رکوردزنی جدید بازارهای طلا و نفت

شنبه 18 مهر 1394   سرویس

تاکید بر ضعف اقتصاد جهانی در صورت جلسه نشست پیشین فدرال رزرو رقم زد

 

يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

 

 

بازار سهام

 

 

 

نوسان آرام بورس در کف حمایتی

شاخص کل بورس با افت هفتگی 2/ 0 درصدی مواجه شد. پیش‌تر به فضای منفی بازار سهام به علت نگرانی از تعدیل‌های منفی شرکت‌ها در عملکرد شش ماهه اشاره شده بود. در روزهای آتی انتشار این صورت‌های مالی محتمل است. با توجه به ریزش‌های قیمت جهانی کالا‌ها (به خصوص نفت) و همچنین وضعیت نامناسب صنعت خودرو و مشکلات مالی بانک‌ها، انتظار می‌رود اثرات این موارد در صورت‌های مالی شش ماهه منعکس شود. با این حال، ریزش قیمتی ماه‌های اخیر تا حدود زیادی، احتمال تعدیل‌های منفی سود را پیش‌خور کرده است. این موضوع در کنار رشد قیمت نفت تا سطح 50 دلاری و رشد شاخص بازارهای کالایی و همچنین رشد نرخ دلار تا سطح 3500 تومان (عاملی مفید برای کالاهای صادراتی) احتمال افت بیشتر را کاهش می‌دهد. امید به رفع تحریم‌های بین‌المللی نیز در ماه‌های آینده می‌تواند عاملی حمایتی برای شاخص باشد.

 

بازار ارز

 

 

 

لمس سطح 3500 تومانی

هر دلار آمریکا با رشد هفتگی 1/ 1 درصدی به قیمت 3497 تومان معامله شد. تداوم افزایش تقاضا، نرخ دلار را در مرز 3500 تومان نگه داشته است. پنج‌شنبه، نرخ دلار در ساعاتی از معاملات، سطح 3500 را نیز شکست؛ اما مطابق با پیش‌بینی‌ها مواجهه با سطح روانی مزبور بار دیگر افزایش عرضه از سوی فعالان بازار به خصوص صرافی بانک‌ها را به دنبال داشت. این بازارسازها به منظور کُند کردن رشد قیمت‌ها، دلار را با نرخی پایین‌تر نسبت به نرخ بازار عرضه می‌کردند. از سوی دیگر، اخیرا شاخص دلار آمریکا روند نزولی را در بازار جهانی تجربه کرده است. با وجود تقاضای موجود، کاهش ارزش دلار در بازارهای همسایه می‌تواند بر قیمت داخلی ارز نیز فشار وارد کند (حذف تقاضای آربیتراژی). این موضوع در کنار سطح روانی 3500 تومانی به‌عنوان سدی در برابر قیمت دلار محسوب می‌شود.

 

بازار سکه

 

 

 

تلاش سکه برای کاهش حباب

هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی 2/ 2 درصدی به قیمت 935 هزار تومان معامله شد. در مدت مشابه، اونس طلا و همچنین نرخ دلار به ترتیب، رشد 6/ 2 و 1/ 1 درصدی را تجربه کرده است. بر این اساس، واکنش کند سکه نسبت به بازارهای اثرگذار، موجب تعمیق حباب منفی سکه (کمتر بودن قیمت بازاری نسبت به ارزش ذاتی) شده است؛ مقدار حباب سکه بیش از 11 هزار تومان است. واکنش محدود سکه را می‌توان ناشی از ابهام قیمتی موجود در بازارهای اثرگذار پس از نوسانات قیمتی (به خصوص اونس) دانست. در این شرایط، با ثبات نسبی نرخ دلار و اونس پس از روند صعودی، واکنش متاخر سکه در روزهای گذشته رقم خورد. در این خصوص، پنج‌شنبه نیز با وجود افت اندک قیمت اونس، با کمک رشد دلار و در جهت تعدیل حباب فعلی، شاهد رشد قیمت سکه بودیم.

 

بازار طلای جهانی

 

 

 

رکورد اونس در مسیر صعودی

دیروز ساعت 16، اونس طلا به قیمت 1155 دلار معامله می‌شد. به دنبال انتشار صورت‌جلسه ماه سپتامبر فدرال رزرو، جمعه اونس به بالاترین میزان در سه هفته گذشته رسید. صورت‌جلسه مزبور در حالی بر تداوم ضعف اقتصاد جهانی اشاره داشت که احتمال افزایش نرخ سود در سال 2015 را بیش از پیش تضعیف کرد و همراه با کاهش شاخص دلار به رشد قیمتی اونس کمک کرد. با این حال، همچنان برخی جزئیات این صورت جلسه نشان از امکان افزایش نرخ سود در سال جاری دارد که مانعی در برابر جهش قیمت اونس است. در نشست صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز به چشم انداز نامناسب رشد اقتصاد جهانی اشاره و تاکید شد بانک‌های مرکزی، به ویژه در کشورهای توسعه یافته نیازمند احتیاط بیشتری در سیاست‌گذاری‌های خود هستند. نتایج نهایی این نشست نیز می‌تواند سیگنال جدیدی برای حرکت طلا باشد.

 

 

بازار اوراق مسکن

 

 

 

تشدید نوسانات «تسه»ها

اوراق تسهیلات مسکن اسفند 92 (تسه9212) با افت هفتگی 3/ 2 درصدی مواجه شدند. اوایل هفته گذشته، تداوم حضور عوامل فشار، افت قیمتی تا سطح 62 هزار تومانی نیز رقم خورد. علاوه بر مواردی مانند جذب بخشی از متقاضیان به صندوق سپرده یکم بانک مسکن (دریافت وام با مبالغ بیشتر)، انتشار اخباری مبنی بر بررسی نرخ سود بانکی در جلسه هفته گذشته شورای پول و اعتبار و اتمام فصل تقاضای مسکن (تابستان) باعث کاهش قیمتی اوراق تسهیلات مسکن شد. در این میان اما، لغو جلسه شورای پول و اعتبار تا حدودی از قیمت «تسه»ها حمایت کرد. این موضوع در کنار سود پایین وام مسکن در قیمت‌های پایین «تسه»ها در مقایسه با دیگر وام‌ها، افزایش تقاضا را به دنبال داشت. به‌طوری که اوراق مزبور در محدوده بالاتری حدود 65 تا 70هزار تومانی، نوسانات خود را وابسته به سررسید ادامه می‌دهند.

 

بازار نفت

 

 

 

صعود نفت با سیگنال شاخص دلار

دیروز ساعت 16، هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت 4/ 50 دلار معامله می‌شد. افت شاخص دلار (تضعیف احتمال افزایش نرخ سود توسط فدرال رزرو)، مهم‌ترین عامل تغییر کانال به محدوده 50 دلاری در روز جمعه بود (بالاترین قیمت از اواخر جولای). گرچه صورت‌جلسه فدرال رزرو، احتمال تداوم سیاست‌های انبساطی را تقویت کرد که سیگنال مثبتی برای اقتصادهای نوظهور است؛ اما همچنان بر ضعف اقتصاد جهانی تاکید می‌کند که رشد ادامه‌دار قیمت نفت را دشوار می‌کند. از سوی دیگر، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نیز که پیش‌تر بر کاهش تولیدات نفت آمریکا در سال 2016 تاکید کرده بود (عاملی مثبت برای نفت) اما چهارشنبه، از افزایش موجودی نفت تجاری آمریکا (1/ 3 میلیون بشکه) خبر داد که بر قیمت‌ها فشار وارد کرد. این تضاد عوامل به اختلاف بین پیش‌بینی‌ها نیز کشیده شده که عموما بیانگر دوران‌ گذار قیمتی است.

 

شنبه 18 مهر 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد