بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به اول ژوئیه)

سه شنبه 15 تیر 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به اول ژوئیه) به دلیل کاهش بهای نفت خام شرایط مساعدتری را پشت سر گذاشت.

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به اول ژوئیه) به دلیل کاهش بهای نفت خام شرایط مساعدتری را پشت سر گذاشت.

در دوره مورد بررسی، بازار نفت کوره تقویت شده اما فشار بر فرآورده های سبک همچنان ادامه یافت به طوریکه کرک نفتا نسبت به هفته پیش از آن کاهش نشان داد. استمرار مازاد عرضه این فرآورده و عمیق‌تر شدن ساختار کانتانگو برای آن مهمترین نقش را در این امر ایفا نمودند. همچنین کاهش بهای گازمایع سبب عدم تمایل تولیدکنندگان پتروشیمی به استفاده حداکثری نفتا به عنوان خوراک گردید. داده های آماری رسمی از سوی ژاپن نیز نشان می دهد که مصرف این کشور در ماه مه نسبت به سال قبل ۸ درصد (۶۰ هزار بشکه در روز) کاهش یافته که با توجه به ادغام صنایع و ادامه تعمیرات واحدهای کراکر، تقاضا همچنان محدود باقی خواهد ماند. با این وجود، نزدیک بودن فاصله قیمتی در بازارهای شرق و غرب مانع از جریان ورودی آربیتراژ شده و روند کاهش کرک را محدود خواهد ساخت.

کرک بنزین نیز در هفته گذشته با کاهش روبرو گردید. با اینکه صادراتی از سوی ژاپن صورت نگرفت، اما فشار بر بازار این فرآورده ملموس بود. گزارش شده که تولید بنزین اندونزی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل ۲۹ درصد (۶۰ هزار بشکه در روز) فزونی یافته که تقریبا" به همان میزان واردات آن نیز کمتر شده است. این امر حاکی از گسترش عرضه در منطقه و فشار بر بازار بنزین می باشد. به علاوه، Pertamina قراردادی را با شرکت شل نهایی نموده که بر اساس آن نفت خام عراق را در پالایشگاه سنگاپور طی شش ماهه دوم سال ۲۰۱۶ فرآورش می کند که بدین ترتیب روزانه ۳۰ هزار بشکه بنزین برای صادرات به اندونزی تولید خواهد شد. بنابراین انتظار می رود که عرضه بنزین در منطقه بیشتر شود که البته حمایت از جانب افزایش تقاضای حوزه آتلانتیک موجبات حمایت از کرک را فراهم خواهد آورد.

در مقابل، کرک نفت گاز/دیزل تقویت گردیده و از کرک بنزین پیشی گرفت. تقاضای جنوب آسیا همچنان بالا بوده و صادرات ویتنام از این فرآورده نیز کمتر شد. آمارها نشان می دهد که مصرف ویتنام طی ماههای ژانویه تا مه ۱۲/۷ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است. در این میان، هنگ کنگ مقررات زیست محیطی بنادر خود را به طور سختگیرانه تری دنبال می کند که به تبع آن تقاضای دیزل در ماه آوریل نسبت به سال قبل ۳۵ درصد بیشتر شده اما تقاضای نفت کوره کاهش مشابهی نشان داد. با اینحال پیش بینی می شود که تقاضای فصلی دیزل در آسیا در ماه ژوئیه نسبت به ماه ژوئن ۳۳۰ هزار بشکه در روز کمتر شده و بر حاشیه سود آن فشار وارد آورد.

افزایش کرک نفت سفید/ سوخت جت به میزان نفت گاز نبود. زیرا افزایش ضریب بهره برداری پالایشی ژاپن پس از خاتمه تعمیرات اساسی منجر به بالا رفتن صادرات سوخت جت این کشور گردید. البته افزایش عرضه در منطقه تنها از جانب ژاپن نبوده و اخذ مجوز تولید سوخت جت توسط یک teapot در چین نیز توانسته سهمیه صادرات روزانه ۳ هزار بشکه سوخت جت را برای آن پالایشگاه فراهم آورد.

همانطور که اشاره شد، کرک نفت کوره افزایش خود را برای دومین هفته متوالی ادامه داده و حاشیه سود نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوک از متوسط پنج سال گذشته فراتر رفت. همچنین، طی سه هفته اخیر از شدت ساختار کانتانگوی این فرآورده کاسته گردید. موجودی ساحلی نفت کوره علیرغم جریان ورودی بالا با کاهش روبرو شده است. واردات چین نیز در ماه مه بالاتر رفت. انتظار می رود که طه هفته های پیش رو به دلیل آربیتراژ ضعیف تر به منطقه همچنان شاهد تقویت بازار نفت کوره باشیم.

اما حاشیه سود پالایشی اروپا با کاهش مواجه شد که شدت آن در شمالغرب اروپا بیشتر بود. افت شدید کرک بنزین در دو منطقه مدیترانه و شمالغرب اروپا اصلی ترین عامل برای آن معرفی شده است.

تغییرات روند هفتگی برای نفتا و فرآورده های میان تقطیر اندک بوده اما کرک نفت کوره به افزایش خود ادامه داد. در هفته مورد بررسی، کرک نفتا کمی ضعیف تر شد و این در حالی بود که خرید واحدهای پتروشیمی همچنان در سطح بالایی می باشد. می توان گفت که ترکیبی از سایر عوامل بر بازار نفتا تأثیر منفی بر جای گذاشتند. کم بودن فاصله قیمتی غرب/ شرق سبب کمتر شدن آربیتراژ به آسیا به پایین ترین سطح دو سال گذشته شد. البته عرضه بالای نفتا در آسیا نیز چندان فرصتی را برای آربیتراژ فراهم نمی ساخت.

خرید تولیدکنندگان اولفین در آسیا بیشتر شده اما در مقابل، تقاضا برای اختلاط با بنزین در آسیا و اروپا تقلیل یافت. انتظار می رود که آربیتراژ بنزین و نفتا به ایالات متحده بهبودی بیشتری حاصل نماید.

کرک بنزین نیز به پایین ترین سطح سه ماه اخیر رسید. ادامه مازاد عرضه بنزین در منطقه جبران حمایت فصلی طرف تقاضا را نموده و ساختار بازار آن نیز کانتانگوی عمیق گزارش شده است. شرایط آربیتراژ برای بنزین چندان مهیا نبوده و افزایش قابل توجه موجودی آن در آمریکا نیز صادرات بنزین به این کشور را دشوار کرد. در این میان خرید نیجریه نیز در سطح رضایتبخشی نیست. به علاوه، قیمت بنزین در آسیا از جذابیت بیشتری نسبت به بازار مدیترانه برای خریداران خاورمیانه و کشورهای خلیج فارس برخوردار می باشد.

کرک نفت گاز/دیزل را می توان گفت که تغییر چندانی نداشت. شرایط برای عوامل بنیادین آن چندان مناسب نبوده و عرضه بالا و تقاضای پایین آن را تحت فشار قرار داد. البته بازار مدیترانه وضعیت مساعدتری نسبت به شمالغرب اروپا داشت چرا که خرید از سوی شمال آفریقا صورت گرفته و مشتریان غرب آفریقا نیز محمولات با گوگرد بالا را جذب می نمایند. با اینحال، برنامه محدود بارگیری دیزل از بندر Primorsk در ماه ژوئیه می تواند از کرک دیزل حمایت کند. زیرا قیمت مصرف داخلی این سوخت در روسیه بالاتر از قیمت صادراتی بوده و لذا صادرکنندگان تمایل به این دارند که محمولات خود را به سمت بازار داخلی هدایت نمایند.

کرک سوخت جت طی هفته گذشته در شمالغرب اروپا بدون تغییر باقی مانده اما در مدیترانه کاهش نشان داد. ساختار بازار آن کانتانگوی عمیق بوده و خریداران اقدام به ذخیره سازی به ویژه در منطقه ARA نموده اند. اما کرک نفت کوره کم گوگرد و با گوگرد بالا در هر دو منطقه مدیترانه و شمالغرب اروپا افزایش یافته و شرایط آن در شمالغرب اروپا مساعدتر بود. بازار مدیترانه به توازن نسبی دست یافته و صادرات نفت کوره از دریای سیاه کاهش یافته است. تأخیر در بارگیری از بندر Ust- Luga و جذابیت آربیتراژ به آسیا نیز موجب تقویت آن در شمالغرب اروپا شده است. ساختار بازار HSFO برای اولین بار در سال جاری بکواردیشن بوده است.

سه شنبه 15 تیر 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد