish) خود برروی نفت‌خام آمریکا را به بالاترین حد خود در شش ماه اخیر افزایش داده‌اند.

دو شنبه 4 شهریور 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد