در صورت وجود تقاضا، عرضه نفت خام در بورس انرژی از سر گرفته می‌شود

دو شنبه 19 آبان 1393   سرویس

مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌و‌گو با ایلنا خبرداد:

مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه در صورت وجود تقاضا، عرضه نفت خام در بورس انرژی از سر گرفته می‌شود، گفت: شرکت نفت در تعیین قیمت نفت خام قابل عرضه برای داخل باید خواست خریدارن را نیز مدنظر قرار دهد.

سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص سرانجام عرضه نفت خام صادراتی در بورس انرژی گفت: در این رابطه یکسری جلسات کار‌شناسی در حال برگذاری است ولی زمان بندی آن با توجه به اهمیت موضوع باید از سوی شرکت ملی نفت اعلام شود.

وی در خصوص بحث قیمت گذاری نفت خام صادراتی در بورس انرژی اظهار داشت: با توجه به اینکه عرضه صادراتی است محدودیتی برآن حاکم نخواهد بود.

حسینی ادامه داد: قبلا چون عرضه داخلی بود وزارت نفت برای خریداران یکسری محدودیت‌هایی اعمال کرده بود اما عرضه‌های صادراتی از محدودیت کمتری برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی قرار است نفت خام از طریق بورس عرضه شود قیمت پایه راعرضه کننده و قیمت معاملاتی را بازار تعیین می‌کند.

مدیر عامل بورس انرژی در خصوص عرضه نفت خام برای مصرف پالایشگاه‌های داخل کشور در بورس انرژی اظهار داشت: اگر تقاضایی وجود داشته باشد دوباره شروع خواهد شد.

وی یادآور شد: در مورد این عرضه هم قیمت پایه از سوی عرضه کننده و قیمت معاملاتی بر اساس قیمتی است که در بورس تعیین می‌شود.

حسینی در پاسخ به اینکه آیا این بار دعوای بین خریداران و شرکت ملی نفت در زمینه قیمت‌ها حل می‌شود یا خیر، تاکید کرد: اگر بخواهیم این بازار شکل بگیرد باید این مسئله حل شود.

وی ادامه داد: شرکت نفت باید در مورد قیمت پایه از روشهایی استفاده کند که مورد قبول خریدارن است مثلا در بکار گیری نرخ ارزی که در فرمول قیمت گذاری استفاده می‌کند یا در تعیین قیمت بر اساس محموله‌های صادراتی باید نظر خریداران را نیز اعمال کند.

مدیر عامل بورس انرژی تصریح کرد: با توجه به اینکه تمامی نفت خام با یک کیفیت نیستند مثلا نفت خامی که صادر می‌شود کیفیت معین داشته و قیمت آن نیز مشخص است که با نفت خامی که به پالایشگاه‌های کوچک فروخته می‌شود یکسان نیست شرکت ملی نفت باید به گونه‌ای عمل کند که برای مصرف کننده داخلی جذابیت داشته باشد.

وی همچنین در بحث قیمت گذاری نفت خام قابل عرضه در بورس برای پالایشگاه‌های داخل بر لزوم لحاظ کردن مباحث اجتماعی تاکید کرد.

حسینی گفت: پالایشگاه داخلی به اشتغال و سرمایه گذاری کمک می‌کند لذا در تعیین قیمت پایه برای خوراک این پالایشگاه‌ها باید به این موارد توجه شود.

منبع: ایلنا

دو شنبه 19 آبان 1393
ایلنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد