مزایا و معایب صندوق "پاداش سهامداری" تشریح شد

یک شنبه 17 اسفند 1393   سرویس

رضا امامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آغاز بکار صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پاداش سهامداری از روز شنبه با نرخ سود تضمینی دستکم 30 درصد گفت: روال این صندوق بدین صورت است که همزمان با فروش صندوق، اوراق اختیار تبعی فروش در اختیار خریدار قرار می گیرد که 30 درصد بالاتر از قیمت صندوق "اختیار فروش" را دارد .

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این سود در زمان سررسید در صورت تمایل سهامدار به اعمال اختیار فروش به سهامدار تعلق خواهد گرفت. همچنین این ابزار مالی جدید که از طریق کارگزاری های بورس عرضه می شود و صندوق سرمایه گذاری پاداش سهامداری توسعه یکم "سپاس" نامگذاری شده، با امکان معامله پس از پایان پذیره نویسی تعیین شده است .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سهامداران مرکز مالی ایران چهار بورس کشور و شرکت سپرده گذاری هستند و سهامداران بورس ها نیز متشکل از تمامی نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه هستند، مرکز مالی به لحاظ سهامداری و مدیریتی بزرگترین مجموعه فعالین بازار سرمایه را نمایندگی می کند و از این حیث به عنوان نماینده این بخش مدیریت صندوق را بر عهده دارد .

امامی تصریح کرد: در حال حاضر نرخ سود ترجیحی پرداختی توسط بانک ها و برخی اوراق بیش از ارقام تعهد شده در این طرح است، پس از این حیث افزایش در نرخ ها ایجاد نخواهد شد. بعلاوه اینکه با توجه به نوع عرضه این اوراق و کشف قیمت در بازار در صورتی که واقعا این نرخ نسبت به نرخ های رایج بازار بالاتر باشد با رقابتی که در قیمت این اوراق ایجاد خواهد شد نرخ مذکور کاهش یافته و متناسب با نرخ بازده انتظاری سرمایه گذاران خواهد شد .

وی گفت: اگر بازار  سهام رشد نداشته باشد صاحب صندوق حتی اگر یک روز قبل از سررسید 13 ماهه مجبور به فروش شود ممکن است هیچ سودی به آن تعلق نگیرد؛ چرا که نرخ سود 12 ماهه هم حدود 27.5 درصد است و این در حالی است که اگر در حال حاضر سپرده روز شمار 22 درصد در بانک باز شود، نرخ سود یکساله حدود 25 درصد می شود .

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: این در حالی است که شما هر وقت بخواهید پول خود را بگیرید سود دوره به شما تعلق می گیرد ولی در صندوق پاداش، بدون رشد بازار سودی قبل از سررسید در کار نخواهد بود. از طرف دیگر اگر بازار رشد کند حتی ممکن است با وجود افزایش NAV صندوق قیمت ابطال در رقابت فروش آن قدر کاهش یابد که بازدهی صندوق صفر یا حتی منفی شود .

امامی افزود: در نهایت صندوق پاداش سهامداری به دلیل عدم سقف بازدهی با خطر ابطال گسترده واحد های سرمایه گذاری سایر صندوق‌ها و هجوم صاحبان نقدینگی از بانک به این صندوق مواجه خواهد بود که می تواند هرج و مرج گسترده ای در بازار دارایی های مالی دربرداشته باشد.

یک شنبه 17 اسفند 1393
پرشین تحلیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد