چشم بر کوتاه مدت بازار ببندید، بهترین بازدهی را از بورس بگیرید

سه شنبه 28 بهمن 1393   سرویس

نقطه فعلی بازار سرمایه بهترین نقطه ورود به بازار سرمایه است و فارغ از بازه کوتاه مدت و احتمال نوسانات مقطعی بدون شک بازه میان مدت و بلند مدت بورس در مقایسه با هر نوع سرمایه گذاری در شرایط ایده آل قرار دارد و بازار سرمایه هم اکنون یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده، با بیان مطلب فوق درباره شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: خوشبختانه با سازو کاری که به صورت ذاتی در بازار سرمایه وجود دارد، این بازار به تعادل نسبی نزدیک شد و جذابیت لازم برای ورود و سرمایه گذاری را فراهم کرده است.

وی در ادامه افزود: قیمت سهام و صنایع در کنار نسبت قیمت بر درآمد (P/E) در چند سال گذشته به حداقل رسیده است که به واسطه سیاست های پولی و مالی و شرایط اقتصادی مملکت می توان گفت، بازار به یک نقطه خیلی خوب رسیده و سرمایه گذاران اگر در بازه میان مدت و بلند مدت به دنبال بازدهی باشند در این مقیاس شرایط خوبی به شکل بنیادی فراهم شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اثر مذاکرات هسته ای بر بازار سرمایه خاطر نشان کرد: خیلی از فعالان بازار سرمایه به دنبال گشایش از دل توافقات هسته ای هستند که به واقع در صورت این توافق، گشایش هایی در اقتصاد کشور رخ می دهد اما نکته اصلی اینجاست که در بدترین حالت یعنی فرض عدم توافقات هسته ای هیچ اتفاق جدیدی برای کشور نمی افتد چون کشور با این تحریم ها و بن بستهای اقتصادی از سال های گذشته دست به گریبان بوده بنابراین اثر خودش را از مدت های قبل بر اقتصاد گذاشته است.

آقابزرگی با تأکید بر این نکته که بورس در جایگاه مقایسه ای با سایر فرصت های سرمایه گذاری به یک حد ایده ال رسیده، اظهار داشت: بخشی از سرمایه گذاران انتظار داشتند که تیم مذاکره کننده در یک فاصله زمانی کوتاه به یک دستاورد اصلی و نهایی برسند اما چون فاصله زمانی برای حصول توافق یا روشن شدن ابعاد کامل مذاکرات به بیش از حد زمانی که مد نظر فعالان بود، رسید تعدیل قیمت ها تا جایی ادامه پیدا کرده که امروز قیمت سهام در برخی نمادها و صنایع ارزنده به پایین تر از سال 91 رسیده و به همین دلیل شخصاً اعتقاد دارم بهترین و پربازده ترین نقطه ورود به بورس رو به روی سرمایه گذاران قرار گرفته است.

وی در این باره تصریح کرد: حاشیه سود شرکتها و صنایع به واسطه بازنگری های مسوولان در برخی صنایع مانند به تأخیر انداختن کیفی سازی پالایشگاه، کاهش نرخ خوراک پتروشمیی ها، محاسبه بهره مالکانه و دغدغه های دولت برای حمایت از بازار سرمایه و بورس و همچنین سیاست های پولی بانک مرکزی که تکلیف کرده سود نرخ بهره و تسهیلات پایین آورده شود همگی در کنار هم حکم بر این دارد که شرایط فعلی بازار سرمایه مناسب تر از گذشته است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فراز و نشیب ذات بازار است، و می تواند از این پس هم وجود داشته باشد، گفت: هفته گذشته هفته خوبی برای سهامداران نبود. به طوریکه حدود 1.5 درصد زیان حاصل سرمایه گذاری شناسایی شد اما اگر به وضعیت کلی بازار نگاه شود، بورس در یک جهت مثبت در حال حرکت است و سهامدارن با اطمینان بیشتر دست به معامله می زنند، البته انتظار یک بازدهی رؤیایی و خیلی فوق العاده را نباید در یک بازه کوتاه مدت داشته باشند.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده (سهام اندیشه برتر) اظهار داشت: حمایت از بازار سرمایه از طریق صندوق تثبیت و صندوق توسعه بازار حاکی از حساسیت دولت به بورس است بنابراین انتظار داریم که روند کاهشی و شیب نزولی بازار ادامه نداشته باشد یا بسیار اندک باشد، اما اگر بازار بخواهد در جهت عکس حرکت کند، رشد مناسبی در پی سیاست های اقتصادی و سیاسی در انتظار دارد که برآورد می شود بازدهی بیش از 30-40 درصد در یک بازه میان مدت در انتظار فعالان بازار سرمایه باشد.

سه شنبه 28 بهمن 1393
سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد