بررسی بازار جهانی نفت روز 2 اکتبر ۲۰۱۷

چهار شنبه 12 مهر 1396   سرویس
بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز دوشنبه تحت تأثیر تضعیف احتمالی پایبندی اوپک به میزان تعهدات کاهش تولید و احتمال افزایش تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا کاهش یافت.

بهای نفت خام در بازارهای جهانی طی معاملات روز دوشنبه تحت تأثیر تضعیف احتمالی پایبندی اوپک به میزان تعهدات کاهش تولید و احتمال افزایش تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا کاهش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبردر این روز با ۶۷ سنت (۱/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه ای ۵۶/۱۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۱/۰۹دلار(۲/۱درصد) کاهش در سطح بشکه ای ۵۰/۵۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت به ۵/۲۲ دلار در هر بشکه رسید.

انتظار برای افزایش تولید نفت خام اوپک در ماه سپتامبر و تقویت احتمال رشد تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا موجب تقلیل قیمت ها طی معاملات روز گذشته گردید. نتایج نظرسنجی صورت پذیرفته توسط رویترز از احتمال افزایش روزانه ۵۰ هزار بشکه ای تولید نفت خام اوپک در ماه سپتامبر حکایت دارد که در صورت تأیید، میزان پایبندی اعضاء این سازمان به توافق صورت پذیرفته جهت کاهش تولید به ۸۶درصد تقلیل می یابد. کاهش قابل توجه قیمت های نفت خام فیوچرز در روز دوشنبه مهر تأیید بر روندی است که از قبل در سه ماهه چهارم سال حفظ شده است: نفت خام آمریکا عملکرد خوبی در سه ماه پایانی سال ندارد. در طول ۲۵ سال گذشته، WTI در ۴۰ درصد از دوره سه ماهه چهارم سال روند مثبتی داشته است ولی میانگین تغییرات قیمت در سه ماهه چهارم منهای ۷/۵ درصد بوده است. البته سال گذشته یک استثناء بود، چرا که قیمت نفت خام آمریکا به دنبال توافق نامه کاهش تولید اوپک و غیر اوپک بیش از ۱۱ درصد در ماه های پایانی سال افزایش یافت.
همچنین بر اساس نظر سنجی دیگری که توسط بلومبرگ از تحلیل گران بازار انجام گرفته، میزان افزایش احتمالی تولید توسط اوپک ۱۲۰هزار بشکه در روزگزارش گردیده است که بر اساس این گزارش، عمدتاً انتظار می رود در نتیجه افزایش تولید کشورهای عربستان سعودی، کویت، لیبی و نیجریه بوده باشد. با در نظر گرفتن افزایش قیمت ها طی هفته گذشته که عمدتاً ناشی از خبرهای منتشر شده از افزایش پایبندی کشورهای عضو اوپک برای کاهش تولید بود، افت قیمت ها طی معاملات روز گذشته با اخبار منتشر شده کاملاً قابل تحلیل است. از طرفی، گزارش منتشر شده توسط شرکت بیکر هیوز در هفته گذشته نشان دهنده افزایش تعداد دکل های حفاری ایالات متحده آمریکا به ۷۵۰ حلقه می باشد که نسبت به گزارش قبلی ۶ حلقه به دکل های حفاری فعال این کشور افزوده شده است . با توجه به افزایش روزانه ۳۷ هزار بشکه ای تولید نفت خام آمریکا در گزارش اداره اطلاعات انرژی این کشور (EIA) درهفته گذشته و افزایش تعداد دکل های حفاری ، انتظار برای ادامه روند افزایشی تولید نفت خام در این کشور در بین معامله گران افزایش یافته است. لازم به توضیح است که در حال حاضر تولید نفت خام ایالات متحده آمریکا ۹/۵۴۷ هزار بشکه در روز می باشد. از سوی دیگر، مدیر عامل شرکت ملی نفت لیبی نیز روز گذشته از برداشته شدن شرایط فورس ماژور برای صادرات نفت خام Sharara و از سرگیری تولید آن خبر داد. شایان ذکر است که شاخص دلار نیز طی روز دوشنبه با ۰/۵ درصد افزایش به ۹۳/۸۵ واحد رسید که در تضعیف قیمت ها ی نفت خام بی تأثیر نبوده است.
از طرف دیگر، با توجه به محدودیت ذخایر در زمستان سال جاری، صندوق های پوشش ریسک یک رکورد در اتخاذ موقعیت خرید برای فرآورده های میان تقطیر مانند دیزل، نفت حرارتی و نفت گاز به ثبت رساندند. ذخیره سازی فرآورده های میان تقطیر از ماه فوریه به دلیل مشکلات پالایشی و افزایش فعالیت های صنعتی، تدریجاً کاهش یافت و منجر به فزونی تقاضا بر عرضه گردید. صندوق های پوشش ریسک در حال حاضر دارای خالص موقعیت خرید بنزین آمریکا به میزان ۷۱ میلیون بشکه هستند که با خالص موقعیت فروش ۲۱ میلیون بشکه در اواخر ژوئن قابل مقایسه است. همچنین مدیران سرمایه، خالص موقعیت خرید در قراردادهای فیوچرز و اختیاری مرتبط با برنت و WTI را با ۹۹ میلیون بشکه افزایش در هفته منتهی به ۲۶ سپتامبر به ۷۹۴ میلیون بشکه رسانده اند. این حجم از افزایش در خالص موقعیت خرید، بیشترین میزان از دسامبر سال ۲۰۱۶ یعنی بلافاصله بعد از اعلام کاهش تولید اوپک و غیر اوپک محسوب می شود. خالص موقعیت خرید نفت خام برنت نیز رکورد ۵۰۹ میلیون بشکه را ثبت کرد که از رکورد قبلی، ۵۰۸ میلیون بشکه در ماه فوریه، فراتر رفته است.

چهار شنبه 12 مهر 1396
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد