بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت(منتهی به سوم ژوئن)

سه شنبه 18 خرداد 1395   سرویس
حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به سوم ژوئن) نسبت به هفته پیش از آن بدون تغییر مانده و در همان سطح باقی ماند زیرا تأثیر کاهش قیمت نفت خام با ضعیف شدن عوامل بنیادین بازار فرآورده به ویژه فرآورده های سبک خنثی گردید.

حاشیه سود پالایشی سنگاپور در هفته گذشته (منتهی به سوم ژوئن) نسبت به هفته پیش از آن بدون تغییر مانده و در همان سطح باقی ماند زیرا تأثیر کاهش قیمت نفت خام با ضعیف شدن عوامل بنیادین بازار فرآورده به ویژه فرآورده های سبک خنثی گردید.

آغاز به کار مجدد پالایشگاه شرکت شل در سنگاپور که از ژوئیه ۲۰۱۵ تعطیل شده بود، به احتمال زیاد موجب فشار بیشتری بر بازار کنونی که با مازاد عرضه نیز مواجه بوده و همچنین تعمیرات پالایشی نیز رو به اتمام است، خواهد شد.

کرک نفتا در دوره مورد بررسی ثابت ماند. قیمت پایین‌تر گازمایع نسبت به نفتا موجب تضعیف تقاضا شده و تعمیرات یک واحد کراکر در تایوان (متعلق به شرکت فورموسا) نیز خرید به صورت تک محموله برای ماه ژوئیه را کاهش داد. البته به طور کلی تعمیرات واحدهای کراکر منطقه رو به اتمام بوده و حاشیه سود واحدهای پتروشیمی همچنان در سطح مطلوبی است و لذا ضریب بالای بهره برداری کمک به کم شدن از عرضه انبوه نفتا خواهد نمود. به علاوه، آربیتراژ ورودی این فرآورده رو به کاهش خواهد گذاشت زیرا فاصله قیمتی شرق/ غرب مانع از این امر خواهد شد لذا انتظار می رود که کرک نفتا با افزایش روبرو گردد.

کرک بنزین کاهش نشان داد و در این میان صادرات از ژاپن به سنگاپور بر حاشیه سود آن فشار وارد آورد. گزارش ها نشان می دهد که در هفته گذشته نزدیک به ۱۲۰ هزار بشکه در روز از ژاپن روانه سنگاپور شده که قابل مقایسه با میانگین روزانه ۷۰ هزار بشکه طی چهار هفته قبل از آن می باشد. واردات بنزین پاکستان در ماه مه در سطح بالایی بود به طوریکه ۲۸ درصد فراتر از سال گذشته و در حدود ۱۱۰ هزار بشکه در روز گزارش شد. در اینحال، نفتکشهای کمتری به منظور ذخیره سازی شناور در سنگاپور مورد استفاده قرار می گیرد. پیش بینی می شود که افزایش فصلی تقاضای آسیا طی هفته های آتی همراه با تقویت تدریجی مصرف در فصل رانندگی در حوزه آتلانتیک از کرک بنزین حمایت نماید.

کرک نفت گاز/ دیزل بهبود نسبی داشت که به دلیل خرید بالای کشورهای آسیای جنوبی صورت پذیرفت. داده های آماری نشان می دهد که واردات پاکستان در ماه مه ۵۶ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شده و از سوی دیگر صادرات هند نیز به علت انجام تعمیرات کاهش داشته است. اما شرایط به همین منوال باقی نمی ماند زیرا واردات بالای هند همزمان با آغاز فصل بارانهای موسمی و کاهش تقاضا از جانب این کشور و سایر کشورهای جنوب آسیا کاهش نشان خواهد داد و لذا کرک تحت فشار قرار خواهد گرفت.

کرک نفت سفید/ سوخت جت کمی افت داشت که بخشی از آن ناشی از افزایش صادرات ژاپن بود. انتظار می رود همزمان با بیشتر شدن عرضه این سوخت در منطقه شرایط برای کرک آن بدتر شود اما تقاضای بالای اروپا و آمریکا می تواند محمولات آسیا را جذب نماید.

به طور مشابه، کرک نفت کوره نیز روند نزولی طی نمود. کارشناسان این امر را تا حدودی معلول روانه شدن موجودیهای شناور به بازار و نیز مخازن ساحلی می دانند. با اینحال خرید کره جنوبی بالا بوده و ۱۹۰ هزار تن (۱۸۰ هزار بشکه در روز) برای هفته منتهی به ژوئن گزارش شده در حالیکه متوسط آن در ماه آوریل نزدیک به ۱۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. پیش بینی می شود که آربیتراژ ورودی در هفته های پیش رو ۲۵ درصد کمتر از متوسط سال ۲۰۱۵ بوده و کرک این فرآورده را تقویت نماید.
اما حاشیه سود پالایشی در اروپا افزایش یافته و این بهبودی در دو منطقه شمالغرب اروپا و مدیترانه مشاهده شد. کاهش قیمت نفت خام منجر به بهتر شدن حاشیه سود تمامی فرآورده ها به جز بنزین شد. تحرکات کارگری در فرانسه بر بخش پالایش این کشور تأثیر نامطلوبی گذاشت اما به نظر می رسد که اعتصابات رو به اتمام باشند چرا که دو پالایشگاه شرکت توتال نیز فعالیت خود را از سر گرفته اند.

کرک نفتا بالاتر رفته و به بالاترین سطح سه هفته اخیر خود در هر دو منطقه مدیترانه وشمالغرب اروپا بالغ شد که در راستای انتظارات شکل گرفته مبنی بر کاهش عرضه آن در ماه ژوئن بود. بهبودی از جانب تقاضا نیز صورت پذیرفت به طوریکه در شمالغرب اروپا طی ماه ژوئن ۶۲ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه مه بود و این احتمال نیز وجود دارد که فاصله قیمتی میان مدیترانه و سنگاپور نیز انگیزه ای برای آربیتراژ به شرق باشد.

در مقابل، کرک بنزین با کاهش روبرو گردید. با خاتمه اعتصابات کارگری در فرانسه بر عرضه این محصول افزوده شده و از سوی دیگر، کمبود فرصت آربیتراژ به غرب آفریقا و خاورمیانه نیز فشار بر کرک آن را بیشتر می کند. کرک نفت گاز/ دیزل رو به فزونی گذاشت اما در مدیترانه شرایط بهتری نسبت به شمالغرب اروپا داشت. خرید بالای شمال آفریقا و نیز تقاضای زمستانی نیمکره جنوبی به بهتر شدن بازار نفت گاز با گوگرد بالا کمک نمود.

اما عرضه بالای هند، روسیه و آمریکا بر بازار ULSD فشار وارد می آورد که با اتمام اعتصابات شرایط بدتر نیز می شود. به همین ترتیب، کرک نفت سفید/ سوخت جت نیز افزایش یافت. در حال حاضر، چند محموله ارسالی به بنادر فرانسه منتظر تخلیه شدن می باشند و عرضه از جانب شرق سوئز نیز به مدیترانه ادامه دارد.

از جانب تقاضا، آمار IATA نیز حاکی از افزایش ۴/۶ درصدی سفرهای هوایی در ماه آوریل بوده که در تابستان نیز بیشتر خواهد شد. کرک نفت کوره نیز با افزایش روبرو گردید و در شمالغرب اروپا شرایط بهتری نسبت به مدیترانه داشت. این امر عمدتا" از جانب تقاضا برای سوخت کشتی بود چرا که بازار آسیا توان جذب محمولات اروپا را نداشت.

سه شنبه 18 خرداد 1395
منبع: شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد