بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به 26 آگوست)

شنبه 13 شهریور 1395   سرویس
کاهش آرام قیمت های نفت خام منجر به افزایش حاشیه سود پالایشی سنگاپور(منتهی به ۲۶ اوت) به خصوص در بخش فرآورده های سبک گردید.

کاهش آرام قیمت های نفت خام منجر به افزایش حاشیه سود پالایشی سنگاپور(منتهی به ۲۶ اوت) به خصوص در بخش فرآورده های سبک گردید. کرک نفتا نیز به دنبال بهبود تقاضا و پیش بینی کاهش آربیتراژ و مسدود شدن آن از مسیرخلیج فارس به سمت آسیا با اندکی افزایش روبرو بود . انتظار می رود طی هفته های آینده نیز با توجه به وجود تقاضای مناسب از سوی پتروشیمی ها و مهیا بودن حاشیه سود مناسب برای این شرکت ها و همچنین کاهش عرضه با توجه به آغاز فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاهها ، کرک نفتا همچنان سیر افزایشی داشته باشد.
کرک بنزین در هفته گذشته به بالاترین میزان خود طی دو ماه اخیر رسید. کاهش عرضه بنزین به بازار از سوی ژاپن با توجه به افزایش تقاضای فصلی در این کشور مزید بر علت بوده است. این در حالیست که پیش بینی ها نیز حاکی از ادامه افزایش تقاضا در چین می باشد و پیش بینی می گردد که این وضعیت با توجه به افزایش سطح ذخیره سازی در این کشور و ثبات ضریب بهره برداری پالایشی همچنان تداوم یابد. آغاز دوره تعمیر و نگهداری در فصل پاییز نیز می تواند در کوتاه مدت منجر به افزایش کرک بنزین گردد.

کرک نفت گاز/دیزل با توجه به وجود عرضه مناسب در بازار بدون تغییر قابل توجه با اندکی کاهش همراه بود. صادرات این محصولات توسط چین علی رغم کاهش تولید در ماه ژوئیه با ۳۷۰ هزار بشکه درروز به رکورد تازه ای دست یافت که در این میان سنگاپور بیشترین میزان واردات از چین در ماههای اخیر را ازآن خود نموده است . با این حال در حالی که تقاضای بنگلادش و فیلیپین برای این محصولات در سطح مناسبی قرار دارد انتظار می رود رشد تقاضای کشورهای آسیائی غیر عضو OECD تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی با روندی کاهشی همراه باشد. پیش بینی می گردد که کرک نفت گاز/دیزل در سطوح فعلی مورد حمایت قرار گیرد و با توجه به سطح بالای عرضه در بازارهای جهانی افزایش چشمگیری برای آن مورد انتظار نخواهد بود.

کرک سوخت جت/ نفت سفید نیز شرایط مشابهی را تجربه نمود. صادرات این فرآورده توسط کره جنوبی با افزایش همراه بود و رکورد ۳۹۰ هزار بشکه درروز را به ثبت رساند که افزایش ۲۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه ماه قبل را نشان می دهد . انتظار می رود کرک سوخت جت/ نفت سفید طی هفته های پیش رو بدون تغییر محسوس با شرایط پایداری همراه باشد. کرک نفت کوره نیز همچنان در سطح بالائی قرار دارد . ذخایر نفت کوره سنگاپور واقع در خشکی در حال نزدیک شدن به پایین ترین سطح خود طی ۴ ماه اخیر می باشد کما اینکه شرایط "بکواردیشن" در بازار برای ۳۸۰HSFO سانتی استوک نیز مؤید این وضعیت می باشد. گزارشات حاکی از خرید نفت کوره ایران توسط پالایشگران آسیائی است که این وضعیت احتمالا بازارهای منطقه ای در آسیا برای این فرآورده را با عرضه مناسبی همراه خواهد ساخت . صادرات این محصول توسط کره جنوبی نیز با توجه به تداوم تقاضای داخلی در پایین ترین میزان طی ۱۴ ماه گذشته قرار گرفته است. با این حال با توجه به فرصت آربیتراژ ایجاد شده، عرضه این سوخت به "فجیره" نیز در حال افزایش است.
در بازار اروپا حاشیه سود پالایشی با تضعیف بخش میان تقطیر با کاهش همراه بود. در این بین کرک نفتا نسبت به هفته گذشته تغییر محسوسی را از خود نشان نداد که این موضوع باتوجه به کاهش فرصت آربیتراژ در بازار آسیا با توجه به افزایش عرضه این محصول قابل درک است ولی از سوی دیگر با توجه به تقاضای اختلاط این محصول از سوی آمریکا می تواند حمایت هایی را برای کرک نفتا در کوتاه مدت ایجاد نماید. از طرفی دیگر احداث واحد کراکر با ظرفیت ۱/۵میلیون تن در سال در عربستان سعودی نیز می تواند عرضه این فرآورده به این کشور از سوی اروپا را محدود نماید.
کرک بنزین نیز با توجه به افزایش صادرات روزانه ۱۹۰ هزار بشکه به ایالات متحده آمریکا با افزایش همراه بوده است که احتمال می رود با توجه توفانهای مخربی که در سواحل مکزیک رخ خواهد داد این افزایش ادامه دار نیز باشد. همچنین با آغاز دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاههای اروپائی در فصل پاییز عرضه بنزین در ماه سپتامبر را کاهش خواهد داد . همچنین تقاضا در حوزه مدیترانه و شمال آفریقا نیز رو به بهبود می باشد اگر چه انتظار می رود افزایش عرضه از سوی کشورهای خاورمیانه این افزایش تقاضا را جبران نماید. در مجموع با اتمام دوره کاهش سطح موجودی این فرآوده و تقاضای فزاینده در تابستان و تغییر شرایط به سمت شرایط زمستانی افزایش در کرک بنزین نیز با محدودیت همراه خواهد گردید.
در مقایسه هفتگی، کرک نفت گاز/ دیزل در این بازار با کاهش همراه بود. با توجه به بالا بودن ضریب بهره برداری پالایشگاه عرضه این محصول در شمال غرب اروپا در وضعیت مناسبی قرار داد و تقاضا برای مصرف داخلی نیز همچنان پایین است. با این حال با توجه به بالا بودن قیمت های کرک نفت گاز/ دیزل در آمریکا و محدودیت در انجام آربیتراژ به سمت اروپا کاهش در قیمت این کرک در اروپا محدود خواهد بود.
کرک نفت کوره با سولفور بالا(HSFO) نیز در مقایسه هفتگی در این بازار با کاهش همراه بود این در حالیست که LSFO تغییر محسوسی را از خود نشان نداد. در این رابطه کاهش صادرات HSFO از روتردام به سنگاپور و همچنین کاهش تقاضای سوخت کشتی فشار مضاعفی رابر کرک نفت کوره وارد آوردند. کاهش عرضهLSFO و افزایش تقاضا بخصوص و از سوی حوزه مدیترانه منجر به افزایش فاصله قیمتی گردیده است به گونه ای که طی دوسال گذشته بی سابقه بوده است که آغاز دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاه Slagen در ماه آینده نیز می تواند فشار مضاعفی در عرضه LSFO ایجاد نماید.

شنبه 13 شهریور 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد