بورس در انتظار کاهش نرخ سود بانکی

یک شنبه 23 فروردین 1394   سرویس

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ، دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه با سخنرانی محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برگزار شد .

محمد فطانت گفت: بازار با ریسک اساسی رو به رو بود که نخستین ریسک بازار بحث های سیاسی خارجی و بین المللی و دومین ریسک دغدغه فعالان بازار سرمایه در خصوص صنعت پالایشگاه ها بود.

وی افزود: بحث های سیاسی به لطف تیم مذاکره کننده تا حدقابل توجهی ابهام از بازار سرمایه زدوده شد در خصوص پالایشگاه ها نیز که تا پیش از بازگشایی آنها فعالان بازار سرمایه انتظار اتفاقات غیرقابل کنترل در بازار سرمایه را داشتند به لطف ابهام زدایی از این صنعت چشم انداز مناسبی پیدا کرده است .

سایه سود بانکی بر بازار

رئیس سازمان بورس ادامه داد: سومین ریسک بازار سرمایه که هنوز سایه آن بر بازار سرمایه قرار دارد ،  نرخ سود بانکی است که باید تمام فعالان بازار سرمایه و رسانه ها تلاش کنند که این موضوع نیز با توجه به کاهش نرخ تورم بر طرف شود .

وی اظهار داشت : نرخ سود بانکی در وضعیت فعلی هم بازار سرمایه را تحت تأثیر منفی قرار می دهد و هم به نفع صنعت بانکداری نیست و احتمال خطر ورشکستگی بانک ها را رقم می زند ، بنابراین باید تلاش جدی در خصوص رفع این مشکل صورت گیرد .

رئیس سازمان بورس و اروق بهادار با بیان اینکه بزرگترین اخلال نظام اقتصادی در موسسات غیر مجاز بانکی و سودهای بانکی است ، گفت: برخی از این موسسات و حتی بانک ها آخرین مصوبات بانک مرکزی را در خصوص کاهش نرخ بهره بانکی رعایت نمی کنند .

وی تصریح کرد: مسئولان اقتصادی و تصمیم گیران در خصوص کاهش نرخ بهره بانکی متفق القول هستند ما هم در این برهه زمانی تلاش می کنیم که کاهش نرخ سود سپرده بانکی سریعتر با مصوبات مطابقت داده شود .

ابهام زدایی از وضعیت صنایع برای حمایت از صنایع بورسی

فطانت در خصوص حمایت از صنایع بورسی گفت: با وجود تلاش های بسیار در خصوص رفع ابهام از صنعت پالایشگاهی، لازم است در خصوص سایر صنایع نیز ابهام زدایی شود و حمایت، مراقبت و مواظبت از صنایع باید به طور مداوم و از طریق کمیته بازار سرمایه انجام گیرد .

وی در خصوص مباحث بین المللی گفت: بیانیه سوئیس را مبارک می دانیم و باید خودمان را برای پایان آن در تاریخ 11 تیر و رفع تحریم ها آماده کنیم .

 

آمادگی بازار سرمایه پس از تحریم ها

رئیس سازمان بورس با اشاره به آمادگی بازار سرمایه پس از تحریم ها گفت: رئیس جمهور پس از بیانیه لوزان به اهمیت فضای کسب و کار و مساعد شدن فضای سرمایه گذاری پس از تحریم ها اشاره کرد که بازار سرمایه در این خصوص نقش بسیار مهمی دارد و برای اینکه این فراز از جملات رئیس جمهور جامه عمل پوشانده شود و بازار سرمایه بتواند نقش اساسی در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی داشته باشد باید خود را آماده کنیم .

وی اظهار داشت: ظرفیت های اقتصادی بازار فعلی باید به طور کامل محقق شود تا بتوانیم در خصوص اشتغال زایی و کاهش نرخ بیکاری و اتمام پروژه های در دست و همچنین حفظ مزیت پذیری صنایع مانند نفت و گاز را به درستی ایفای نقش کنیم .

تقاضاهای متعددی خارجی ها برای سرمایه گذاری در ایران

 

فطانت خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری مهیا نمی شود مگر اینکه از فضای پیش آمده در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی استفاه کنیم .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تمایل سرمایه گذاران خارجی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی طی مدت اخیر گفت: در این مدت اخیر تقاضاهای متعددی برای سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم صورت گرفته است .

رفع مشکل عرضه نفت خام در بورس انرژی

وی درباره عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: پیش از این چند مشکل اساسی در خصوص عرضه نفت خام به دلیل قوانین وجود داشت که با همکاری های مدیر عامل بورس انرژی-سید علی حسینی- تا حد زیادی این مشکلات برطرف شده است .

وی در این باره توضیح داد: از آنجایی که بخشی از درآمد نفتی به صندوق توسعه و بخش دیگر آن به بانک مرکزی و وزارت نفت واریز می شود در خصوص نوع واریز درآمد ریالی فروش نفت در بورس انرژی مباحثی مطرح بود که بر اساس این قوانین، واریز درآمد حاصل از فروش نفت به شکل ریالی به صندوق توسعه ملی یا بانک مرکزی صورت می گیرد 

وی با بیان این که این تشریفات خاص برطرف شده است ، گفت: با برسی های بورس انرژی و ستادهای ویژه در این خصوص، این شیوه مطرح شد که امیدواریم به زودی به صورت رسمی ابلاغ شود

یک شنبه 23 فروردین 1394
پرشین تحلیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد