گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۵ مارس ۲۰۱۹

چهار شنبه 15 اسفند 1397   سرویس
روز سه‌شنبه روند شاخص قیمت‌های برنت و WTI واگرا بود و درحالیکه برنت افزایش قیمت داشت، WTI اندکی کاهش یافت.

روز سه‌شنبه روند شاخص قیمت‌های برنت و WTI واگرا بود و درحالیکه برنت افزایش قیمت داشت، WTI اندکی کاهش یافت. شاخص‌های اقتصادی آمریکا خبر از تقویت وضعیت اقتصادی آمریکا می‌دهد در حالیکه جدیدترین هدف‌گذاری انجام شده توسط دولت چین برای رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹، مبین سقوط آن به کمترین میزان خود طی سی سال اخیر بوده است. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه با ۱۹ سنت(۰/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۸۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۳ سنت(۰/۰۵درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۶/۵۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مه به ۸/۹۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه بازار نفت روز پرتلاطمی را پشت سرگذارد. به گفته نخست وزیر چین Li Keqiang در روز سه‌شنبه در گزارش سالانه‌اش، رشد GDP پکن برای سال ۲۰۱۹ بین ۶ تا ۶/۵ درصد هدف‌گذاری شده است که نسبت به رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ که این نرخ ۶/۵ درصد بوده، کاهش یافته است. لازم به یادآوریست که رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸ علی‌رغم بکارگیری مشوق‌های اقتصادی توسط دولت چین مانند کاهش ۳ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در بخش تولیدات کارخانه‌ای، به کمترین میزان خود از سال ۱۹۹۰ تنزل یافته بود. در نتیجه بازار نفت با وجود اعلام مشوق های جدید دولت چین برای کمک به اقتصاد داخلی، به این چشم‌انداز ضعیف اقتصادی چین واکنش نشان داد و قیمت نفت کاهش یافت. به گفته ادوارد مویا تحلیلگر ارشد بازار در Oanda کاهش مالیاتی چین درکنار کاهش بیشتر سیاستهای انقباضی پولی، همچنان جذابیت اقتصادی چین را حفظ خواهد نمود و از کاهش روند قیمت کالاها (مخصوصاً نفت) خواهد کاست.
ااز سویی دیگر با انتشار داده‌هایی در خصوص چشم‌انداز خوشبینانه اقتصادی آمریکا که شامل شاخص تولیدات غیرکارخانه‌ای و فروش‌خانه بود، قیمت نفت مجدداً افزایش یافت. با وجود اینکه شاخص‌های مذکور هر دو در سطح انتظاری و یا کمی بیش از آن افزایش یافته بودند، روند افزایش قیمت پایدار نبود و مجدداً قیمت کاهش یافت. اگر چه قیمت WTI نسبت به روز قبل کاهش یافت ولی درنهایت همچنان به پشتوانه توافق کاهش سقف تولید و اصرار اعضای اوپک و متحدانش بر تبعیت از آن، قیمت نفت‌خام برنت نسبت به روز دوشنبه افزایش داشت. درهمین راستا خاطرنشان می‌گردد به گزارش رویترز میزان تولید اوپک در ماه فوریه با ادامه کاهش‌ها به ۳۰/۶۸ میلیون بشکه در روز تنزل یافته که این سطح از تولید پایین‌ترین میزان تولید از سال ۲۰۱۵بوده است.
علاوه براین خبر برنامه لیبی برای توسعه تولید نفت‌خام، به دنبال راه اندازی مجدد بزرگترین میدان نفتی این کشور نیز فشار بیشتری بر سطح قیمت نفت در روز سه‌شنبه وارد نمود. این میدان که از دسامبر گذشته به دلیل درگیری‌های نظامی تعطیل شده بود، به دنبال خروج نیروهای نظامی، روز دوشنبه رسماً شروع به کار خود را اعلام نمود و احتمالاً ظرف چند روز آتی به سطح معمول تولید خود یعنی ۳۰۰ هزار بشکه در روز بازخواهد گشت. به گفته تحلیلگران کامرزبانک احتمال می‌رود که مجدداً بازار با اندکی مازاد عرضه روبه رو گردد، مگر اینکه این مازاد از طریق کاهش بیشتر تولید سایر اعضا، یا وقوع یک توقف تولید برنامه‌ریزی نشده دیگر در بین اعضای اوپک، جبران گردد.
یادآور می‌گردد اواخر روز سه‌شنبه انتشار داده‌های هفتگی API مبنی بر افزایش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام آمریکا به میزان ۷/۲۹ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱ مارس نیز فشار بیشتری بر سطح قیمت نفت پس از بسته شدن بازار وارد نمود. این در حالیست که تحلیلگران پلاتس در انتظار افزایشی حدود ۱/۴۵ میلیون بشکه هستند. چنانچه داده‌های API روز چهارشنبه توسط EIA نیز تأیید گردد احتمالاً شاهد کاهش سطح قیمت در روز چهارشنبه خواهیم بود.

چهار شنبه 15 اسفند 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد