بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 5 مهر 1397   سرویس
در معاملات ساعت‌های اولیه روز سه‌شنبه، قیمت نفت در ادامه نگرانی‌های ناشی از کاهش صادرات ایران در اثر تحریم‌های آمریکا افزایش چشم‌گیری داشت؛ ولی ...

در معاملات ساعت‌های اولیه روز سه‌شنبه، قیمت نفت در ادامه نگرانی‌های ناشی از کاهش صادرات ایران در اثر تحریم‌های آمریکا افزایش چشم‌گیری داشت؛ ولی به دنبال تأکید و تهدیدهای مجدد ترامپ مبنی بر لزوم افزایش تولید اوپک برای کنترل روند صعودی قیمت نفت، اندکی از افزایش قیمت کاسته شد. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر با ۶۷ سنت (۰/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۸۱/۸۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۲۰ سنت (۰/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۲۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه نوامبر به ۹/۴۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

شاخص‌های جهانی نفت‌خام روز سه‌شنبه به رکورد دیگری در ۴ سال گذشته دست یافتند. به طوری که قیمت نفت‌خام آمریکا برای سومین روز متوالی رشد داشت، ولی این رشد قیمت تثبیت نگردید و قیمت‌ها مجدداً کاهش یافت و در سطح قیمتی که اندکی بالاتر از روز قبل بود تسویه گردید. علت عدم پایداری قیمت، تأکید مجدد ترامپ در مجمع سازمان ملل به کشورهای عضو اوپک برای تلاش در جهت کاهش قیمت نفت بود. وی در ادامه تهدید نمود، چنانچه این کشورها با افزایش تولید نفت اقدام به کاهش قیمت ننمایند، آمریکا واکنش نشان خواهد داد. در این زمینه Esparza تحلیل گر ارشد بازار در Oanda اشاره نموده که اگر اوپک و سایر تولید کنندگان عمده نفت عرضه خود را افزایش ندهند، آمریکا برای جبران کمبود عرضه اقدام خواهد نمود. اگر چه ترامپ به ذکر جزئیاتی در این خصوص نپرداخت، اما وی در گذشته پیشنهاد نموده بود که برای کنترل سطح قیمت تمایل به فروش ذخایر استراتژیک نفت دارد. در حقیقت، قیمت نفت از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران در ماه مه و وضع مجدد تحریم علیه ایران با هدف محدودیت صادرات نفتی این کشور، رشد خود را آغاز کرد.
روز دوشنبه در نشست سالانه سازمان ملل در نیویورک، روحانی رئیس جمهور ایران در مصاحبه‌ای که با NBC News داشت اعلام نمود که آمریکا قادر به صفر نمودن صادرات نفتی ایران نخواهد بود. وی افزود، این تهدید ترامپ پشتوانه‌ای ندارد و شاید ما در این مسیر فشار زیادی را متحمل گردیم اما مطمئناً آمریکا به هدف خود نخواهد رسید. مصاحبه روحانی در حالی انجام شد که نشست مشترک کمیته نظارت وزیران اعضای اوپک و غیراوپک در پایان هفته گذشته در الجزایر، به نتیجه‌ای رسمی در خصوص افزایش تولید جهت جبران کاهش صادرات ایران در اثر تحریم‌های آمریکا نرسید. در این خصوص Nicholas Gunther تحلیل‌گر تحقیقات بازار در Long Leaf Trading معتقد است، کشورهای عضو اوپک در خلیج فارس و روسیه مجبور خواهند شد تولید خود را برای تأمین تقاضای جهانی افزایش دهند. وی باور دارد که اوپک مشکلی برای افزایش تولید خود ندارد. تحریم ایران منجر به افزایش قیمت بازار شده و این اصلاً تعجب آور نیست که با اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا در نوامبر، مجدداً قیمت روند افزایشی به خود بگیرد.
شایان ذکر است که در یک سخنرانی قبل از سازمان ملل متحد، ترامپ مجدداً تأکید نمود که اوپک باید با تولید بیشتر نفت روند افزایشی قیمت را متوقف نماید. لازم به یادآوری است که روز سه‌شنبه پیش از این سخنرانی ترامپ، قیمت نفت‌خام برنت تا ۸۲/۵۵ دلار در هر بشکه صعود نموده بود. باور این موضوع که عربستان به این درخواست آمریکا پاسخ ندهد بسیار دشوار است؛ مخصوصاً اگر قیمت‌ها افزایش بیشتری یابد. روز سه‌شنبه، محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در مادرید یادآور شد که اوپک و هم پیمانانشان باید مراقب باشند با تصمیماتی که اتخاذ می‌نمایند از یک بحران به بحران دیگر وارد نشوند.
گفتنی ‌است، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) رشد تقاضای قوی نفتی را برای سال جاری (معادل ۱/۴ میلیون بشکه در روز) و سال ۲۰۱۹ (معادل ۱/۵ میلیون بشکه در روز) پیش‌بینی نموده است. این موضوع در کنار اثر تحریم‌های آمریکا بر کاهش صادرات ایران، عاملی برای افزایش بیشتر کمبود عرضه و در نتیجه افزایش قیمت می‌باشد.
هم اکنون فعالان بازار در انتظار انتشار داده‌های رسمی آمریکا در روز چهارشنبه در خصوص موجودی ذخایر نفت‌خام این کشور هستند. پیش‌بینی می‌شد که این موجودی برای ششمین هفته متوالی کاهش یابد. اما داده‌های API در روز سه‌شنبه نشان داد که موجودی ذخایر نفت به طور غیرمنتظره به میزان ۲/۹ میلیون بشکه افزایش یافته است. در صورت تأیید این موضوع توسط EIA در روز چهارشنبه، روند افزایش قیمت احتمالاً کند خواهد شد.

پنج شنبه 5 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد