گزارش بازار

بررسی بازار جهانی نفت روز۷ ژانویه ۲۰۱۹

چهار شنبه 19 دی 1397   سرویس
با تثبیت روند صعودی بازارهای بورس جهانی در پی از سرگیری مذاکرات تجاری چین و آمریکا و همچنین تحت‌تأثیر توافق کاهش سقف تولید اوپک، بازار شاهد افزایش قیمت نفت‌خام در نخستین روز هفته بود.

با تثبیت روند صعودی بازارهای بورس جهانی در پی از سرگیری مذاکرات تجاری چین و آمریکا و همچنین تحت‌تأثیر توافق کاهش سقف تولید اوپک، بازار شاهد افزایش قیمت نفت‌خام در نخستین روز هفته بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۲۷ سنت (۰/۴۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۷/۳۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۵۶ سنت(۱/۱۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۴۸/۵۲ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مارس به ۸/۸۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در حالی که طی ماه دسامبر قیمت نفت به پایین‌ترین سطح خود طی یکسال و نیم گذشته سقوط نموده بود، طی یک هفته گذشته اندکی از این سطح حداقلی خود فاصله گرفت؛ به طوری که بازار از دوشنبه گذشته تاکنون شاهد افزایش هفت درصدی در قیمت نفت بوده است. البته این درحالی است که هم اکنون تحلیل‌گران انتظارات غیرهمگنی از تغییرات سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام و فرآورده‌های آمریکا در هفته گذشته دارند.
بر اساس تحقیقات تحلیل‌گران پلاتس، موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۴ ژانویه ۵/۹۵ میلیون بشکه کاهش داشته است. این درشرایطی است که انتظار می‌رود موجودی فرآورده‌های نفتی آمریکا افزایش یافته باشد؛ به نحوی که پیش‌بینی می‌گردد موجودی بنزین و میان‌تقطیرها به ترتیب ۴/۲ و۴/۳ میلیون بشکه افزوده شده باشد.
پیش‌بینی افزایش سطح موجودی فرآورده‌ها نشأت گرفته از افزایش انتظاری ضریب بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها به میزان ۰/۲ درصد می‌باشد. بدین ترتیب، انتظار می‌رود ضریب بهره‌برداری پالایشی در آمریکا به ۹۷/۴ درصد بالغ گردیده باشد. به هر حال، هم اکنون سرمایه‌گذاران در انتظار انتشار داده‌های هفتگی API و EIA هستند.
یکی از عوامل مثبت اثر‌گذار روی قیمت نفت‌خام، از سرگیری مذاکرات چین و آمریکا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در پکن به منظور حل مشکلات تجاری فیمابین بود. سرمایه‌گذاران به دقت در حال رصد روند این مذاکرات هستند. در همین راستا، روز دوشنبه شروع مجدد این مذاکرات منجر به بهبود شاخص‌های بورس جهانی (که از اواخر هفته گذشته روند رشد خود را آغاز نموده بود)، گردید.
علاوه بر این، بنا بر گزارش وال‌استریت‌ژورنال، عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای کاهش صادرات خود به حدود ۷/۱ میلیون بشکه در روز تا پایان ژانویه است. شایان ذکر است، اوپک و هم پیمانانش در تلاش برای کنترل مازاد عرضه بازار که عمدتاً مربوط به افزایش تولید نفت شیل آمریکاست، می‌باشند. گفتنی است، تولید آمریکا در سال ۲۰۱۸ از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز گذشت و این کشور با پشت سرگذاشتن عربستان و روسیه، به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان بدل شد.
عرضه نفت‌خام اوپک در ماه دسامبر ۴۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۲۳/۶۸ میلیون بشکه در روز تنزل پیدا کرد که این کاهش عمدتاً از ناحیه کاهش تولید عربستان سعودی بوده است. در خبرها آمده است که عربستان قصد دارد به منظور افزایش سطح قیمت‌ها به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه، میزان صادرات نفت‌خام خود را به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز (نسبت به ماه نوامبر که ۷/۹ میلیون بشکه در روز بوده است) کاهش دهد.
البته با توجه به روند صعودی تولید نفت‌خام آمریکا و کاهش پیش‌بینی قیمت برای سال ۲۰۱۹ توسط شرکت‌هایی مانند Goldman Sachs و Societe General از محدوده قیمتی ۷۰ دلار برنت به ۶۰ دلار در هر بشکه، این تلاش عربستان بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. مخصوصاً این که تثبیت قیمت نفت در دامنه ۶۰ دلار برنت و ۵۰ دلار WTI همچنان مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاری و در نتیجه افزایش تولید شرکت‌های نفتی شیل آمریکا محسوب می‌گردد.
به هر حال، روند تولید و صادرات اوپک و هم پیمانانش از یک سو و روند تولید نفت شیل آمریکا از سویی دیگر طی ماه‌های آتی به شدت برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار نفت مهم است و در کنار این موضوع، روند پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین نیز از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت نفت می‌باشد.

چهار شنبه 19 دی 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد