بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲ مارس ۲۰۱۸

یک شنبه 13 اسفند 1396   سرویس
بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه دوم مارس پس از سه روز کاهش متوالی با افزایش روبرو شد که پیامد پایین آمدن ارزش دلار آمریکا و بهبود بازار سهام بود

بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه دوم مارس پس از سه روز کاهش متوالی با افزایش روبرو شد که پیامد پایین آمدن ارزش دلار آمریکا و بهبود بازار سهام بود. افزایش چشمگیر موجودی نفت‌خام و بنزین در ایالات متحده سبب شد تا از قیمت نفت تا روز پنجشنبه کاسته شود که البته عامل دیگری نیز در آخرین روزهای معاملات بر این کاهش تأثیرگذار بود به طوریکه منجر به تنزل هفتگی قیمت نفت نیز گردید و آن عامل تصمیم جدید دولت ترامپ در خصوص تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد می‌باشد.
ترامپ اعلام نمود که قصد دارد در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی تعرفه سنگینی را برای واردات فولاد و آلومینیوم وضع نماید. این خبر واکنشهای بسیاری را در پی داشت و کارشناسان از آن به عنوان وقوع جنگ تجاری یاد کردند که رئیس جمهور آمریکا نیز در پاسخ طی توئیتی اعلام داشت که جنگ‌های تجاری خوب هستند و بردن آنها آسان است.
اعمال چنین تعرفه‌هایی می‌تواند صادرات آمریکا را نیز با دشواری مواجه ساخته و بهبود رشد اقتصادی را محدود نماید. دست‌اندرکاران صنعت نفت و گاز می‌گویند که این امر صنعت انرژی را گرفتار ساخته و به دلیل بالا رفتن هزینه طرحهای زیرساخت، تأثیر منفی بر میزان اشتغال بر جای خواهد گذاشت. Gene McGillian مدیر تحقیقات بازار در Tradition Energy می گوید؛ تعرفه‌ها، نگرانی درباره رشد اقتصادی را به همراه دارد و این سیاست نمی‌تواند بر میزان تقاضا بیافزاید، به ویژه آنکه قیمت‌های نفت تحت فشار نگرانی در خصوص تولید آمریکا هستند که طرح توافق کاهش تولید اوپک را بی‌اثر می نماید. همچنین Ric Spooner رئیس تحلیل‌گران بازار CMC Markets در سیدنی اظهار داشت که نوسانات دلار آمریکا و اخبار مبتنی بر اعمال تعرفه سنگین بازار را رو به افت می ‌برد.
به هر حال به نظر می‌رسد که اعتماد سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به دولت ترامپ خدشه دار شده باشد که این نتیجه خود منجر به تضعیف دلار آمریکا در روز جمعه شد که به بالا رفتن بهای نفت در آن روز کمک نمود. شاخص دلار در مقابل اسعار عمده با ۰/۳ کاهش به ۸۹/۹ رسید که بهبود قیمت نفت را به دنبال داشت. بدین ترتیب بهای نفت WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه آوریل ۲۶ سنت (۰/۴ درصد) فزونی یافته و به هر بشکه ۶۱/۲۵ دلار بالغ گردید. همچنین قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه با ۵۴ سنت (۰/۹ درصد) افزایش در سطح بشکه‌ای ۶۴/۳۷ دلار به تثبیت رسید. با این وجود، برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۴ و ۳/۶ درصد کاهش بها را تجربه نمودند. لازم به ذکر است که کشورهای عضو اوپک در روز دوشنبه در هوستون آمریکا با شرکتهای تولیدکننده نفت شیل گفتگویی درباره راه حل بهینه برای کاستن از حجم مازاد عرضه نفت در جهان خواهند داشت.

کارشناسان بر این باورند که قیمت نفت در روز جمعه متأثر از عوامل خارج از صنعت نفت بوده و نسبت به بازار سهام و ارزش دلار واکنش نشان داده است چرا که حتی طبق گزارش بیکرهیوز در هفته منتهی به دوم مارس یک دکل حفاری نفتی دیگر نیز وارد مدار تولید شده و مجموع دکلهای حفاری فعال نفتی به ۸۰۰ واحد رسیده است. Kyler Cooper مشاور ION Energy Group بیان داشت که به نظر می رسد که سهام و دلار تأثیر منطقی بر بازار نفت در روزهای اخیر بر جای گذاشته باشند زیرا در روز پنجشنبه بازار سهام افت کرد که قیمت نفت نیز تقلیل یافت.
در مقابل برخی از کارشناسان سیاست جدید ترامپ را مثبت تلقی می‌کنند به طوریکه Phil Flynn از Price Futures Group می گوید که جنگ تجاری و افزایش ریسک برای بازار نفت عامل bullish محسوب می‌گردد. زیرا اگر این تعرفه اعمال گردد نمی تواند رشد اقتصادی را مختل سازد و حتی به افزایش قیمت نفت می‌انجامد زیرا هزینه تولید، پالایش و توزیع نفت و فرآورده‌های نفتی بالاتر رفته و منجر به کاهش تولید نفت خواهد شد. این در شرایطیست که تقاضا همچنان در سطح بالایی می باشد. اگر ما وارد یک جنگ تجاری تکامل‌یافته شویم، همه چیز تغییر می کند و شرکای تجاری خود را از دست می دهیم اما من تصور نمی کنم که این امر رخ دهد.
اما با اینحال نبایستی از نظر دور داشت که با اینکه تمامی توجهات به صنعت فولاد معطوف شده اما صنعت نفت نیز مستقیما" از آن تأثیر می پذیرد و می تواند موقعیت کشور آمریکا را تغییر دهد که توانست از یک واردکننده بزرگ نفتی خود را به صادرکننده مهم نفت مبدل سازد.

یک شنبه 13 اسفند 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد