بررسی بازار جهانی نفت روز ۴ دسامبر۲۰۱۷

سه شنبه 14 آذر 1396   سرویس
تحت تأثیر افزایش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا بر اساس گزارش روز جمعه بیکر هیوز، روز دوشنبه بازار شاهد افت قیمت نفت‌خام بود.

تحت تأثیر افزایش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا بر اساس گزارش روز جمعه بیکر هیوز، روز دوشنبه بازار شاهد افت قیمت نفت‌خام بود. درنتیجه، جو مثبت ناشی از تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ نیز نتوانست مانع از سقوط قیمت نفت‌خام در بازار گردد. بدین ترتیب، درنخستین روز هفته جاری قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۱/۲۸دلار (۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۴۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۸۹ سنت (۱/۵درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۷/۴۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت به زیر ۵ دلار سقوط نمود و به ۴/۹۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

با توجه به گزارش بیکرهیوز مبنی بر افزایش دو حلقه دکل نفتی درهفته گذشته و قوت گرفتن مجدد نگرانیها پیرامون رشد تولید داخلی نفت‌خام آمریکا و به تبع آن افزایش عدم تعادل بازار نفت، قیمت نفت‌خام روز دوشنبه برای نخستین بار پس از دو روز متوالی افزایش (تحت تأثیر تمدید توافق اوپک)، مجدداً روند کاهشی پیدا نمود. در همین راستا، Robbie Fraser تحلیل گر کالا در Schneider Electric اظهار داشت با وجود آنکه وزیر انرژی عربستان اعلام نمود با قدرت بیشتری سعی در حفظ نرخ تطابق با توافق کاهش سقف تولید دارند؛ ولی همچنان این نگرانی در بازار به قوت خود باقیست که افزایش تولید داخلی آمریکا ممکن است تلاش های اوپک را به چالش بکشاند. به عنوان مثال، مدیر ارشد مالی Richard Dealy هفته گذشته در کنفرانسی در سنگاپور عنوان نمود که شرکت Pioneer Natural Resources یکی از بزرگترین شرکت های مستقل حفاری آمریکا اعلام نموده که قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ میزان تولید خود را به ۱ میلیون بشکه در روز برساند. این در حالی است که هم اکنون میزان تولید شرکت مذکور ۳۰۰ هزار بشکه در روز می باشد. همین طور از پیش‌بینی Citigroup نیز بر می آید که اگر چه در سال ۲۰۱۸ احتمالاً تعادل عرضه و تقاضای نفت برقرار خواهد شد، اما شرایط سال ۲۰۱۹ امیدوار کننده نخواهد بود. زیرا احتمال می‌رود که عرضه اوپک، روسیه و برزیل افزایش یابد؛ لذا قیمتی حدود ۴۹ دلار در هر بشکه برای نفت‌خام پیش بینی شده است.
اخبار دلگرم کننده روز دوشنبه مبنی بر کاهش تولید اعضای اوپک به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در ماه نوامبر و افزایش نرخ تطابق با توافق کاهش سقف تولید از ۹۲ درصد در ماه اکتبر به ۱۱۲درصد در ماه نوامبر نتوانست از کاهش سطح قیمت نفت جلوگیری نماید. روز دوشنبه روزنامه ای از قول تحلیل گران Sevens Report درج نمود که در جلسه هفته گذشته، اعضای اوپک به طور ضمنی توافق نمودند که با وجود تمدید ۹ ماهه کاهش عرضه، در ماه ژوئن مجدداً سیاست‌های کاهش سقف تولید خود را مورد ارزیابی قرار دهند. این موضوع در بازار نفت به معنای تمدید سه ماهه توافق است، چرا که ممکن است اعضای اوپک در ماه ژوئن پس از بررسی نتایج و چنانچه مشخص شود که افزایش تولید آمریکا مانع از حفظ سطح قیمت و تعادل عرضه و تقاضای بازار شده ، تمدید آن را لغو نمایند. این مسئله برای معامله گران بازار قدری نا‌امید کننده به نظر می رسد.
خالص موقعیت خرید در بازار نفت‌خام نایمکس در هفته منتهی به ۲۸ نوامبر با ۵۸۶۱۴ فقره افزایش به ۳۹۸۱۰۶ قرارداد بالغ گردید که در حال حاضر نسبت به اواسط ماه سپتامبر دو برابر شده و به بالاترین مقدار خود از ماه فوریه که ۴۰۵۳۲۸ قرارداد بود، رسیده است. به باور تحلیل گران Commerzbank، آنچه می تواند سطح قیمت‌های نفت را حفظ نماید موقعیت خرید صندوق‌های مدیریت پول است و تا زمانی که سفته‌بازان شجاعت خود را حفظ نمایند و موقعیت‌های خرید خود را تغییر ندهند، قیمت نفت کاهش نخواهد یافت. به عقیده Tony Headrick تحلیل‌گر بازار انرژی در CHS Hedging، در حال حاضر موقعیت‌های خرید صندوق‌های مدیریت پول در سطح بالایی قرار دارد و چنانچه عوامل خوش بینانه به بازار تزریق نگردد، به زودی شاهد کاهش قیمت نفت در اثر برداشت سود خواهیم بود. به نظر وی، آنچه روز دوشنبه باعث کاهش قیمت نفت‌خام گردید همین موضوع می باشد. به عقیده John Kilduff نیز در حال حاضر به نظر می رسد طرف خوش بینانه بازار نفت چیز زیادی در چنته ندارد و بر عکس، بازار شاهد افزایش نا‌امیدکننده روز به روز تولید داخلی نفت‌خام آمریکاست. این در حالیست که بر اساس تحقیقی که توسط Evercore ISI بر روی روند بودجه سرمایه گذاری صنعت نفت آمریکا انجام شده است، پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ اکتشاف گران آمریکای شمالی بودجه های سرمایه گذاری بر روی اکتشاف نفت خود را ۲۰ درصد خواهند افزود؛ این عامل نیز می‌تواند عاملی برای افزایش تولید آمریکا گردد. به نظر می رسد تحت شرایط فعلی، به غیر از اتفاقات غیر مترقبه در بازار نظیر آنچه در عراق به وقوع پیوست و باعث افزایش موقتی قیمت نفت گردید، آنچه می تواند اثر افزایش تولید آمریکا در بازار را خنثی نماید بهبود روند رشد تقاضای نفت است.
عامل دیگر در تضعیف قیمت نفت در روز دوشنبه، قدرت گرفتن ارزش دلار در مقابل سایر ارزها بود. با تصویب اصلاح اساسی قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس سنای آمریکا در اوایل روز شنبه، ارزش دلار در مقابل سایر ارزها افزایش یافت که این امر منجر به گران تر شدن نفت بر مبنای سایر ارزها و در نتیجه کاهش تقاضا و قیمت آن می گردد.

سه شنبه 14 آذر 1396نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد