ترور معمار اصلاحات در اقتصاد روسیه

یک شنبه 10 اسفند 1393   سرویس

 فردی که از او به‌عنوان رئیس‌جمهوری بالقوه روسیه پس از بوریس یلتسین نام برده می‌شد؛ روز گذشته در برابر دیدگان مردم در خیابانی منتهی به کاخ کرملین کشته شد و فرصت حضور در راهپیمایی اعتراضی علیه پوتین را در روز یکشنبه  (امروز) پیدا نکرد. او که در دوران بوریس یلتسین در دولت حضور داشت،

پس از یلتسین تبدیل به مخالف اصلی پوتین شد.

انگشت اتهام اپوزیسیون به سوی کاخ کرملین

ترور طراح اصلاحات اقتصادی روسیه

حسین موسوی: قرار بود که روزی روزگاری جانشین بوریس یلتسین شود. فردی که از او به‌عنوان رئیس‌جمهوری بالقوه روسیه پس از بوریس یلتسین نام برده می‌شد؛ روز گذشته در برابر دیدگان مردم در خیابان کرملین کشته شد و فرصت حضور در راهپیمایی اعتراضی علیه پوتین را در روز یکشنبه  (امروز) پیدا نکرد. در حالی که قرار بود او پس از نخستین‌ رئیس‌جمهوری روسیه در دوران پس از شوروی، جانشین بوریس یلتسین شود، قافیه را در عرصه سیاست به فردی گمنام باخت که بعدها تبدیل به قوی‌ترین فرد روسیه شد. اما بازی بوریس و ولادیمیر به اینجا محدود نشد، او که در دوران بوریس یلتسین در دولت حضور داشت، پس از یلتسین تبدیل به مخالف اصلی پوتین شد و او این‌بار در نقش اپوزیسیون دولت فرو رفت.  بر اساس گزارش‌های ارائه شده، بوریس نمتسوف، شامگاه عصر جمعه به همراه زنی به پیاده‌روی رفته بود که در این میان توسط افراد ناشناسی مورد حمله قرار می‌گیرد و به ضرب گلوله کشته می‌شود. خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش داد که وی با شلیک 4 گلوله جان خود را از دست داده است. پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پس از ترور مخالف خود، بلافاصله این حمله را محکوم کرد و قول داد که با عاملان آن به شدت برخورد خواهد کرد. خبرگزاری ایتارتاس روسیه به نقل از دولت گزارش داد که پوتین خواستار تشکیل یک تیم تحقیق شده است تا هرچه زودتر مسببان ترور مخالف خود را پیدا کنند.

نمتسوف در سالیان زندگی سیاسی خود رهبری احزابی همچون «حزب آزادی مردم» و«حزب جمهوری روسیه» را بر عهده داشت که از جمله مهم‌ترین احزاب لیبرال به‌حساب می‌آمدند. ایلیا یاشین، یکی دیگر از مخالفان پوتین و از دوستان نمتسوف می‌گوید که او در مورد حضور سربازان روسی در شرق اوکراین تحقیق می‌کرده و قرار بوده در این ارتباط یک گزارش منتشر کند. مرگ نمتسوف در حالی رقم خورد که وی قرار بود امروز در را‌هپیمایی اعتراضی علیه پوتین شرکت کند. سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد که راهپیمایی اعتراضی امروز لغو شده و مردم برای بزرگداشت بوریس نمتسوف گردهم جمع خواهند شد.  بر اساس گفته‌های شاهدان عینی مرگ نمتسوف، وی به همراه زنی در خیابانی منتهی به کاخ کرملین کشته شد. به گفته شاهدان، مهاجمان از داخل یک خودرو به نمتسوف تیراندازی کردند. نمتسوف در سال 2011 گزارشی تهیه کرده و در آن مدعی شده بود پوتین به‌عنوان نخست‌وزیر با شرکت‌های نفتی در ارتباط است. پوتین در آن زمان به‌عنوان نخست‌وزیر در دولت حضور داشت. در آن گزارش نمتسوف نوشته بود که یک قانون بیشتر برای پوتین وجود ندارد: «همه‌چیز برای دوستان، ضرب و شتم برای دیگران».

 

  واکنش‌ها به مرگ نمتسوف

پس از اعلام خبر مرگ اپوزیسیون سرشناس روسی، سیاستمداران دنیا به این موضوع واکنش نشان دادند. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده ضمن ابراز همدردی با خانواده نمتسوف از پوتین خواست که یک کمیته بی‌طرف تشکیل بدهد تا مسببان آن را به سزای اعمالشان برساند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز ضمن محکوم کردن ترور نمتسوف، آن‌را عملی وحشیانه و تحریک‌آمیز خواند. «فرانسوا اولاند»، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز «قتل فجیع» بوریس نمتسوف را به شدت محکوم کرد. رئیس‌جمهوری فرانسه نمتسوف را «مدافع شجاع و خستگی‌ناپذیر دموکراسی» نامید. اولاند همچنین مبارزه سرسختانه نمتسوف علیه فساد را تحسین کرد. «پترو پروشنکو»، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز می‌گوید که از ترور نمتسوف تکان خورده است. پروشنکو در صفحه خود در فیس‌بوک نوشت: بوریس نمتسوف پلی میان اوکراین و روسیه بود و این پل توسط قاتل او تخریب شد. پروشنکو افزود: من فکر نمی‌کنم که این حادثه تصادفی بوده باشد.

بوریس نمتسوف فعالیت سیاسی خود را با فرمانداری نیژنی‌نووگوراد در روسیه مرکزی آغاز کرد. در سال‌های 1997 و 1998 در زمان ریاست‌جمهوری بوریس یلتسین معاون نخست‌وزیر و طراح اصلاحات اقتصادی لیبرال در کشورش بود. در انتخابات ریاست‌جمهوری 2008 او از سوی بلوک لیبرال نامزد انتخابات شد اما پیش از انتخابات از رقابت‌ها کنار کشید. یک سال پیش به دلیل شرکت در تظاهرات اعتراضی چندین روز را در زندان بسر برد. بوریس نمتسوف از جمله رهبرانی بود که مردم را به تظاهرات بزرگ مخالفان جنگ در اوکراین در روز اول ماه مارس- امروز- دعوت کرده بود. لئونید ولکوف، یکی دیگر از سازمان‌دهندگان این تظاهرات ساعتی پس از ترور نمتسوف گفت: این تظاهرات لغو شده و به جای آن یک راهپیمایی در بزرگداشت نمتسوف در مرکز شهر مسکو در روز یکشنبه (امروز) برگزار می‌شود.

 

یک شنبه 10 اسفند 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد