اسخ فولاد مباركه به اظهارات راغفر

صادرات فولاد به اروپا تداوم دارد

دو شنبه 13 آذر 1396   سرویس
روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ارسال جوابیه ای به اظهارات حسین راغفر درباره صادرات فولاد به اروپا واکنش نشان داد:


🔹در روزهای اخیر اظهار نظر دکتر راغفر درخصوص گزارش تلویزیونی رییس‌جمهور محترم، توسط برخی از رسانه‌‌ها منعکس شد. محتوای منتشر شده به نقل از ایشان که بخش مهمی از آن درخصوص وضعیت صنعت فولاد و عملکرد فولاد مبارکه بود حاوی مطالب ناصحیح و برگرفته از اطلاعات غلط است.

🔹در طول دولت یازدهم یکی از سیاست‌های اصولی، توسعه صادرات و بازارهای صادراتی بوده است، در بخش فولاد این افزایش منجر به پیشی گرفتن صادرات ( 5946 هزار تن) از واردات (3880 هزار تن) در سال 1395 شد.
 
🔹این روند همچنان ادامه داشته به نحوی که از ابتدای سال 1395 تا پایان آبان 1396در فولاد مبارکه بیش از 2 میلیون و 280 هزار تن محصول صادر شده که 40 درصد آن به اروپا بوده است.

🔹اخیرا در مهرماه 1396 و به دلیل درخواست تولید کنندگان فولاد در اتحادیه اروپا، این اتحادیه اقدام به وضع تعرفه بر واردات ورق گرم از کشورهای اصلی صادر کننده شامل روسیه، اوکراین، برزیل و ایران کرده است.

🔹پیش‌تر این اتحادیه تعرفه ضد دامپینگ بر واردات از چین وضع کرده بود، این تعرفه برای روسیه 96 یورو و برای ایران 57 یورو است. این تعرفه صرفاً بر محصول خاص بوده و موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی است.

🔹صادرات به اروپا در سایر محصولات همچنان در حال انجام است، به صراحت اخبار موجود در رسانه‌های اروپایی نظیر رویترز موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی بوده و لذا هیچگونه اقدام جریمه‌ای اتفاق نیفتاده است.

🔹فرایند قیمت‌گذاری بر محصولات فولادی از سالها پیش مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا و در بورس کالا اتفاق می‌افتد، اخیراً صنعت فولاد در سطح جهانی پس از رکود و کاهش قیمت چند ساله، شاهد رونق و افزایش در قیمت‌ها بوده است.

🔹افزایش در قیمت نهاده‌های تولید نظیر سنگ آهن و مواد مصرفی نظیر الکترود موجب شده که در داخل کشور نیز رشد قیمت در محصولات فولادی ایجاد شود، این افزایش هرچند به مراتب کمتر از افزایش‌های جهانی است اما به طور معمول در فرایند عرضه و تقاضا در بورس کالا اتفاق افتاده است.

🔹ادعای ارزان‌فروشی در سطح جهانی یکی از اتهام‌‌های دیگری است که در این سخنان به صنعت فولاد از جمله فولاد مبارکه زده شده است، آمارهای موجود نشان می‌‌دهد فولاد مبارکه در دوره‌های مختلف محصولات خود را مطابق قیمت جهانی عرضه کرده است.

🔹اطلاعات مورد اشاره در صحبت‌های آقای راغفر مربوط به گزارش مغرضانه‌‌ای است که توسط گروه خاصی از مرتبطین با واردکنندگان فولاد مطرح شده و در زمان انتشار پاسخ مشروح آن توسط فولاد مبارکه اعلام شد.

🔹کسانی که دل در گرو رشد و تعالی کشور دارند باید افتخار کنند که صنعت فولاد در کشور در سال‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و خصوصا در سال‌های اخیر رشد قابل عنایتی داشته است.

🔹رهبری معظم انقلاب در ابتدای سال 1396 در سخنان خود به رشد 15 برابری تولیدات فولادی نسبت به پیش از انقلاب اشاره کردند، ریاست محترم جمهور هم از صادرات به اروپا به عنوان یک افتخار برای صنعتگر داخلی یاد کردند. جای تعجب است که برخی فقط علاقه‌مند به اعلام ناکامی‌ها و ناتوانی‌ها هستند.

🔹امروز فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقاست و محصولاتش به بیش از 40 کشور دنیا صادر شده است. محصولی که در سایر کارخانه‌ها مورد استفاده بوده و لذا بایستی از سطح مطلوبی از کیفیت برخوردار باشد.

🔹ظرفیت فولاد مبارکه در 4 سال اخیر رشدی 38 درصدی داشته که ناشی از سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی بوده است. سهامدار فولاد مبارکه میلیون‌ها دارنده سهام عدالت بوده که امروزه از پویایی این شرکت و پایداری در سوددهی خوشنود هستند.

🔹خطاب این صنعت ارزشمند که به حق آن را مولود انقلاب می‌­نامیم به کارتل فولاد زیبنده کسی که نام استادی در دانشگاه را با خود همراه می‌کند نیست. جناب آقای دکتر راغفر! در فولاد مبارکه حضور یابید تا از نزدیک در خصوص مجاهدت 14 هزار انسان تلاشگر و بی ادعا منصفانه سخن برانید.

دو شنبه 13 آذر 1396نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد