گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹

یک شنبه 30 تیر 1398   سرویس
روز جمعه بدنبال افزایش تنش میان ایران و آمریکا به دلیل ادعای بی اساس آمریکا مبنی بر سرنگونی یک پهباد ایرانی و همچنین انتشار اخباری مبنی بر توقیف ۲ نفتکش انگلیس توسط ایران در تنگه هرمز؛ و در نتیجه افزایش نگرانی‌ها پیرامون اختلال در جریان عبور نفت خلیج فارس از این تنگه، بازار نفت شاهد افزایش حدود ۱ درصد در قیمت نفت بود

روز جمعه بدنبال افزایش تنش میان ایران و آمریکا به دلیل ادعای بی اساس آمریکا مبنی بر سرنگونی یک پهباد ایرانی و همچنین انتشار اخباری مبنی بر توقیف ۲ نفتکش انگلیس توسط ایران در تنگه هرمز؛ و در نتیجه افزایش نگرانی‌ها پیرامون اختلال در جریان عبور نفت خلیج فارس از این تنگه، بازار نفت شاهد افزایش حدود ۱ درصد در قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر با ۵۴ سنت (۰/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۴۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت نیز با ۳۳ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۵/۶۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه سپتامبر به ۶/۷۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز پنجشنبه تحت‌تأثیر افزایش موجودی فرآورده‌های نفتی آمریکا و همچنین نگرانی از چشم‌انداز تقاضای نفت تحت‌تأثیر تنشهای تجاری بین آمریکا و چین، قیمت نفت برای چهارمین روز متوالی روند نزولی شدیدی را طی نمود. اما روز جمعه پس از ادعای آمریکا مبنی بر سرنگون نمودن یک پهباد ایرانی در روز پنج‌شنبه قیمت در معاملات بعد از ظهر بازار آسیا بیش از یک درصد رشد داشت. به طوریکه در ساعت ۲:۱۲ به وقت سنگاپور قیمت ماه آتی (سپتامبر) آیس برنت با ۹۵ سنت افزایش به ۶۲/۸۸ دلار در هر بشکه بالغ گردید و قیمت ماه آتی (اوت) WTI نیز با ۵۸ سنت افزایش به ۵۵/۸۸ دلار در هربشکه صعود نمود. شایان ذکر است این ادعای آمریکا بعدتر توسط وزیر امور خارجه ایران رد شد. در نتیجه مجدداً نگرانی ناشی از کندی رشد تقاضا، افزایش عرضه نفت‌خام آمریکا و عدم اطمینان در خصوص نتیجه مذاکرات تجاری آمریکا و چین، منجر به کاهش مجدد قیمت گردید.
در ادامه با انتشار اخباری مبنی بر توقیف یک تانکر حامل مواد شیمیایی با پرچم انگلستان توسط ایران در تنگه هرمز به دلیل نقض قوانین بین‌المللی در حال گذر از این تنگه، مجدداً قیمت‌ها به دلیل افزایش تنش‌ها در این شاهراه حیاتی عبور نفت، به سمت بالا سوق یافت. دومین نفتکش با اپراتوری انگلستان و پرچم لیبریا نیز روز جمعه پس از گذر از طریق تنگه هرمز به خلیج فارس به سمت شمال و سواحل ایران هدایت شد. شایان ذکر است که اوایل ماه جاری بریتانیا اقدام به توقیف یک نفتکش ایرانی نموده بود و در پی آن ایران اعلام نموده بود که این اقدام بریتانیا در موقعیت مناسب پاسخ داده خواهد شد.
با این وجود تحلیلگران معتقدند به علت مازاد عرضه نفت در بازار، تحت تأثیر مقادیر قابل ملاحظه صادرات نفت‌خام آمریکا و همچنین سایر کشورها مثل عراق، برزیل و لیبی، انتظار جهش شدید قیمت در بازار نمی‌رود؛ مخصوصاً در شرایطی که رشد اقتصاد جهانی نسبت به سال گذشته کند شده و زمینه را برای کاهش رشد تقاضای نفت نیز فراهم نموده است.
عامل دیگر تقویت قیمت در روز جمعه سیگنالهایی مبنی بر کاهش شدید نرخ بهره در آینده نزدیک به منظور حمایت از اقتصاد آمریکا بود. بنا براظهارات دو تن از مقامات رسمی فدرال رزرو در روز پنج شنبه، احتمالاً بانک مرکزی اقدام به کاهش نرخ بهره بیش از مقادیر انتظاری در ماه جاری به منظور تقویت اقتصاد خواهد نمود.
بعلاوه بر اساس گزارش هفتگی بیکرهیوز در روز جمعه، تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا ۵ دستگاه کاهش یافته و به عدد ۷۷۹ دستگاه تنزل نموده است که از فوریه ۲۰۱۸ کمترین تعداد بوده است. این خبر نیز با توجه به اینکه تعداد دکل‌های حفاری نفتی شاخصی برای میزان تولید آینده نفت‌خام آمریکاست به نوبه خود منجر به حمایت قیمت گردید.
داده‌های روز جمعه نشان داد که صندوق‌های پوشش ریسک و سایر مدیران صندوق‌های پولی اقدام به افزایش موقعیت‌های خرید نفت‌خام آمریکا نمودند. این موضوع نیز نشانگر مثبت ارزیابی شدن شرایط بازار نفت توسط سرمایه‌گذاران است که احتمالاً تحت‌تأثیر افزایش تنش‌های خاورمیانه اتفاق افتاده است.
در این میان آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی نمی‌نماید که قیمت‌های نفت به دلیل کندی رشد تقاضا و وجود مازاد عرضه در بازار افزایش قابل توجهی داشته باشد. بر همین اساس به گفته مدیر اجرایی IEA در مصاحبه‌ای با رویترز در روز پنج‌شنبه، این آژانس پیش‌بینی خود برای رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ را به ۱/۱ میلیون بشکه در روز کاهش داده است. در حالی که نرخ پیش‌بینی شده قبلی ۱/۲ میلیون بشکه در روز بود. علت این کاهش منازعات تجاری آمریکا و چین عنوان شده است.

یک شنبه 30 تیر 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد