واردات از طریق بورس کالا می‌تواند مانع ورود محصولات بی‌کیفیت شود

دو شنبه 3 آذر 1393   سرویس

برداشت پنبه حاجی آباد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ کارشناسان حوزه کشاورزی معتقدند با توجه به ساختار سنتی بازار محصولات کشاورزی و آشنا نبودن عمده فعالان این بخش با نحوه معاملات و مزایای بورس کالای ایران، یکی از راهکارهای رونق بورس کشاورزی آغاز عرضه محصولات وارداتی کشاورزی در بورس است؛ به طوری که واردکنندگان ابتدا محصولات را روی تابلوی معاملات بورس کالا ببرند تا علاوه بر واقعی تر شدن آمارهای بخش کشاورزی، قیمت کالاهای وارداتی نیز در مکانی قانونمند و شفاف کشف شود.
در همین راستا رییس انجمن نساجی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به واردات پنبه نامرغوب به کشور معتقد است بورس کالا می تواند از واردات محصولات بی کیفیت به کشور جلوگیری کند.
محمد مروج حسینی با بیان اینکه تامین مواد اولیه یکی از معضلات اصلی صنعت نساجی به شمار می رود گفت: برای مثال صنعت نساجی سالانه به 180 هزار تن پنبه نیاز دارد که کل برداشت پنبه در کشور حدود 60 هزار تن است و 120 هزار تن آن باید از طریق واردات تامین شود.
رییس انجمن صنعت نساجی با اشاره به اینکه عمده پنبه وارد شده از هند و از نوع نامرغوب است تصریح کرد: متاسفانه در برخی موارد ما به جای دریافت پول نفت از هند پارچه و پنبه وارد می کنیم که همین امر دلیلی شده تا هند کالای نامرغوب خود را روانه ایران کند.
وی افزود: این موضوع را بارها با مسوولان در میان گذاشته ایم تا پنبه نامرغوب وارد کشور نشود که تاکنون راه به جایی نبرده ایم.
رییس انجمن صنعت نساجی در پاسخ به این پرسش که برای جلوگیری از واردات پنبه بی کیفیت به کشور امکان عرضه اولیه این محصول در بورس کالای ایران وجود ندارد گفت: اعتقاد ما این است که صنایع مختلف باید از ظرفیت های بورس کالا در تعادل بازار داخلی و حتی صادرات و واردات استفاده کنند که در خصوص واردات پنبه نیز با توجه به بررسی استاندارد و کیفیت کالاهای عرضه شده در بورس، این موضوع می تواند گزینه مناسبی برای جلوگیری از واردات کالاهای بی کیفیت از جمله پنبه باشد.
وی به عرضه محدود پنبه در ماه های گذشته در بورس کالا اشاره کرد و افزود: نباید توقع داشت محصولات تازه وارد در معاملات بورس به سرعت با افزایش حجم معاملات رو به رو شوند چرا که آشنایی فعالان بازار هر محصولی با بورس و مزیت های آن چندین ماه زمان می برد که در خصوص پنبه نیز اگر عرضه های وارداتی آغاز شود و استمرار داشته باشد ظرف چند ماه رونق می گیرد. 
به گفته مروج حسینی اگر امکانی فراهم شود تا به صورت دوره ای نشست های سه جانبه میان تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و بورس کالای ایران برگزار شود که در این جلسات کارشناسان بورس با شناسایی مشکلات صنایع، زمینه را برای دسترسی آسان تر واحدهای تولیدی به محصولات و همچنین کشف عادلانه قیمت ها فراهم کنند، عمده معضلات صنایع حاضر در بورس برطرف می شود؛ البته اجرای این کار مستلزم اعطای اختیاراتی از سوی دولت به بورس کالاست که امیدواریم با حمایت دولت این امر محقق شود.

دو شنبه 3 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد