پیشنهاد شده است که پنج محصول کشاورزی برای ورود در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی IEU آماده شود

سه شنبه 27 آبان 1393   سرویس

 

پیشنهاد پنج محصول کشاورزی برای عرضه اولیه در IEU

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران امروز در حاشیه کنفرانس مطبوعاتی مشترک مدیرعامل بورس کالای ایران با رئیس اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: کشورهای عضو این اتحادیه متمایل به واردات محصولات ایرانی به‌ویژه محصولات خارج از فصل دارند.

علی پناهی افزود: در جلسات برگزارشده طی این دو روز، پیشنهاد شده است که محصولاتی چون گندم، انواع میوه، پسته، خرما، زعفران و در حوزه چوب، الوار؛ قابلیت صادرات و ورود به بورس بین‌المللی اتحادیه الکترونیکی را دارا است.

وی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که محصول مرغ به‌صورت سفارشی می‌تواند تولید شود و به بورس کالا راه پیدا کند، سایر محصولات نیز قابلیت تولید سفارشی را دارد؛ بنابراین استانداردهای لازم برای بازار مصرف باید سریع‌تر تدوین شود.

پناهی ادامه داد: از محصولات کشاورزی کشورمان، بلاروس‌ها استقبال چشمگیری داشتند، به‌گونه‌ای که خواهان واردات سیب ایرانی در فصل فوق به کشورشان هستند.

وی درباره اثرات مثبت عضویت ایران در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی تصریح کرد: در گذشته نیز بورس کالای ایران با اتحادیه‌های دیگر بین‌المللی ارتباط داشته است، اما به عضویت درآمدن ایران در این اتحادیه باعث می‌شود که در بخش‌های مختلف شاهد حضور بیشتر محصولات ایرانی در کشورهای اروپایی بوده و علاوه بر آن، واردات از کشورهای فوق سرعت می‌یابد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران یادآور شد: فرآیند و زیرساخت‌های فنی برای مبادله کالاها در این اتحادیه ظرف یک ماه آینده فراهم خواهد شد و بدین‌ترتیب امکان واردات و صادرات به‌آسانی فراهم می‌شود.

پناهی تأکید کرد: در حال حاضر کالاهایی از قزاقستان و بلاروس مبادله می‌شود که با به عضویت درآمدن ایران در این اتحادیه، شاهد بهبود وضعیت بورس خواهیم بود.

 

انبارهای بندر انزلی، مناسب برای مبادله کالاهای کشاورزی

وی اظهار داشت: انبارهای موجود در ایران و کشورهای همسایه، مناسب هستند؛ به‌گونه‌ای که کشور بلاروس می‌تواند از انبارهای موجود در بندر انزلی استفاده کرده و حتی می‌توانیم از انبارها برای ترانسفر محصولات بهره‌برداری کنیم.

پناهی همچنین گفت: در حال حاضر واردات گندم، شمش و سایر محصولات از کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام می‌شود که امید می‌رود تسریع عملیات فوق با به عضویت درآمد ایران در این اتحادیه اتفاق بیفتد.

وی در ادامه افزود: هم‌اکنون محصول گندم از قزاقستان و ذرت از اوکراین وارد شده که ورود تمامی این محصولات از این پس از طریق بورس کالا امکان‌پذیر می‌شود و به طبع، صادرات محصولات کشاورزی نیز به کشورهای دیگر از طریق این اتحادیه به‌صورت پیوسته‌تر انجام خواهد شد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: با سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور برای حضور بیشتر محصولات خرید تضمینی و توافقی‌شده در بورس کالا جلسات مشترکی خواهیم گذاشت تا مطابق تقاضای سایر کشورها، محصولات را خریداری و پس از دسته‌بندی، در بورس عرضه کنند.

پناهی با اعلام اینکه رونق به بورس کشاورزی برمی‌گردد، ادامه داد: جلسات ماهانه‌ای برای اجرایی شدن هرچه سریع‌تر این تبادل برگزار خواهد شد و در کارگروه بعدازظهر امروز، محصولات اولویت‌دار بخش کشاورزی که می‌توانند به‌عنوان نخستین محصولات وارد این اتحادیه الکترونیکی شوند، مشخص می‌شود.

وی تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور می‌تواند از طریق سامانه فرعی وارد سیستم عرضه محصولات کشاورزی شود و بر اساس تقاضای سایر کشورها، محصولات را عرضه کند./ 

سه شنبه 27 آبان 1393
خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد