گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه شنبه 28 شهریور 1394

شنبه 28 شهریور 1394   سرویس
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در حالی که در هفته گذشته تحت تاثیر نشست بانک مرکزی آمریکا و نگرانی از افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر در وضعیت انتظاری و دفاعی فرورفته بود، پس از اعلام عدم تغییر نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا و افزایش قیمت اونس طلای جهانی موجب افزایش قیمت سکه نقدی و رشد قیمت های سررسیدهای بازار آتی سکه در اولین روز کاری هفته شد.

با ناکام ماندن تلاش جمهوری خواهان در کسب آراء لازم برای رد توافق برجام در کنگره آمریکا و کاهش ریسک سیستماتیک با اجرایی شدن توافق هسته ای در ماه های آینده در کنار نبود نقدینگی و افزایش تسط دولت بر بازارها وکنترل هیجانات موجب انتظارات برای کاهش قیمت ها در آینده (کاهش انتظارات تورمی ) و تشدید وضعیت انتظاری برای خروج اقتصاد از رکود موجب کم عمق شدن بازار آتی سکه و محدود شدن نوسانات بازار آتی سکه شده است.

  1.  بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 917 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 8 هزار تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 463، 255 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 10 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3385 تومانی و اونس 1138 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز به قیمت 3385 رسید که نسبت به روز گذشته تغییری را نداشت، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3422 تومان در نوسان بود.

در حالی که در ماه های گذشته پس از اعلام توافق برجام شاهد سرازیر شدن تقاضاهای انباشته به بازار ارز برای تجارت و ادامه یافتن روند کاهش قیمت جهانی نفت وکالاها بودیم با وارد شدن تقاضای آربیتراژی و تقاضای فصلی برای سفرهای تفریحی و زیارتی و تغییر سبک عرضه ارز توسط صرافی بانک ها موجب تقویت انتظارات صعودی و افزایش هیجانات و رشد قیمت دلار تا نزدیکی قیمت 3500 تومان شد.

با بالا رفتن هیجانات و نوسانات قیمتی در بازار ارز و افزایش حساسیت ها نسبت به افزایش دلار در رسانه ها موجب واکنش نهاد ناظر و در پیش گرفتن سیاست های قهری گذشته در برخورد با دلالان ارزی در کنار عرضه های سنگین صرافی بانک ها در بازار ارز برای کاهش هیجانات ایجاد شده در بازار ارز شد.

انتظار می رود با توجه به کم کشش بودن تقاضا و نبود نقدینگی در بازار و نزدیک شدن اجرای توافق هسته ای و تقویت عرضه و تصمیم  دولت برای تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده شاهد ادامه روند تدریجی قیمت ها با آرام شدن جو و فروکش کردن هیجانات در بازار ارز باشیم.

  1.  بازار اونس جهانی :

کمیته آزاد فدرال رزرو در هفته گذشته با ثبات نگه داشتن نرخ بهره در پایین ترین سطح تاریخی خود بین صفر تا 25 صدم درصد به هفته ها انتظار بازار های مالی و کالایی در جهان برای افزایش نرخ بهره برای اولین بار پس از 10 سال پایان داد.

همچنین خانم جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا در کنفرانس خبری بعد از نشست بانک مرکزی آمریکا چشم اندار بلند مدت اقتصادی و افزایش نرخ بهره را در آمریکا کاهش داد. که موجب افت پیش بینی های بازار از احتمال افزایش نرخ بهره در ماه اکتبر از 41 درصد به 18 درصد و احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر به کمتر از 50 درصد شد.

ترس بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخ بهره به دلیل کندی رشد اقتصادی جهان و پایین بودن پیش بینی های نرخ تورم در آینده و باقی ماندن عدم قطعیت و تردید در سال جاری برای افزایش نرخ بهره موجب کاهش شاخص ارزش دلار و افزایش قیمت اونس طلای جهانی شد.

کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا تا پایان سال 2015 دو نشست دو روزه دیگر را در روزهای 27و28 اکتبر و 15و16 دسامبر برگزار خواهد کرد، نشست‌هایی که موجب باقی ماندن سایه سنگین و فشارهای نزولی بر سر اونس طلا خواهد بود.

شنبه 28 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد