بررسی بازار جهانی نفت روز ۴ دسامبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 15 آذر 1397   سرویس
بازار فیوچرز نفت‌خام در روز سه شنبه شاهد تقویت قیمت‌ها تحت تأثیر اخبار مربوط به کاهش تولید اوپک در آستانه نشست وین بود که ممکن است نگرانی‌های مربوط به کاهش رشد تقاضا را برطرف نماید.

بازار فیوچرز نفت‌خام در روز سه شنبه شاهد تقویت قیمت‌ها تحت تأثیر اخبار مربوط به کاهش تولید اوپک در آستانه نشست وین بود که ممکن است نگرانی‌های مربوط به کاهش رشد تقاضا را برطرف نماید. انتظارات بازار پس از اعلام توافق روسیه و عربستان در حاشیه اجلاس G-۲۰ تقویت گردید. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ژانویه با ۳۰ سنت افزایش (۰/۶ درصد) در سطح ۵۳/۲۵ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت‌خام برنت در بورس ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه نیز ۳۹ سنت (۰/۶ درصد) افزایش یافت و با قیمت ۶۲/۰۸ دلار در هر بشکه تسویه شد. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به WTI برای ماه فوریه به ۸/۶۲ دلار در هر بشکه رسید.

انتظارات مربوط به توافق احتمالی کاهش تولید اوپک و هم پیمانانش باعث افزایش قیمت نفت‌خام در روز گذشته شد. این در حالی است که اعمال محدودیت تولید نفت‌خام ایالت آلبرتا در کانادا از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ نیز عامل تقویت کننده قیمت بود. به طوری که قیمت نفت‌خام WCS پس از اعلام دولت آلبرتا در روز دوشنبه ۷/۷۵ دلار در هر بشکه افزایش یافت. نفت‌خام سنگین و ترش WCS در روز دوشنبه با تخفیف ۲۱/۲۵ نسبت به CMA WTI توسط پلاتس ارزیابی شد که نسبت به رقم ۲۹ دلار در روز جمعه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده بود. از طرفی، توافق‌نامه دوجانبه ایالات متحده و چین برای از سرگیری مجدد مذاکرات تجاری نیز بازارهای مختلف را تحت تأثیر قرار داد. به نظر می‌رسد ریسک های ایجاد شده، در روز گذشته تعدیل شده باشد؛ چرا که با ارزیابی سرمایه‌گذاران از جرئیات توافق انجام شده مشخص گردید که ایالات متحده تعرفه‌های در نظر گرفته شده برای ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را به تعویق انداخته و پکن نیز موافقت کرده است تا کالاهای آمریکایی بیشتری خریداری نماید. در صورتی که مذاکرات بین دو کشور به شکست بینجامد، واشنگتن میزان تعرفه‌ها را از ۱۰ درصد فعلی به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.
منابع روسی اعلام کرده‌اند که مسکو به میزان ۱۴۰ هزار بشکه در روز برای کاهش تولید احتمالی اوپک و هم پیمانانش مشارکت خواهد کرد. اما تولیدکنندگان اصلی اوپک در منطقه خاورمیانه اصرار دارند که تولید روسیه ۳۰۰-۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد. دو منبع آگاه با موضوع عنوان داشته‌اند که تمرکز تصمیم گیرندگان بر روی ۳/۵-۳/۰ درصد کاهش نسبت به سطح تولید اکتبر است و استثنایی برای هیچ کشوری وجود ندارد. این در حالی است که بعید به نظر می‌رسد سایر کشورهای عضو با چنین شرایطی موافقت کنند. چرا که به طور منطقی انتظار دارند با در نظر گرفتن این موضوع که عربستان و روسیه با افزایش تولید خود باعث تشدید مازاد عرضه در بازار شده‌‌اند، این دو کشور بار اصلی کاهش تولید را بر عهده داشته باشند. عرضه نفت‌خام و میعانات گازی روسیه در ماه نوامبر اندکی کاهش یافته و به حدود ۱۱/۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر است. در حالی که ولادیمیر پوتین در حاشیه اجلاس G-۲۰ اعلام کرده است که روسیه و عربستان قبلاً در مورد استراتژی عرضه در سال ۲۰۱۹ به توافق رسیده‌اند، هنوز در مورد همراهی روسیه با کشورهای اوپک در نشست وین تردیدهایی وجود دارد. چنانچه تولید روسیه به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر یا ۱۵۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه نوامبر کاهش یابد، می‌توان انتظار داشت که عرضه روسیه در سال ۲۰۱۹ به طور متوسط ۱۱/۲۵ میلیون بشکه در روز باشد.
در سایر خبرها، گزارش هفتگی EIA با یک روز تأخیر منتشر می‌گردد. طبق نظرسنجی انجام شده توسط پلاتس، انتظار می‌رود پس از ۱۰ هفته افزایش متوالی ذخیره‌سازی نفت‌خام، موجودی ذخائر ایالات متحده در هفته منتهی به ۳۰ نوامبر معادل ۲/۳۹ میلیون بشکه کاهش یافته باشد. شاخص OpecWatch محاسبه شده توسط CME group نشان می‌دهد که انتظارات مربوط به کاهش تولید احتمالی اوپک در بعد از ظهر روز گذشته به ۵۹/۲ درصد رسید که در مقایسه با رقم ۶۵/۴ درصد در ساعات اولیه روز معاملاتی گذشته کاهش یافته است.

پنج شنبه 15 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد