سنا بحث درباره رأی‌گیری برجام را آغاز کرد

چهار شنبه 25 شهریور 1394   سرویس

سنای آمریکا نشست درباره پایان بحث‌ها درباره "قطعنامه عدم تأیید" برجام را آغاز کرده تا در صورت موافقیت اکثریت سناتور‌ها درباره این قطعنامه رأی گیری کند.

سنای آمریکا نشست درباره پایان بحث‌ها درباره "قطعنامه عدم تأیید" برجام را آغاز کرده تا در صورت موافقیت اکثریت سناتور‌ها درباره این قطعنامه رأی گیری کند.

 

به گزارش تسنیم، پنج‌شنبه هفته پیش سناتورهای مخالف برجام نتوانستند آراء لازم برای پیش بردن "قطعنامه‌ عدم تأیید" برنامه جامع اقدام مشترک را کسب کنند.

 

برای اینکه طرح و یا قطعنامه‌ای در سنای آمریکا از مرحله بحث خارج شده و به رأی‌گیری برسد، باید 60 نفر از سناتورهای در یک رأی‌گیری اعلام کنند که بحث‌ها کافی است و زمان رأی دادن به طرح یا قطعنامه فرا رسیده است.

 

اما پنج‌شنبه پیش و با توجه به اینکه 42 سناتور دموکرات و مستقل از تفاهم هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 حمایت می‌کنند، مخالفان برجام نتوانست به 60 رأی لازم در سنایی که 100 عضو دارد دست یابند.

 

در صورتی که سنا تا روز 26 شهریور (دو ماه پس از دریافت برجام در 26 تیر) نتواند درباره "قطعنامه عدم تأیید"‌ رأی‌گیری کند، دولت آمریکا می‌تواند این تفاهم را بدون منع قانونی اجرایی سازد.

 

البته باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، پیشتر وعده داده در صورتی که کنگره آمریکا شامل مجلس نمایندگان و سنا قطعنامه عدم تأیید را تصویب کنند، آن را وتو خواهد کرد اما ظاهرا حامیان تفاهم هسته‌ای قصد ندارند اجازه دهند این قطعنامه حتی بر روی میز اوباما قرار گیرد.

 

چهار شنبه 25 شهریور 1394
خبرگزاری تسنیمنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد