گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹

سه شنبه 1 مرداد 1398   سرویس
به‌دنبال توقیف کشتی حامل سوخت بریتانیا توسط ایران در تنگه هرمز و افزایش نگرانی ها برای عرضه نفت از این منطقه و هم چنین مختل شدن تولید در بزرگترین میدان نفتی کشور لیبی و کاهش عرضه از این میدان، در روز دوشنبه قیمت نفت در بازارهای جهانی بیشترین درصد افزایش را در یک هفته گذشته تجربه کرد.

به‌دنبال توقیف کشتی حامل سوخت بریتانیا توسط ایران در تنگه هرمز و افزایش نگرانی ها برای عرضه نفت از این منطقه و هم چنین مختل شدن تولید در بزرگترین میدان نفتی کشور لیبی و کاهش عرضه از این میدان، در روز دوشنبه قیمت نفت در بازارهای جهانی بیشترین درصد افزایش را در یک هفته گذشته تجربه کرد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر با ۷۹ سنت ( ۱/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۲۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت با ۵۹ سنت (۱/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۶/۲۲ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه سپتامبر به ۷/۰۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

هر چند در هفته گذشته به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از رشد کند اقتصاد جهانی و در نتیجه کاهش تقاضا، شاخص قیمت نفت آمریکا بیش از هفت درصد و شاخص نفت برنت بیش از شش درصد کاهش داشتند ولی روز دوشنبه در اولین روز هفته جاری، قیمت ها بیشترین درصد افزایش را طی یک هفته گذشته تجربه کردند. کارشناسان و فعالان بازار بزرگترین دلیل افزایش اخیر قیمت نفت را بالا گرفتن تنش ها در منطقه خاورمیانه و تنگه هرمز می دانند. روز جمعه ناوگان جمهوری اسلامی ایران یک کشتی حامل سوخت انگلیسی را که در عبور از تنگه هرمز تخلف کرده بود را متوقف نمود. به دنبال توقف کشتی مذکور و افزایش تنش بین غرب و خاورمیانه، نگرانی ها از امنیت عرضه نفت از تنگه هرمز (که در حال حاضر حدود یک پنجم نفت و فراورده های نفتی مورد نیاز جهان از این منطقه عبور می‌کند) افزایش یافت و در نتیجه با افزایش تقاضا برای نفت، قیمت در بازارهای جهانی رشد یافت. هر چند تنش ها در این خصوص بین تهران و لندن بالا گرفته است ولی به گفته رویتزر تا کنون نه انگلیس و نه آمریکا دقیقاً قدم بعدی را برای حل این معضل مشخص نکردند. در این خصوص به گفته Gene McGillian رئیس بخش تحقیقات بازار Tradition Energy، این تنش های ژئوپلیتیک که خود عامل تقویت کننده قیمت در بازار نفت است تا حد زیادی از فشارهای فروش (sell off)ناشی از نگرانی رشد تقاضای نفت را کاسته است.
و اما عامل مهم دیگری که دیروز تب افزایش قیمت ها را تشدید کرد، اختلال تولید و در نتیجه کاهش عرضه در بزرگترین میدان نفتی کشورلیبی بود. شرکت نفت ملی لیبی روز شنبه در الشراره که بزرگترین میدان نفتی این کشور است، وضعیت اضطراری اعلام کرد. تولید این میدان روز جمعه متوقف شده بود و در نتیجه باعث از دست رفتن حدود ۲۹۰ هزار بشکه در روز تولید نفت لیبی شد.
همچنین بر اساس گزارش رویترز، داده های منتشر شده در هفته گذشته حاکی از این امر است که صادرات نفت خام از عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت خام جهان، در ماه مه به کمترین میزان خود در یک سال و نیم گذشته رسیده است.
لازم به ذکر است که در دو هفته گذشته عوامل تقویت کننده و تضعیف کننده بازار نفت، باعث شده که در بازار جهانی نفت شاهد یک روند نوسانی باشیم. این نوسانات در بازار فرصت خوبی را برای سرمایه گذاران و فعالان این بازار بوجود آورده و درنتیجه تقاضای سفته بازی به بازار نفت برگشته است. به گزارش کمیته بازار فیوچرز، برای دومین هفته متوالی صندوق های پوشش ریسک (Hedge funds) و سایر مدیران سرمایه گذاری های تعداد موقعیت های (position) خرید خود را هم در بازار فیوچرز و هم در بازارآپشن برای دو شاخص نفت خام WIT و برنت افزایش داده اند.
در آخر شایان ذکر است که شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی Goldman Sachs در آخرین گزارش خود در روز شنبه اعلام کرد که به دلیل نگرانی از کاهش فعالیت های اقتصادی، پیش‌بینی می‌شود رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته و به رقم ۱/۲۷۵ میلیون بشکه در روز به طور متوسط برسد.

سه شنبه 1 مرداد 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد