بهترین روز شاخص بورس در 3 ماه و پیش بینی یک کارگزار از آینده

یک شنبه 24 اسفند 1393   سرویس
با رشد ۵۳۹ واحدی شاخص بورس و افزایش حجم معاملات ، بهترین روز شاخص در سه ماه اخیر شکل گرفت و لبخندی دیرهنگام بر لبان بازار نشست و یک کارگزار با اعلام دلایل رشد امروز ، آینده بازار را پیش بینی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام ایران در شرایطی سال جاری را با میانگین زیان 20 درصدی سرمایه گذاری و ضرر گاه 50 درصدی سهامداران آخرین روزهای خود را سپری می کند که در شروع آخرین هفته سال 93 ، لبخندی دیرهنگام را بر لبان خود نشاند و امیدوار به روزهای آینده و مخصوصا" سال 94 شد.

براساس این گزارش، دیرهنگام بودن لبخند بازار ناشی از آن است که اکثر کارشناشان با اشاره به اخبار مثبت روزهای اخیر از مذکرات و بروز نشانه هایی روشن از بهبود وضعیت صنایع مانند انعقاد قرارداد ایران خودرو با پژو فرانسه و مهمتر از آن ارزان بودن کم سابقه قیمت سهام اکثر شرکت ها ، از هفته ها قبل اعلام می کردند تمام شرایط برگشت بازار آماده است.

اما در برابر این مواضع، اکثریت قریب به اتفاق سهامداران باتکیه بر تجارب گذشته در قطعی نبودن نتیجه مذاکرات و متحمل شدن زیان هایی ، ترجیح داده اند تا زمان حصول اطمینان حداکثری ، وارد عرصه خرید و فروش سهام نشوند اما امروز در پی تکرار ریزش معنادار همه ارزها مخصوصا" دلار ، نشانه های واضح و روشن تری از احتمال شکل شرایطی متفاوت مشاهده شد.

بنابراین انتشار اخباری مثبت از مذاکرات ، تشدید کاهش دلار، جذاب بودن قیمت سهام اکثر شرکت ها و سنت بهبود روزهای آخر سال بازار سهام ، همگی دست به دست هم دادند تا امروز شاخص بورس بعد از هفته ها شاهد رشد قابل توجه ارقام باشد و بهترین روز خود در سه ماه اخیر را به ثبت برساند.

به این ترتیب در شرایطی تا پیش از این بیشترین جهش روزانه شاخص مربوط به اول دی ماه سال جاری بود که امروز در نتیجه اثر مثبت 122 تا 37 واحدی شرکت های هلدینگ خلیج فارس، تاپیکو، بانک های ملت ، پاسارگاد و ملت و کشتیرانی ، شاخص بورس با 539 واحد جهش به 64 هزار و 610 واحد رسید. 

از سوی دیگر حجم معاملات هم با رشد معناداری ثبت شد و در روزی که اکثر شرکت های مرتبط با مذاکرات ( مخصوصا" بانک ها و خودروی ها ) با صف خرید سنگین مواجه بودند، حدود 881 میلیون سهم به ارزش 285 میلیارد تومان داد وستد شد.

براساس این گزارش، در رابطه با وضعیت امروز بورس فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری آینده به ایسنا گفت: با توجه به کاهش سطح عمومی قیمت‌ها به مرور زمان خواسته و یا ناخواسته به نقطه ای می رسیدیم که سهامداران پول های پارک شده خود را وارد فضای بورس کنند، لذا در شرایط فعلی بورس تهران به نقطه ای رسیده که از افت و خیز و ابهامات زیاد خارج شده و با توجه به پیشرفت قابل توجه در پرونده هسته‌ای جذاب شده است.

وی با بیان این‌که در شرایط فعلی چشم انداز منفی خاصی در بورس وجود ندارد،خاطرنشان کرد: اصلاح قیمت‌ها در ماه‌های گذشته باعث افت بورس شد ولی اکنون بازار سرمایه به تعادل نسبی رسیده است. از سوی دیگر فشار نقدینگی روزهای پایانی اسفندماه از بین رفته است. زیرا اشخاص حقیقی و حقوقی علاقه مند به خروج ، از بازار خارج شده اند . علاوه بر اینکه مثبت بودن چشم انداز مذاکرات هسته ای زمینه رشد بورس و افزایش تقاضا را فراهم کرده است.

وی پیش بینی کرد طی چند روز آینده تعادل نسبی در بازار برقرار باشد و وزن عرضه از تقاضا بیشتر شود. سال آینده نیز با فرض وجود همین شرایط و این که تغییری در تصمیم گیری دولتمردان در اقتصاد ایجاد نشود، بورس روندی رو به رشد اما با شیب ملایم حرکت خواهد کرد.

یک شنبه 24 اسفند 1393
بورس پرسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد