گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۲۳ ژوئیه ۲۰۱۹

پنج شنبه 3 مرداد 1398   سرویس
در پی انتشار اخباری مبنی پیشرفت مذاکرات تجاری آمریکا و چین، روز سه شنبه بازار سهام آمریکا و به دنبال آن قیمت نفت تقویت گردید.

در پی انتشار اخباری مبنی پیشرفت مذاکرات تجاری آمریکا و چین، روز سه شنبه بازار سهام آمریکا و به دنبال آن قیمت نفت تقویت گردید. این در حالی بود که با انتخاب شدن بوریس جانسون (تندرو در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) به عنوان نخست وزیر آینده انگلیس، ارزش پوند در مقابل سایر ارزها تنزل نمود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر با ۵۷ سنت (۰/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۲۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با ۵۵ سنت(۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۶/۷۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه سپتامبر به ۷/۰۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

گزارشات واصله مبنی بر اینکه تیم بلندپایه مذاکره آمریکا روز دوشنبه برای انجام مذاکرات رو در رو راهی چین شد، از سوی سرمایه گذاران بازار نفت به عنوان نشانه‌ای از پیشرفت مذاکرات طولانی تجاری دو کشور در جهت حل منازعات تعرفه‌ای دو طرف، تعبیر گردید و لذا منجر به تقویت قیمت نفت در روز سه‌شنبه گردید.
شایان ذکر است صندوق بین‌المللی پول، تنش‌های تجاری آمریکا و چین را در کنار چشم‌انداز خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون انجام هیچ‌گونه توافقی، به عنوان دلایل کاهش پیش‌بینی رشد جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۰ معرفی نموده است.
در این میان ارزش دلار در مقابل سبدی از ارزهای جهانی به بالاترین حد خود در نزدیک به ۵ هفته اخیر دست یافت. علت این افزایش توافق کنگره با کاخ سفید برای افزایش سقف بدهی دولت آمریکا و هزینه مخارج فدرال، برای مدت دو سال بود. این توافق دو جانبه در واقع برای جلوگیری از بحران مالی قریب الوقوعی است که در اثر تنشهای تجاری آمریکا و چین نشانه های آن در اقتصاد آمریکا هویدا شده است. علاوه بر این این توافق به منظور موکول کردن بحث‌های بودجه‌ای به بعد از انتخابات سال ۲۰۲۰ بوده است.
اما این در حالیست که پس از انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر بریتانیا و جایگزین شدن وی به جای ترازا می در روز سه‌شنبه، ارزش پوند افت نمود. شایان ذکر است که یکی از مهمترین وعده‌های انتخاباتی وی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پایان ماه اکتبر چه با انجام توافقات لازم و تضمین کننده با اتحادیه اروپا و چه بدون این توافقات، بوده است. در نتیجه نگرانی از بروز بحران اقتصادی در انگلیس پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، منجر به تضعیف ارزش پوند گردید. به هر حال تحلیلگران معتقدند ارزیابی مهارت‌های مذاکره‌ای جانسون و نوع توافقاتی که وی قصد دارد دنبال نماید، نیازمند گذر زمان است.
روز سه شنبه ارزش یورو در مقابل دلار ۰/۵۵ درصد افت نمود و به ۱/۱۱۴۶ دلار رسید. ارزش پوند نیز در مقابل دلار با ۰/۳۱ درصد تنزل به ۱/۲۴۳۵ دلار کاهش یافت.
علاوه بر این پس از اینکه دونالد ترامپ روز سه‌شنبه مجدداً نقش آمریکا در حمایت از عبور و مرور کشتی‌ها از تنگه هرمز را مورد سوال قرار داد، سرمایه‌گذاران در حال رصد‌ کردن اثر این اظهارات وی بر تنشهای خاورمیانه هستند. ترامپ منافع ناشی از حضور نظامی پرهزینه آمریکا در منطقه خلیج فارس را برای حمایت از مصالح کشورهای ثروتمند خاورمیانه و واردکنندگان آسیایی، در شرایطی که آمریکا دیگر نیازی به نفت خاورمیانه ندارد، مورد تردید قرارداده است.
عاملی که پس از بسته شدن بازار منجر به افزایش قیمت در معاملات الکترونیکی نفت گردید، داده‌های هفتگی API مبنی بر کاهش شدید موجودی نفت‌خام آمریکا به میزان ۱۱ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۹ ژوئیه بود. علاوه بر این API در گزارش هفتگی خود آورده است که موجودی بنزین آمریکا نیز در هفته مذکور به میزان ۴/۴ میلیون بشکه کاهش یافته است. این درحالیست که موجودی میان تقطیرها به میزان ۱/۴۲ میلیون بشکه افزایش یافته است. هم اکنون فعالان بازار در انتظار انتشار گزارش هفتگی EIA در خصوص موجودی‌های نفتی آمریکا هستند. در صورت تایید داده‌های API توسط EIA باید در انتظار افزایش بیشتر قیمت در روز چهارشنبه باشیم.

پنج شنبه 3 مرداد 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد