رشد قیمت نفت برنت در سایه تنش‌های ژئوپلتیک

جمعه 15 اسفند 1393   سرویس

به گفته جاناتان بارت مدیر بخش سرمایه گذاری Ayers Alliance Securities در سیدنی با توجه به تولید در خاورمیانه و تنش های موجود این اختلاف به 13 یا 14 دلار می رسد که در روز دوشنبه این اختلاف به بیشترین فاصله در سال جاری یعنی 13 دلار رسید.

قیمت نفت برنت در بحبوحه تنش‌های ژئوپلتیک در عراق و لیبی به بالای 61 دلار رسید، در حالی که تاجران منتظر سرنخ‌هایی از تعداد سکوهای نفتی آمریکا و پیامدهای مذاکرات هسته‌ای ایران برای پیش‌بینی قیمت‌ها هستند.

 

 به نقل از رویترز، مبارزه در شمال شرقی عراق درحالی که نیروهای داعش با آتش زدن چاه های نفت سعی در جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی دارند، گسترش یافته و در لیبی با وخیم تر شدن اوضاع امنیتی 11 میدان نفتی بسته شده است.

 

نفت خام برنت در حالی با رشد 53 سنتی به 61.01 دلار در هر بشکه رسید که با افزایش 18 درصدی قیمت در هفته گذشته سیر نزولی ماه گذشته را تغییر داد. نفت خام آمریکا با افزایش 35 سنتی و رسیدن به قیمت 51.11 دلار در هر بشکه در هفته گذشته رشد 2 درصدی داشته است. عرضه خاورمیانه با افزیش 1 دلاری اختلاف قیمت نفت برنت و نفت آمریکا و نزدیک شدن به 10دلار دچار نگرانی شد.

 

به گفته جاناتان بارت مدیر بخش سرمایه گذاری Ayers Alliance Securities در سیدنی با توجه به تولید در خاورمیانه و تنش های موجود این اختلاف به 13 یا 14 دلار می رسد که در روز دوشنبه این اختلاف به بیشترین فاصله در سال جاری یعنی 13 دلار رسید.

 

سرمایه گذاران چشم به نتیجه مذاکرات هسته ای ایران، تعداد سکوهای نفتی آمریکا و لیست حقوق غیر کشاورزی برای تعیین جهت قیمت نفت دوخته اند.

 

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که یک مهلت قانونی 10 ساله برای بعضی از جنبه های برنامه هسته ای ایران قابل قبول است ولی در مورد جزئیات آن سخن نگفت. هر گونه توافق بین ایران و شش قدرت بزرگ دنیا منجر به سرازیر شدن نفت ایران به بازار می شود.

 

افزایش حقوق های غیر کشاورزی آمریکا منجر به افزایش قدرت دلار در برابر سایر ارزهای اصلی می شود که اگر این افزایش نرخ حقوق ها اتفاق بیفتد باعث افزایش قیمت کالاهایی که پایه قیمت دلار دارند می شود.

 

تحلیلگران بانک سنگاپور OCBC در یاد داشتی خاطر نشان شدند که با توجه به هزینه های بالای استخراج نفت در خشکی، ما مشاهده کردیم که ماتریس عرضه و تقاضا خود را با نوسانات قیمت وقف می دهد. تحلیلگران انتظار دارند که قیمت نفت در نیمه سال 2015 یه 80 دلار برای برنت و 75 دلار برای نفت تگزاس برسد.

 

 

جمعه 15 اسفند 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد