بررسی بازار جهانی نفت روز هشتم فوریه ۲۰۱۷

شنبه 23 بهمن 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر گزارش هفتگی EIA مبنی بر افزایش ذخیره سازی نفت خام آمریکا به میزان کمتر از مقدار اعلام شده توسط API و نیز کمتر شدن موجودی بنزین در این کشور اندکی افزایش یافت.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه تحت تأثیر گزارش هفتگی EIA مبنی بر افزایش ذخیره سازی نفت خام آمریکا به میزان کمتر از مقدار اعلام شده توسط API و نیز کمتر شدن موجودی بنزین در این کشور اندکی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۷ سنت (۰/۱ درصد) رشد، در سطح بشکه ای ۵۵/۱۲ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۱۷سنت (۰/۳ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۲/۳۴ دلارقرار گرفت. بنابراین، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه آوریل از ۲/۲۷ به ۲/۲۱ دلار در هر بشکه رسید.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در روز چهارشنبه گزارش هفتگی خود در مورد وضعیت موجودی نفت این کشور را منتشر نمود که در آن نشان می داد، میزان ذخیره سازی نفت خام آن در هفته منتهی به سوم فوریه ۱۳/۸ میلیون بشکه بیشتر شده و به ۵۰۸/۶ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی است که انجمن نفت در روز سه شنبه افزایش موجودی نفت خام آمریکا در هفته مذکور را ۱۴/۲ میلیون بشکه اعلام نموده بود که این امر موجب تعدیل انتظارات کاهش قیمت نفت در روز سه شنبه شده و سبب تقویت قیمت نفت در در روز چهارشنبه گردید. همچنین، میزان روزانه واردات و تولید آن به ترتیب با ۱/۱ میلیون و ۶۳ هزار بشکه افزایش در سطوح ۹/۴ و ۹ میلیون بشکه در روز قرار گرفته اند. این در صورتی است که میزان موجودی فرآورده های بنزین در هفته مورد بررسی ۹۰۰ هزار بشکه کمتر شده و به سطح ۲۵۶/۲میلیون بشکه رسید اما میزان ذخیره سازی فرآورده های میان تقطیر بدون تغییر در سطح ۱۷۰/۷ میلیون بشکه قرار گرفت. لذا کاهش موجودی بنزین و عدم افزایش فرآورده های میان تقطیر بر خلاف گزارش API نیز به رشد قیمت نفت در روز چهارشنبه کمک نمود.

گزارش های انجمن نفت و اداره اطلاعات انرژی آمریکا موجب شد تا بازار در روز چهارشنبه در وضعیت Short- Covering قرار گرفته و معامله گرانی که در موقعیت Short قرار داشتند به منظور جلوگیری از افت بیشتر قیمت قرارداد های فیوچرزنفت خام اقدام به بازخرید این موقعیت نمایند که این امر منجر به رشد قیمت در این روز گردید.
البته باید به این نکته اذعان نمود که اجرای بخش قابل توجهی از تعهدات تولیدکنندگان بزرگ برای کاهش حجم تولید نفت خود در ماه ژانویه با توجه به رصد معامله گران به اقدامات آنان باعث تعدیل نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت در بازار گردیده و سبب نوسان قیمت در کانال۵۰ دلاری شده است. در این راستا، تحلیل گران معتقدند که پایبندی کشورهای تولیدکننده نفت به توافق اخیر برای کاهش روزانه ۱/۸ میلیون بشکه‌ای تولید عامل اصلی ثبات بازار در ماه ژانویه بود. این در حالی است که روند رو به رشد تعداد دکل های حفاری نفتی آمریکا ( به عنوان شاخصی برای تولید نفت آن) در هفته های قبل سبب تشدید تردیدها در مورد مازاد عرضه نفت شده اما با این وجود، برخی از گزارشات حاکی از برقراری توازن میان عرضه و تقاضای نفت در سال جاری و یا قبل از اواسط سال آتی می باشد.
لازم به ذکر است که بازار بنزین در وضعیت مازاد عرضه قرار گرفته به طوری که کرک بنزین برای تحویل فوری در بازار آمریکا کاهش یافته و ساختار کانتانگو بازار آن نیز گسترده تر شده است.

شنبه 23 بهمن 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد