گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه دوشنبه 27 مهر 1394

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه دوشنبه 27 مهر 1394

دو شنبه 27 مهر 1394   سرویس
زمان نهایی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ایالات متحده همچنان مهم ترین عامل تاثیرکذار برروی قیمت اونس طلای جهانی است و زمان احتمالی آغاز سیاست های انقباضی بانک فدرال رزرو آمریکا به یکی از بحث برانگیزترین موضوع های مورد توجه در بازارهای مالی جهان تبدیل شده است.
  1.  بازار آتی سکه :

وضعیت انتظاری در قیمت اونس طلای جهانی به دلیل عدم قطعیت و تردید معامله گران در پیش بینی روند آتی آن و انتظار برای برای انتشار گزارش های اقتصادی جدیدتر برای تصمیم گیری در کنار کاهش اندک قیمت های سکه نقدی و دلار موجب قرارگرفتن قیمت های بازار آتی سکه در روندی خنثی در معاملات امروز شد.

در معاملات امروز به تعداد قراردادهای باز افزوده شد که نشان دهنده انتظارات صعودی و واکنش مثبت از سوی معامله گران این بازابه تغییرات ایجاد شده در مشخصات قراردادهای آتی سکه وکاهش میزان وجه تضمین اولیه بود.

بازار آتی سکه که از سال 92 تحت تاثیر سیاست های انقباض پولی و خوش بینی های بیش از حد به مذاکرات توافق هسته ای و بدبینی به روند قیمت اونس طلای جهانی  با افت شدید حجم معاملات و خارج شدن از وضعیت نرمال و از بین رفتن فواصل منطقی قیمتی میان سررسیدهای بازار آتی سکه وسکه نقدی مواجه شده بود اینک با حل مناقشه هسته ای و نزدیک شدن به مرحله اجرایی طرح برجام و آغاز سیاست های انبساط پولی برای رونق اقتصادی از سوی دولت و احتمال تعویق در افزایش نرخ بهره و برگشت روند نزولی قیمت اونس طلای جهانی و تغییرات ایجاد شده از سوی بورس کالا برای افزایش حجم معاملات موجب افزایش امیدواری به برگشت بازار آتی به جایگاه اصلی خود در ایجاد ثبات در بازار نقدی سکه ، متعادل کردن قیمت‌ها در بازار ، مدیریت ریسک و جهت دهی و تحلیل در بازار های کالایی از قبیل طلا وسکه شده است.

  1.  بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 940 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 10 هزار تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 470، 246 و 169 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب منفی سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 8 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3435 تومانی و اونس 1173 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز به قیمت 3381 تومان رسید که نسبت به روز قبل 8 تومان کاهش داشت، این در حالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3455 تومان در نوسان بود.

پس از ناکام ماندن قیمت دلار برای عبور از سد مقاومت ومرز روانی 3500 تومان و در ادامه با کمرنگ شدن تقاضای آربیتراژی و جو روانی خوش بینی  حاصل از نزدیک شدن به مرحله اجرایی طرح برجام و ایجاد انتظارات نزولی وکاهش انگیزه خرید و تقاضای سفته بازی  موجب افزایش فشارهای نزولی در قیمت دلار در بازار ارز شده است.

افزایش تقاضای تجاری و آربیتراژی در قیمت های پایین مانع از کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار ارز شده است و موجب کاهش دامنه نوسانات قیمتی شده است. و معامله گران این بازار معتقدند در روزهای آینده پس از پایان دهه اول محرم و کاهش هیجانات ناشی از تصویب نهایی طرح برجام  شاهد برگشت وضعیت عادی و ادامه روند افزایشی تدریجی قیمت خواهیم بود.

 

  1. بازار اونس جهانی :

زمان نهایی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ایالات متحده همچنان مهم ترین عامل تاثیرکذار برروی قیمت اونس طلای جهانی است و زمان احتمالی آغاز سیاست های انقباضی بانک فدرال رزرو آمریکا به یکی از بحث برانگیزترین موضوع های مورد توجه در بازارهای مالی جهان تبدیل شده است. وسرمایه گذاران به دنبال پیدا کردن نشانه هایی از زمان احتمالی افزایش نرخ بهره برای اولین بار پس از 10 سال هستند.

طبق برنامه ریزی های از قبل اعلام شده بانک فدرال رزرو دوجلسه دیگر تا پایان سال جاری در اواخر ماه اکتبر و اواسط ماه دسامبر برای تصمیم گیری در مورد افزایش نرخ بهره برگزار خواهدکرد.

آمارهای مختلط اقتصادی منتشر شده از اقتصاد آمریکا در هفته های گذشته موجب افزایش تردید وسردرگمی معامله گران در پیش بینی روند آینده قیمت اونس طلا شده است. قیمت اونس طلا در روزهای آینده هم چنان تحت تاثیر انتشار آمارهای اقتصادی ایالات متحده و گمانه زنی های مربوط به زمان احتمالی افزایش نرخ بهره در ایالات متحده قرارخواهد داشت.

همچنین امروز میزان موجودی ذخائر صندوق طلای اسپایدر جهانی (SPDR) با 89 صدم در صد کاهش به 693.75 تن رسید.

دو شنبه 27 مهر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد