بررسی بازار جهانی نفت روز۱۳ فوریه ۲۰۱۸

پنج شنبه 26 بهمن 1396   سرویس
برآیند تأثیر مثبت گزارش منتشره IEA مبنی بر کاهش سطح موجودی ذخایر نفت‌خام در کشورهای توسعه یافته و اثر منفی نگرانی ناشی از افزایش تولید نفت شیل آمریکا اگر چه روز سه شنبه روی شاخص‌های نفت‌خام متفاوت بود، ولی این تغییرات ناچیز بود.

برآیند تأثیر مثبت گزارش منتشره IEA مبنی بر کاهش سطح موجودی ذخایر نفت‌خام در کشورهای توسعه یافته و اثر منفی نگرانی ناشی از افزایش تولید نفت شیل آمریکا اگر چه روز سه شنبه روی شاخص‌های نفت‌خام متفاوت بود، ولی این تغییرات ناچیز بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۱۳ سنت (۰/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۷۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۱۰سنت (۰/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۱۹ دلار تسویه گردید.

به گفته IEA با وجود اینکه میزان تولید نفت‌خام شیل رو به تزاید بوده ولی میزان موجودی ذخایر نفت‌خام کشورهای قوی از دیدگاه اقتصادی، به کمترین میزان خود طی ۶ سال اخیر تنزل نموده است. انتشار این خبر در اوایل روز سه‌شنبه منجر به افزایش قیمت نفت‌خام در بازار نایمکس گردید. اما انتشار گزارش هفتگی API مبنی بر افزایش موجودی نفت‌خام و بنزین آمریکا به ترتیب به میزان ۳/۹۵ و ۴/۶۳میلیون بشکه در هفته منتهی به ۹ فوریه، منجر به کاهش قیمت WTI در بازار گردید. تا جایی که حتی قیمت نفت خام در بازار نایمکس پس از بسته شدن بازار با ۳۴ سنت کاهش به ۵۸/۹۵ دلار در هر بشکه سقوط نمود. چنانچه این میزان افزایش در موجودی بنزین، روز چهارشنبه توسط EIA تأیید گردد، بیشترین میزان افزایش از اواخر دسامبر محسوب می‌گردد. عامل دیگری که در اوایل روز سه شنبه اندکی قیمت نفت را تقویت نمود کاهش ارزش دلار به کمترین میزان خود طی یک هفته گذشته بود.
به عقیده James Williams رئیس دفتر لندن مؤسسه تحقیقات انرژی WTRG Economics، وقتی گزارش بیکرهیوز مبنی بر افزایش ۲۶ حلقه در تعداد دکل‌های نفتی حفاری آمریکا را به جو منفی فعلی بازار نفت اضافه می‌کنیم، احتمال پایداری این جو در آینده ملموس‌تر می‌گردد.
به گفته IEA طغیان عرضه نفت در بازار توسط تولیدکنندگان خارج از کشورهای عضو اوپک و عمدتاً توسط آمریکا می‌تواند بازار را مجدداً به سمت شرایطی که در سال ۲۰۱۴ رخ داد، هدایت نماید. نکته قابل توجه این است که طی هفته گذشته IEA سومین سازمان انرژیست که علاوه بر اوپک و EIA بر رشد قابل توجه تولید نفت شیل آمریکا اشاره نموده است. در همین راستا Robert Yawger مدیر انرژی مؤسسه Mizuho عنوان نمود که وضعیت بازار نفت مشابه زمانیست که نخستین موج نفت شیل وارد بازار شد و بنابراین IEA را به اعلام این هشدار مبنی بر تکرارپذیری تاریخ و سقوط شدید قیمت نفت ترغیب نموده است. اما در همین حال نکته مثبتی که توسط IEA نیز بدان اشاره شده تصویر مثبتی است که توسط صندوق بین المللی پول IMF از اقتصاد جهانی ارائه شده و منجر به اصلاح رشد تقاضای پیش‌بینی شده نفت به میزان ۱/۴ میلیون بشکه توسط IEA برای سال ۲۰۱۸ نیز شده است.
هم اکنون معامله‌گران در انتظار انتشار گزارش هفتگی EIA در خصوص موجودی ذخایر نفت‌خام و بنزین می‌باشند. به گفته Walter Zimmerman تحلیل‌گر ارشد United-ICAP، تعداد زیادی در این آرزو به سر می‌برند که کاهش شدید قیمت نفت‌خام در هفته گذشته صرفاً یک اتفاق غیر عادی بوده باشد و با بهبود وضعیت بازار سهام مجدداً بازار نفت نیز به شرایط عادی خود بازگردد. اما با توجه به ورود به فصل تعمیرات پالایشگاهی در کنار موج افزایش تولید نفت آمریکا این دیدگاه بیش از اندازه خوشبینانه به نظر می‌رسد.

پنج شنبه 26 بهمن 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد