گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه پنج شنبه 15 مرداد 1394

پنج شنبه 15 مرداد 1394   سرویس

 

 

 1. بازار آتی سکه :

ریسک گریزی معامله گران در آستانه خبر میزان اشتغال ماهانه در ایالات متحده

حبس بازه قیمتی بوجود آمده در قیمت دلار و محدود شدن نوسانات قیمت های آتی سکه به تغییرات قیمتی در اونس طلای جهانی و عدم هم پوشانی نوسانات اونس طلا توسط بازار آتی سکه باعث سردرگمی و دو دلی معامله گران برای خرید و فروش شده است. پیش بینی ثبات برای ماه های آتی وعدم نوسانان در بازارها باعث کاهش انگیزه معامله گران و افت شدید حجم معاملات در بازار آتی سکه علی رغم قیمت های پایین شده است.

انتظار می رود سازمان بورس و بورس کالا که نهادهای قانونگذار دراین زمینه هستند با اتخاد تمهیداتی نظیر پذیرش کالاهای دارای پتانسیل قراردادهای آتی، کاهش وجه تضمین، افزایش ساعات کار، دادن اختیارات بیشتر به کارگزاری ها، آموزش و تسهیل ورود به این بازار، به افزایش جذابیت بیشتر قراردادهای آتی کمک نمایند. چرا که ادامه این وضعیت باعث خروج تدریجی معامله گران موجود خواهد شد.

تعطیلی روز جمعه و در پیش بودن خبر میزان اشتغال در آمریکا و تاثیر آن بر اونس طلای جهانی باعث شد تا معامله گران با احتیاط بیشتری عمل کرده و ترجیح بدهند ریسک نکرده و بدون موقعیت بازار به اسقبال این خبر بروند.

بسته شدن موقیت های باز در قراردادهای آتی که به دلیل فشار جو نزولی اونس و عامل زمان به عنوان کاهنده قیمت های آتی با توجه به پیش بینی ثبات در آینده، باعث کاهش قیمت های آتی شد.

 1. بازار سکه نقدی:

حرکت به سمت تخلیه تدریجی حباب

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 871500 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 500 تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 472 ، 264 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 22 هزار تومان رسید. انتظار می رود حداکثر در یک ماه آینده شاهد از بین رفتن حباب مثبت ایجاد شده بر اثر شکسته شدن مقاومت فروشندگان با کاهش قیمت نقدی و یا افزایش اونس و دلار باشیم.

 

 1. فرصت های آربیتراژی بازار:
 2. به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد.

 3.  

 4. بازار ارز :
 5. گرفتار شده در حبس بازه قیمتی

  قیمت دلار امروز با کاهش 2 تومانی به روز قبل به 3325 تومان رسید، هم چنان محدوده نوسان بسیار محدود و شاهد عرضه های بازار­­سازان رسمی بانک مرکزی برای متعادل کردن بازار هستیم.

  تقابل نیروهای افزایشی و کاهشی در قیمت دلار و ترس و احتیاط معامله گران از عرضه های بازارساز رسمی و محدوده شدن دامنه نوسان دلار، باعث سردرگرمی و تردید معامله گران و کاهش فعالیت آنان  برای خرید و فروش شده است.

  افزایش تقاضای فصلی برای واردات و افزایش قیمت دلاردر کشورهای همسایه غربی و فرصت آربیترازژی بوجودآمده و تغییر جهت معامله گران از بازار سکه به سمت بازار ارز به دلیل جو نزولی در اونس طلای جهانی از مهم ترین دلایل افزایش قیمت دلار می باشند.

  به نظر می رسد خبرهای مربوط به توافق هسته ای و عدم تصویب توافق هسته ای درکنگره بتواند دلار را از این محدوده نوسان خارج سازد، کنگره تا 17 سپتامبر فرصت دارد تا دربارۀ توافق رای گیری کند. رد راه حل با حذف توانایی اوباما برای صرف نظر کردن از بسیاری از تحریم ها، توافق را زمین گیر خواهد کرد. اتفاقی که با توجه به وضعیت موجود بسیار بعید به نظر می رسد.

   

 6. بازار اونس جهانی :
 7. تنها امید باقی مانده برای بازگشت

  انس طلا هم چنان در آستانه مهم ترین خبر هفته، میزان اشتغال ماهانه در ایالات متحده که فردا گزارش خواهد شد ، در روندی خنثی در نزدیکی پایین ترین سطح خود در 5.5 سال گذشته در نوسان است.

  انتظار می رود گزارش فردا سیگنالی برای برای فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر باشد.

  امروز صندوق جهانی اسپایدر طلا در ادامه کاهش میزان موجودی صندوق طلای خود،  آن را از 670.62 تن به 667.93 تن کاهش دادکه نشان از ادامه جو نزولی وکاهش تقاضای فیزکی در اونس طلا است.

  به دلیل اینکه دیروز شاخص مدیران خرید بخش خدمات بطور غیرمنتظره­ای خوب اعلام شد و به بالاترین سطح خود در 10 سال گذشته رسید باعث بالا رفتن انتظارات برای افزایش نرخ بهره در سپتامبر و کاهش اونس طلا شد.

  اونس طلا از نظر تکنیکالی دارای حمایت مهم درپایین 1080درقیمت  و مقاومت و مرز روانی درقیمت  1100 در بالا می باشد.

   

پنج شنبه 15 مرداد 1394نظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد