کارگزاری مبین سرمایه

رشد دیر هنگام قیمت جهانی

یک شنبه 23 آبان 1395   سرویس
هرچند دیرهنگام، ولی بالاخره رشد قدرتمندانه قیمت فولاد در بازارهای مختلف در اقصی نقاط جهان خودنمایی کرده است. شمش، ورق و اغلب مصنوعات فولادی وارد یک فاز رشد نرخ شده هرچند که بخشی از این افزایش قیمت‌ها را مدیون ترامپ هستند

البته باز هم باید به این نکته اشاره داشت که موفقیت ترامپ تنها پتانسیل‌های رشد قیمتی را فعال کرد و موجب شد تا فعالان صنعتی و نقش آفرینان این بازار، با نگاهی باز به واقعیت‌های بازار بنگرند. هم اکنون بهای ورق و شمش به‌عنوان معرف قیمتی در بازارهای جهانی فولاد به سمت رشد نرخ متمایل شده هرچند که برخی از خریداران هنوز از پذیرش قیمت‌های جدید سر باز می‌زنند ولی گستردگی عرضه فولاد با قیمت‌هایی جدید در نهایت موجب خواهد شد که قیمت‌های بالاتر فعلی مورد پذیرش قرار گرفته و حتی گام‌های بزرگ‌تری برای افزایش قیمت‌ها برداشته شود.

بارها به این نکته اشاره کردیم که افزایش قیمت زغال‌سنگ و سنگ‌آهن در نهایت به افزایش قیمت تمام شده مصنوعات فولادی منجر شده و همچنین به رشد بهای مصنوعات فولادی در جهان می‌انجامد. هرچند که در هفته‌های گذشته شواهدی از این رشد قیمت‌ها دیده شد، ولی رشد مقتدرانه آن را باید به انتخاب ترامپ وابسته دانست که باعث ورود جو افزایشی قوی به بازار فولاد شده است. این در حالی است که هنوز رشد قیمت‌ها متناسب با افزایش قیمت تمام شده فولاد نبوده یعنی بازار جهانی فولاد فضا برای رشد قیمت‌های بیشتری دارد. از سوی دیگر با موفقیت ترامپ در انتخابات، قیمت سنگ‌آهن و زغال‌سنگ باز هم افزایش یافت تا جایی که به رکوردهای کم نظیری دست یافت که این شتاب افزایش قیمت‌ها حداقل در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

هم‌اکنون بهای سنگ‌آهن در بازارهای جهانی در ارقامی نزدیک به 80 دلار در هر تن نوسان می‌کند که پس از شکستن رکورد سال جاری به قیمت‌های سال 2012 افزایش یافته و زغال‌سنگ خام نیز در ارقامی نزدیک به 110 دلار در هر تن نوسان می‌کند که بالاترین حد از سال 2012 تاکنون به شمار می‌آید. این موارد که از افزایش تقاضا، امیدواری به دورنمای بازار فولاد، نگرانی از آینده تامین مواد معدنی و برخی بازارسازی‌ها در بازارهای آتی را نشان می‌دهد، می‌توانند به افزایش بیشتر قیمت‌ها فولاد کمک کرده و سیگنال جدیدی برای تقویت قیمت‌ها در بازار داخلی فولاد محسوب شوند. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که این گونه رشد حباب گونه برخی بازارهای مواد معدنی می‌تواند خطرناک و غیرواقعی باشد ولی حتی در صورت تخلیه حباب قیمتی زغال‌سنگ و سنگ‌آهن نیز رشد قیمت فولاد متوقف نخواهد شد.

یک شنبه 23 آبان 1395نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد