ادامه صادرات زعفران ایران به آمریکا با وجود تحریم‌ها

دو شنبه 3 آذر 1393   سرویس

زعفران

به گزارش خبرگزاری تسنیم پایگاه خبری ایندیا تایمز طی گزارشی نوشت: زعفران که تقریبا هم قیمت با طلاست، کالایی است که قاچاقچیان را به طمع می اندازد. آمریکا، به عنوان ثروتمندترین کشور جهان به اندازه ای به این کالا علاقه دارد که حتی حاضر است آن را از ایران هم وارد کند.
ایران 95 درصد زعفران جهان را تولید می کند. هند در کنار اسپانیا، ایتالیا، یونان، مراکش و آذربایجان تولید کنندگان 5 درصد مابقی هستند. کشمیر تنها مرکز تولید زعفران هند است و به دلیل وقوع سیل، امسال با کاهش 75 درصدی تولید این محصول مواجه است. هر کیلو زعفران از یکصد هزار گل زعفران به دست می آید. بنابراین معمولا از هر هکتار نیم کیلو زعفران تولید می شود.
بر اساس این گزارش با توجه به این اصول و همچنین این واقعیت که ایران بزرگترین تولید کننده زعفران جهان است، همواره تقاضای بیشتری برای این کالا وجود دارد و قیمت ها همیشه بالا است. به علاوه، با توجه به تحریم ها علیه ایران و بالا بودن تقاضا برای زعفران از سوی آمریکا، تجارت غیرقانونی زعفران رونق یافته است.
آنهایی که تخصصی در زمینه زعفران دارند می گویند، زعفران ایران توسط تجار در مناطقی نظیر دوبی خریداری و سپس به سایر نقاط جهان از جمله کانادا انتقال می یابد. زعفران ایرانی سپس بدون اینکه منشا اصلی اش مشخص باشد، از کانادا به آمریکا صادر می شود. تنش ها بین تهران و واشنگتن، نتوانسته است مصرف کنندگان آمریکایی را از دسترسی به زعفران با کیفیت ایرانی باز دارد.
این گزارش افزود: هند تعرفه بالایی را برای واردات زعفران اعمال می کند. قیمت زعفران ایرانی تقریبا 50 درصد کمتر از قیمت زعفران هندی است و این انگیزه موجب می شود تا این کالا به صورت غیر رسمی و قاچاق وارد هند شود. همواره این ادعا در میان تولید کنندگان مختلف زعفران وجود دارد که زعفران تولید آنها از کیفیت بالایی بهتر است، اما زعفران تولیدی ایران از نظر جهانی دارای کیفیتی برتر است. برای عاشقان زعفران، قیمت مسئله مهمی محسوب نمی شود، و آنها همواره ترجیح می دهند از زعفران ایرانی استفاده کنند.

دو شنبه 3 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد