بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۸ اکتبر ۲۰۱۸

شنبه 28 مهر 1397   سرویس
روز گذشته، با انتشار گزارش EIA که حاکی از کاهش صادرات آمریکا و تداوم افزایش ذخیره سازی نفت خام، قیمت WTI برای اولین بار طی بیش از ۳ هفته گذشته درسطحی پائین تر از ۷۰ دلار در هر بشکه تسویه شد.

روز گذشته، با انتشار گزارش EIA که حاکی از کاهش صادرات آمریکا و تداوم افزایش ذخیره سازی نفت خام، قیمت WTI برای اولین بار طی بیش از ۳ هفته گذشته درسطحی پائین تر از ۷۰ دلار در هر بشکه تسویه شد. روز چهارشنبه، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر ۲/۱۷ در هر بشکه (۳ درصد) کاهش یافت و با قیمت ۶۹/۷۵ دلار تسویه گردید. این رقم کمترین قیمت بسته شدن بازار برای قرارداد ماه پیش رو از ۱۷ سپتامبر تاکنون می باشد. قیمت برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۱/۳۶ دلار کاهش (۱/۷ درصد) در سطح ۸۰/۰۵ دلار تسویه شد. این در حالی بود که در طی روز به ۷۹/۱۷ دلار در هر بشکه نیز رسیده بود. بدین ترتیب، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت برای ماه نوامبر در سطح ۱۰/۳۰ دلار در هر بشکه قرار گرفت.

گزارش EIA در روز چهارشنبه منتشر گردید و علی رغم کاهش تولید ناشی از طوفان مایکل، نشان دهنده افزایش ذخیره سازی نفت خام به میزان ۶/۴۹ میلیون بشکه در روز بود که بدین ترتیب، سطح آن در هفته منتهی به ۱۲ اکتبر به بالاترین رقم طی ۱۵ هفته گذشته یعنی ۴۱۶/۴۴ میلیون بشکه رسید. رقم یاد شده فراتر از انتظار تحلیل گران بود که طبق نظرسنجی پلاتس پیش بینی کرده بودند موجودی ذخایر ۱/۸۸ میلیون بشکه افزایش یابد. در حالی که قیمت های بازار فیوچرز در آستانه انتشار گزارش EIA در محدوده منفی نوسان می کرد، بازار سطوح پائین قیمت در معاملات بین روز را بلافاصله بعد از انتشار گزارش شاهد بود و نشان داد که تأثیر ارقام گزارش بیش از حد انتظار نزولی است. پائین بودن فصلی نرخ بهره برداری پالایشگاه ها نیز منجر به کند شدن فرآیند پالایش نفت خام گردید و به ذخیره سازی نفت خام کمک نمود. در همین راستا، حجم ذخیره سازی ینزین ۲ میلیون بشکه کاهش یافت؛ در حالی که موجودی ذخایر فرآورده های میان تقطیر ۸۲۷ هزار بشکه افت نمود. علی رغم کاهش قابل توجه ذخیره سازی بنزین، موجودی ذخایر این فرآورده همچنان به میزان ۵/۲۳ میلیون بششکه بالاتر از میانگین ۵ ساله است.

افزایش ذخیره سازی نفت خام عمدتاً ناشی از افت شدید صادرات بود. متوسط صادرات نفت خام در هفته منتهی به ۱۲ اکتبر به میزان ۱/۷۸ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با رقم ۲/۵۸ میلیون بشکه در هفته پیشین، ۳۰/۸ درصد کاهش نشان می دهد. کاهش صادرات آمریکا در شرایطی صورت گرفته که اختلاف زیاد برنت و WTI توان رقابتی نفت خام آمریکا در بازارهای اروپا را افزایش داده است. هفته گذشته، نفت خام WTI تحویلی در روتردام با میانگین حق مرغوبیت ۱/۳۸ دلار در هر بشکه معامله گردید که پائین تر از رقم ۱/۸۲ دلار برای نفت خام سبک عربستان در هفته پیشین و ۳/۰۹ دلار در ماه سپتامبر بود. تولید نفت خام آمریکا نیز به ۱۰/۹ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با رکورد ۱۱/۲ میلیون بشکه در هفته ماقبل، ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

شنبه 28 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد