گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۶ اوت(آگوست) ۲۰۱۹

پنج شنبه 17 مرداد 1398   سرویس
روز سه‌شنبه تشدید تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و ایران و درنتیجه افزایش نگرانی‌ها پیرامون چشم‌انداز تقاضای نفت، موجب کاهش بیش از یک درصدی قیمت نفت گردید، بطوریکه قیمت نفت‌خام برنت به کمترین مقدار خود در حدود ۷ ماه اخیر تنزل نمود و در سطح زیر ۶۰ دلار تسویه گردید.

روز سه‌شنبه تشدید تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و ایران و درنتیجه افزایش نگرانی‌ها پیرامون چشم‌انداز تقاضای نفت، موجب کاهش بیش از یک درصدی قیمت نفت گردید، بطوریکه قیمت نفت‌خام برنت به کمترین مقدار خود در حدود ۷ ماه اخیر تنزل نمود و در سطح زیر ۶۰ دلار تسویه گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۸۷ سنت(۱/۴درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۸/۹۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با ۱/۰۶ دلار (۱/۹درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۳/۶۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اکتبر به ۵/۳۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

با ادامه جنگ تجاری بین آمریکا و چین چشم‌انداز رشد جهانی اقتصاد وخیم تر شده است. به دنبال ادعای دولت ترامپ مبنی بر دستکاری ارزش یوان در مقابل سایر ارزها و تضعیف عمدی آن توسط چین در جهت توسعه صادرات کالاهای چینی، باب دیگری در تشدید منازعات تجاری بین این دوکشور گشوده شد و به تنشهای فی ما بین آنها دامن زد. درنتیجه اکنون معامله‌گران نگران رشد تقاضای انرژی و مخصوصاً نفت می‌باشند. بنابراین در روزهای اخیر بازار نفت‌خام شاهد سقوط قیمت برنت به بازه قیمتی ۵۰ دلار بوده است. در این رابطه به عقیده Bart Melek استراتژیست تجارت جهانی کالا در TD Securities، نباید اثر بالقوه یک جنگ تجاری تمام عیار بین دو اقتصاد برتر دنیا کم برآورد گردد. این بدان معناست که هم اکنون بازار، رشد تقاضا را به میزان قابل توجهی زیاد برآورده نموده است و این موضوع می‌تواند باعث شود که در سال ۲۰۲۰ با مازاد عرضه مواجه گردیم.
علاوه بر این، روز سه‌شنبه بازار نفت تحت‌تأثیر تضعیف بازار سهام آمریکا نیز قرار گرفت و در مجموع وضعیت بازار نفت ناامیدکننده (bearish) شده است. شایان ذکر است هم اکنون نفت‌خام WTI نیز نسبت به سطوح حداکثری خود (۶۶/۳۰ دلار) در سال جاری که در روز ۲۳ آوریل اتفاق افتاده بود، ۱۹% سقوط نموده است.
روند شدید کاهش قیمت در روزهای اخیر در حالی شکل گرفته که پیش‌بینی تحلیلگران و داده‌های هفتگی API خبر از کاهش موجودی نفت‌خام آمریکا برای هشتمین هفته پیاپی می‌دهد. به هر حال کاهش ذخایر نفتی آمریکا عاملی برای مقابله با اثرات منفی چشم‌انداز ضعیف اقتصادی بر قیمت نفت محسوب می‌گردد. به گفته API میزان موجودی نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۲ اوت به میزان ۳/۴۳ میلیون بشکه کاهش یافته است. شایان ذکر است که بر اساس گزارش API از موجودی بنزین نیز کاسته شده است. پیش از این تحلیلگران پلاتس نیز پیش‌بینی نموده بودند که به دلیل بهبود ضریب بهره برداری پالایشی، میزان موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا نیز ۳/۸ میلیون بشکه در هفته قبل کاهش یافته است، اگر چه کاهش صادرات میزان کاهش موجودی ذخایر را محدود نموده است.به گفته این تحلیلگران میزان صادرات نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته به طور متوسط ۱/۹۷ میلیون بشکه در روز بوده است.
میزان واردات نفت‌خام آمریکا توسط چین در ماه مه ۲۴۷ هزار بشکه در روز بوده است که این کشور را به بزرگترین خریدار آمریکا تبدیل نموده است. اما بدون واردات این مقادیر از نفت‌خام توسط چین، قیمت نفت‌خام آمریکا تحت فشار واقع خواهد شد. به گفته تحلیلگران کامرزبانک چین قصد خرید مجدد نفت‌خام ایران را داشته باشد، نفت‌خام بیشتری از عربستان برای سایر خریداران بازار موجود خواهد بود.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش چشم‌انداز کوتاه‌مدت خود که روز سه‌شنبه منتشر گردید پیش‌بینی نموده است که قیمت تک محموله نفت‌خام درنیمه دوم سال ۲۰۱۹ به طور متوسط ۶۴ دلار درهر بشکه خواهد بود و این قیمت در سال ۲۰۲۰ در سطح ۶۵ دلار می‌گردد. به گفته تحلیلگران EIA دلیل این ثبات نسبی در قیمت نفت، انتظارات این اداره از وجود تعادل عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت است. بر اساس پیش‌بینی‌های EIA دیسکانت نفت‌خام WTI نسبت به نفت‌خام برنت از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ تا پایان سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ۵/۵۰ دلار در هر بشکه خواهد بود. لازم به یادآوریست که در گزارش قبلی EIA این دیسکانت ۴ دلار در هر بشکه برآورد شده بود. این نشان می‌دهد که فرضیات EIA درخصوص هزینه نهایی حمل نفت‌خام از طریق خط‌ لوله کوشینگ اوکلاهما به سواحل خلیج مکزیک به روز شده و کاهش یافته است.

پنج شنبه 17 مرداد 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد