بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۶

شنبه 11 دی 1395   سرویس
بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه در اثر تدوام فضای خوشبینانه نسبت به کاهش عرضه نفت از سوی تولید کنندگان بزرگ افزایش یافته و به روند صعودی خود ادامه داد.

بهای نفت خام در معاملات بین المللی روز چهارشنبه در اثر تدوام فضای خوشبینانه نسبت به کاهش عرضه نفت از سوی تولید کنندگان بزرگ افزایش یافته و به روند صعودی خود ادامه داد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۱۳ سنت ( ۰/۲ درصد) رشد ، در سطح بشکه ای ۵۶/۲۲ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه با ۱۶سنت ( ۰/۳ درصد) افزایش، در سطح بشکه ای ۵۴/۰۶ دلار قرار گرفت. البته، باید به این نکته اشاره نمود که سطح کنونی قیمت نفت خام های شاخص فوق در بالاترین سطح خود از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ تا کنون قرار دارد. بنابراین، فاصله قیمتی نفت خام های شاخص بازار اروپا نسبت به آمریکا برای ماه فوریه از ۲/۱۹ به ۲/۱۶ دلار در هر بشکه تقلیل یافت.
اظهار نظرهای مقامات کشورهای تولید کننده نفت در خصوص کاهش حجم تولید در طی روز های قبل سبب ایجاد فضای خوشبینانه در بازار گردیده و موجبات تقویت قیمت نفت خام را فراهم نمود. از یک سو، گفته های وزیر نفت ایران مبنی بر پایبندی اعضای اوپک به تعهدات خود در مورد کاهش حجم عرضه نفت و از سوی دیگر، اظهارات وزیر نفت عراق که از کاهش ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار بشکه در روز از حجم تولید در سال آتی خود سخن گفت، در شکل دهی فضای روانی مثبت بازار نسبت به اجرای توافق اخیر بسیار موثر واقع گردیده است. به علاوه، کشور ونزوئلا نیز از کاهش ۹۵ هزار بشکه در روز از میزان تولید نفت خود از ابتدای سال آینده خبر داد. در مجموع، مسائل فوق موجب شکل گیری انتظارات افزایش قیمت نفت خام در معاملات روز چهارشنبه را فراهم نمود.

لازم به ذکر است، با توجه به تصمیم تولید کنندگان بزرگ اعم از عضو و غیر عضو اوپک در خصوص محدود نمودن عرضه نفت قیمت آن از نیمه ماه نوامبر تا کنون حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است. البته، این در حالی است که انتشار اخباری مبنی بر افزایش ۴/۵ تا ۵ درصدی تولید نفت از سوی شرکت روسی Gazprom در سال آتی تا حدودی موجب تشدید نگرانی ها نسبت به عدم پایبندی روسیه به تعهد خود در زمینه کاهش عرضه نفت گردید. در این راستا، مقامات کشور های تولیدکننده نفت برای بررسی وضعیت تولید نفت و نظارت بر اجرای توافق مذکور در خصوص کاهش میزان عرضه در ۱۳ ژانویه با یکدیگر ملاقات خواهند نمود.این در صورتی است که برخی از تحلیل گران بازار معتقدند، وضعیت نامساعد اقتصادی تولیدکنندگان نفت اوپک و برخی از کشور های غیر اوپک نظیر روسیه تحت تأثیر افت قیمت نفت خام در دو سال گذشته ( کاهش درآمد های نفتی آنها) مانع از عدم اجرای تعهدات آنها برای محدود نمودن تولید آنها خواهد شد. لذا معامله گران بازار در انتظار اجرای توافق فوق از ابتدای سال آتی می باشند که بر اساس آن برنامه های خود در خصوص سرمایه گذاری و انتظارات خود را بر مبنای تصمیمات تولید کنندگان بزرگ در سال آتی تعدیل نمایند.
در مقابل، با توجه به افزایش قیمت نفت در هفته های قبل متوسط روزانه تولید نفت خام آمریکا از ۸/۴ میلیون بشکه در ماه ژوئیه به ۸/۸ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۶ دسامبر رشد یافته است که این امر سبب تشدید نگرانی ها در مورد مازاد عرضه نفت در سال آینده نیز خواهد شد. لازم به یادآوری است با توجه به تعطیلی روز دوشنبه گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا در مورد وضعیت ذخیره سازی تجاری آن در روز پنجشنبه منتشر می شود. اما انجمن نفت آمریکا ( API) میزان افزایش موجودی نفت خام این کشور را در هفته جاری را ۴/۲ میلیون بشکه اعلام نمود در حالی که تحلیگران وال استریت ژورنال پیش بینی نمودند موجودی آن ۱/۴ میلیون بشکه کاهش یافته است
.

شنبه 11 دی 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد