افزایش 3.6 درصدی قیمت جهانی طلا در هفته گذشته

شنبه 19 دی 1394   سرویس
قیمت طلا در بازارهای جهانی در پایان مبادلات روز جمعه تحت تاثیر افزایش شاخص سهام چین و انتشار آمارهای امیدوار کننده بازار اشتغال در آمریکا با کاهش نسبی روبرو شد ولی در هفته ای که گذشت رشد 3.6 درصدی را تجربه کرده است.

به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ، قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با 0.9 درصد کاهش معادل 9.90 دلار افت به کمتر از 1097 دلار رسیده است.

 

بر اساس این گزارش قیمت طلا در 5 روز گذشته تحت تاثیر نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی چین و کاهش شاخص سهام این کشور با افزایش چشمگیری روبرو شده بود.

 

قیمت طلا در هفته ای که گذشت بیش از 3.6 درصد افزایش داشته است. انتشار گزارش وزارت کار آمریکا مبنی بر بهبود اوضاع اقتصادی این کشور طی ماه دسامبر نیز تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا داشته است.

 

وزارت کار آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: اقتصاد این کشور طی ماه دسامبر بیش از 292 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.

 

وزارت کار آمریکا روز جمعه اعلام کرد: نرخ بیکاری این کشور در ماه دسامبر به کمتر از 5 درصد رسیده که این پایین ترین رقم در 7 سال و نیم اخیر به شمار می رود.

 

بهبود اوضاع بازار اشتغال آمریکا می تواند زمینه لازم برای افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده را فراهم کند. فدرال رزرو در آخرین نشست خود در ماه دسامبر نرخ بهره را برای نخستین بار از سال 2006 میلادی افزایش داده است.

 

به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی بهبود اوضاع بازار اشتغال آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر افزایش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو در ماه های آینده داشته باشد و این مساله می تواند موجب کاهش بیشتر قیمت طلا شود.

 

برخی تحلیلگران نیز معتقدند که فدرال رزرو آمریکا در نشست مارس نرخ بهره را بار دیگر افزایش خواهد داد.

 

به نظر می رسد قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت به شدت تحت تاثیر اوضاع اقتصادی چین و آمریکا قرار خواهد داشت. بهبود شاخص سهام بازارهای بین المللی نیز می تواند فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کند.

 

طی روزهای آینده نیز انتشار آمارهای اقتصادی آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.

شنبه 19 دی 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد