بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 4 مهر 1397   سرویس
در پی نشستی که آخر هفته گذشته در الجزایر برگزار شد و متعاقباً عدم تعهد اوپک و هم‌پیمانانش برای افزایش بیشتر تولید، آن‌هم در شرایطی که بیم آن می‌رود تحریم‌های آمریکا از ماه نوامبر به صادرات ایران لطمه وارد نماید، روز دوشنبه بازار نفت شاهد افزایش شدید قیمت‌ بود.

در پی نشستی که آخر هفته گذشته در الجزایر برگزار شد و متعاقباً عدم تعهد اوپک و هم‌پیمانانش برای افزایش بیشتر تولید، آن‌هم در شرایطی که بیم آن می‌رود تحریم‌های آمریکا از ماه نوامبر به صادرات ایران لطمه وارد نماید، روز دوشنبه بازار نفت شاهد افزایش شدید قیمت‌ بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر با ۲/۴۰دلار (۳/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۸۱/۲۰ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۱/۳۰ دلار(۱/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۰۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه نوامبر به ۹/۰۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

پس از اینکه روسیه و عربستان علی‌رغم درخواست ترامپ، هر گونه افزایش ناگهانی تولید را در جلسه روز یکشنبه در الجزایر رد نمودند، روز دوشنبه بازار نفت شاهد جهش بیش از ۳ درصدی شاخص قیمت برنت بود؛ به نحوی که قیمت این شاخص به بالاترین میزان خود طی چهار سال گذشته بالغ گردید و وارد دامنه ۸۰ دلار شد. در همین حال، قیمت نفت‌خام WTI نیز به بیشترین میزان خود طی دو ماه گذشته رسید و وارد دامنه ۷۰ دلار گردید.
گفتنی‌است که اعضای اوپک و هم پیمانانش در توافق کاهش سقف تولید، روز یکشنبه در الجزایر گرد هم آمده بودند تا در خصوص افزایش تولید تصمیم گیری نمایند. اما این جلسه بدون هیچ‌گونه دستورالعمل رسمی برای افزایش بیشتر تولید، با هدف جبران کاهش عرضه ایران در اثر تحریم‌های آمریکا، به پایان رسید. این درحالی است که به دنبال تصمیم بر افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای در جلسات اواخر ماه ژوئن، انتظار می‌رفت این بار تصمیمی در خصوص افزایش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه اتخاذ گردد. در واقع، در این جلسه برخی نابرابری‌های ذاتی بین تولیدکنندگان وجود داشته است. کشورهایی مانند عربستان و روسیه به سادگی قادر به افزایش تولید خود هستند، حال آنکه کشورهای کوچک تری نیز وجود دارند که از افزایش قیمت نفت‌خام منتفع می‌گردند و قادر به افزایش سطح تولید خود به راحتی نیستند. در نهایت، اعضاء توافق نمودند که به سهمیه تولید خود که در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق شده بود، پایبند بمانند. به هر صورت، برخی از فعالان بازار در قدرت اعضای اوپک و غیراوپک برای تثبیت قیمت‌های نفت تردید دارند.
در همین راستا، Gene McGillian مدیر تحقیقات بازار Tradition Energy معتقد است مهمترین عامل هدایت‌کننده قیمت نفت در حال حاضر، عرضه ایران و ونزوئلاست و عدم توافق تولیدکنندگان برای تولید کافی جهت جبران این کمبود در پایان هفته گذشته منجر به افزایش قیمت گردید. هفته گذشته ترامپ اعلام نموده بود که اوپک هم اکنون باید قیمت‌ها را کاهش دهد. اما به گفته Harry Tchilinguirianاستراتژیست نفت در BNP Paribas، هم اکنون شواهد نشان می‌دهد که تولیدکنندگان تمایلی به افزایش تولید ندارند و بنابراین پیش‌بینی می‌گردد که ظرف ۳ تا ۶ ماه آتی، بازار با کمبود عرضه شدیدی مواجه گردد که این به معنای افزایش بیشتر قیمت نفت خواهد بود. در این رابطه، شرکت‌های تجاری مانند ترافیگورا و مرکوریا معتقدند چنانچه تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران واقعاً در ماه نوامبر اجرایی گردد، قیمت برنت تا سال جدید میلادی به ۹۰ دلار نیز افزایش خواهد یافت و اوایل سال ۲۰۱۹ از مرز ۱۰۰ دلار نیز خواهد گذشت.
یکی از تحلیل گران فنی United-ICAP به نام Brain LaRose نیز معتقد است، نگرانی از کمبود تولید همراه با افزایش قیمت برنت، در حال تشویق معامله‌گران برای افزایش موقعیت‌های خرید خود در صندوق‌های پوشش ریسک می‌باشد. وی گفت، در دو ماه گذشته این هفتمین مرتبه است که شاهد افزایش ناگهانی قیمت نفت هستیم. اگر قیمت برنت از مرز ۸۲ دلار عبور نماید، به زودی احتمال رسیدن به دامنه ۹۰ دلار وجود دارد. دراین میان، برخی معتقدند کاهش تقاضا در اثر تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، قادر به جبران کاهش عرضه ایران می‌باشد ولی McGillian معتقد است حتی اگر تنش‌های تجاری علائمی مبنی بر کاهش تقاضای چین را نشان دهد، باز هم قیمت‌های نفت افزایش خواهد یافت.
اگر چه ترامپ احتمالاً از نتیجه جلسه اوپک و هم پیمانانش در الجزایر ناخشنود است، ولی این جلسه منجر به تداوم روند صعودی قیمت خواهد شد که این عامل، بهترین مشوق برای افزایش تولید شیل آمریکا خواهد بود؛ مخصوصاً در شرایطی که دیسکانت WTI نسبت به نفت‌خام برنت بالای ۹ دلار در هر بشکه می‌باشد و کاهش حضور نفت‌خام ایران در بازار در اثر تحریم‌های آمریکا نیز بهترین فرصت را برای سرازیر شدن نفت‌خام آمریکا به آسیا فراهم نموده است. اگرچه جنگ تجاری آمریکا و چین منجر به کسادی بازار چین برای نفت‌خام‌های آمریکا گردیده، اما سایر بازارهای آسیا مثل کره، ژاپن و هند همچنان به روی آمریکا باز است و البته به نظر می‌رسد این تنش‌ها، بازار چین را به بهترین مقصد برای نفت‌خام‌های ایران بدل نموده است.

چهار شنبه 4 مهر 1397نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد