بررسی بازار جهانی نفت خام در روز ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶

سه شنبه 25 خرداد 1395   سرویس
در پی افزایش نگرانی درباره شرایط اقتصادی آسیا و همچنین تقویت نسبی دلار از قیمت نفت در بازارهای جهانی روز دوشنبه کاسته شد.

در پی افزایش نگرانی درباره شرایط اقتصادی آسیا و همچنین تقویت نسبی دلار از قیمت نفت در بازارهای جهانی روز دوشنبه کاسته شد. به نظر می رسد که دغدغه اصلی معامله گران در روز گذشته چشم انداز تاریک اقتصاد آسیا بود چرا که طبق آمار وزارت اقتصاد و دارایی این کشور شاخص ارزیابی تجاری ژاپن (Business Survey Index-BSI) برای کارخانجات بزرگ طی دوره آوریل تا ژوئن ۱۱/۱- بوده در حالیکه برای سه ماهه اول سال یعنی ژانویه تا مارس ۷/۹- گزارش شده است.

در مورد چین نیز همچنان نگرانی در خصوص رشد اقتصادی، ظرفیت مازاد تولید صنعتی و بدهی های فزاینده وجود دارد. هرچند که علیرغم این مشکلات باز هم تحلیل گران انتظار دارند که تقاضای نفت در آسیا به ویژه چین در سطح تقویت شده ای باقی بماند. چنانچه همزمان با کاهش بهای نفت، تقاضای نفت چین افزایش یافته و تمایلات ذخیره سازی تجاری و استراتژیک نیز تقویت شد و حتی ضریب بهره برداری پالایشی نیز فزونی یافت. در این راستا، مؤسسه تحقیقاتی FGE رشد واردات نفت چین در سال جاری را ۷۶۰-۷۳۰ هزار بشکه در روز برآورد نموده است.

اما عامل دیگری نیز در کنار وضعیت مبهم اقتصاد آسیا وجود داشت که منجر به کاهش ریسک پذیری سرمایه گذاران بازارهای بورس شد و آن تقویت ارزش دلار آمریکا بوده است. دلار در ماه ژوئن ۱/۳ درصد از سطح پایینی که داشت، افزایش نشان داد. پتانسیل افزایش نرخ بهره در آمریکا با وجود اینکه اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو نیز انتظار بر ثابت ماندن و عدم تغییر نرخ بهره دارند، موجب بهبود ارزش دلار و به تبع آن فراگیر شدن ریسک گریزی در بازار بورس کالا شده و هزینه واردات سوخت را برای کشورهای مصرف کننده می افزاید. البته در این میان احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز ممکن است تأثیر منفی بر تقاضای نفت بر جای بگذارد، هرچند که اثرات نامطلوبی بر بازار سهام نیز داشته است.

بدین ترتیب قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه طی معاملات روز ۱۳ ژوئن ۱۹ سنت (۰/۴ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۴۸/۸۸ دلار به تثبیت رسید. همچنین بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت نیز با ۱۹ سنت (۰/۴ درصد) کاهش به هر بشکه ۵۰/۳۵ دلار رسید. برنت در ابتدای معاملات روز دوشنبه به کمتر از ۵۰ دلار نیز رسید اما اجاره بالای نفتکش در آسیا و فروش بالای خودرو در چین (رشد ۹/۸ درصد در ماه مه) توانست تا حدودی قیمت‌ها را تقویت نماید.

فواد رزاق زاده، تحلیل‌گر تکنیکال فارکس گفت: اگرچه قیمت می تواند به ۶۰ و یا ۷۰ دلار صعود کند اما آمار اخیر تعداد دکلهای حفاری یادآور این نکته است که مرتفع شدن مازاد عرضه جهانی نفت در آینده نزدیک غیرمحتمل است. البته اوپک در آخرین گزارش خود آورده است که تولید نفت این سازمان در ماه مه کاهش ۱۰۰ هزار بشکه در روز داشته که از اختلال در عرضه نفت نیجریه ناشی شده و در ادامه تصریح کرده که در صورت ادامه این وضعیت شاهد کمبود نفت در نیمه دوم سال خواهیم بود.

بانک مرکزی اروپا روز قبل اعلام کرد؛ کاهش قیمت نفت در طی دو سال گذشته تأثیری کمتر از آنچه پیشتر انتظار می رفت، بر رشد اقتصاد جهانی خواهد داشت و تأثیر کلی آن حتی ممکن است منفی باشد. با افت قیمت نفت از حدود ۱۱۰ دلار در اواسط سال ۲۰۱۴ به حدود ۵۰ دلار کنونی، بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که افزایش مصرف ناشی از افت قیمت نفت موجب رشد اقتصاد جهانی شود و خانواده ها و بنگاه های اقتصادی با صرف هزینه کمتر برای خرید سوخت، درآمد بیشتری داشته باشند. اما به گفته بانک مرکزی اروپا، نتایج مثبت افت قیمت نفت تاکنون محدود بوده، در حالی که تأثیرات منفی آن در کشورهای صادرکننده نفت شدید بوده و حتی به اقتصادهای نوظهور نیز منتقل شده است. برای مثال در آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین وارد کنندگان نفت، منافع مصرف نفت ارزان قیمت کمتر از ارقامی بوده که قبلا" پیش بینی شده بود و بخش اعظمی از این منافع به واسطه کاهش شدید سرمایه گذاری ها در بخش انرژی خنثی شده است.

سه شنبه 25 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد