فائو: ایران به اهداف سند توسعه هزاره مبارزه با گرسنگی دست یافت

شنبه 15 آذر 1393   سرویس

فائو

خبرگزاری تسنیم: سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی از ایران و ۱۲ کشور دیگر به‌دلیل پیشرفت در زمینه مبارزه با سوءتغذیه و گرسنگی تقدیر کرد و بدین ترتیب تاکنون ۶۳ کشور در حال توسعه به هدف‌گذاری سند توسعه هزاره در مورد گرسنگی دست یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی فائو، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی از 13 کشور جهان به‌دلیل پیشرفت‌های قابل توجه در مقابله با گرسنگی و دستاوردهای آنها در رسیدن به اهداف بین المللی، قبل از ضرب الاجل تعیین شده تا پایان سال 2015 تقدیر کرد.
کشورهای برزیل، کامرون، اتیوپی، گابن، گامبیا، ایران، کیریباتی، مالزی، موریتانی، مائوریتیوس، مکزیک، فیلیپین و اوروگوئه جدیدترین کشورهایی هستند که به فهرست کشورهای پیشگام در مبارزه با سوءتغذیه اضافه شده‌اند.
این پیشرفت شامل دستیابی پیش از موعد به هدف توسعه هزاره در خصوص به نصف رساندن نسبت جمعیت گرسنه تا سال 2015 و همچنین هدف نشست جهانی غذا در سال 1996 در مورد به نصف رساندن تعداد جمعیت گرسنه تا سال 2015 بوده است.
خوزه گرازیانو داسیلوا، دبیرکل فائو، طی مراسمی که در مقر این سازمان برگزار شد، به نمایندگان این 13 کشور لوح تقدیر اهدا کرد.
گرازیانو داسیلوا در این مراسم اظهار داشت: «شما به چالش‌های عمده‌ای در شرایط دشوار اقتصاد جهانی و محیط سیاستگذاری فائق آمده‌اید. شما اراده خود را نشان داده‌اید و ابزارهای لازم را بسیج نموده‌اید».
دبیرکل فائو ضمن درخواست از کشورها برای سرعت بخشیدن به تلاش‌های‌شان گفت: پیشرفت در ریشه‌کنی گرسنگی در سراسر جهان طی 10 سال آینده «شتاب گرفته است» اما هنوز کارهای زیادی هست که باید انجام شود. هم اکنون 850 میلیون نفر از مردم جهان همچنان از سوءتغذیه مزمن رنج می‌برند.
گرازیانو داسلوا افزود: برای دستیابی به این هدف باید «کیفیت و راندمان سیستم‌های غذایی ارتقا یابد، توسعه روستایی گسترش پیدا کند، بهره‌وری بالا برود، درآمد روستائیان افزایش یابد، دسترسی به غذا بهبود پیدا کند و تأمین اجتماعی تقویت شود».
بر اساس برآوردهای سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) کشورهای ایران، اتیوپی، گابن، گامبیا، کیریباتی، مالزی، موریتانی، مائوریتیوس، مکزیک و فیلیپین اکنون به هدف تعیین شده توسط سند توسعه هزاره در مورد کاهش گرسنگی دست یافته‌اند، در حالی که کشورهای برزیل، کامرون و اوروگوئه نیز به هدف بلند پروازانه‌تر نشست جهانی غذا در سال 1996 در خصوص به نصف رساندن تعداد گرسنگان تا سال 2015 نائل گشته‌اند.
تاکنون، 63 کشور در حال توسعه به هدف‌گذاری سند توسعه هزاره در مورد گرسنگی دست یافته‌اند و 6 کشور نیز در مسیر رسیدن به این هدف تا سال 2015 قرار دارند. از بین این 63 کشور، 25 کشور به هدف بلندپروازانه‌تر نشست جهانی غذا در به نصف رساندن جمعیت دچار سوءتغذیه تا سال 2015 نیز نائل شده‌اند.
در گزارش وضعیت امنیت غذایی در جهان 2014 که اوایل امسال از سوی سازمان ملل منتشر شد، چند عامل اساسی در موفقیت این کشورها دخیل دانسته شده است. مهمترین عاملی که در این گزارش به آن اشاره شده، تحول در تعهدات سیاسی کشورها نسبت به اقدامات موؤثر در این زمینه است.
آمارهایی که فائو از آنها برای محاسبه میزان دستیابی کشورها به اهداف مبارزه با گرسنگی استفاده کرده، از آمارهای رسمی ارائه شده توسط کشورها و نهادهای بین المللی گرفته شده است.
هدف نشست جهانی غذا در سال 1996 یعنی زمانی که 180 کشور برای یافتن راه‌هایی برای پایان دادن به گرسنگی در شهر رم ایتالیا تشکیل جلسه دادند، تعیین شد. اهداف توسعه هزاره نیز پس از تصویب سند توسعه هزاره سازمان ملل از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر 2000، توسط جامعه بین المللی تعیین گردید.

شنبه 15 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد