یک روز دلچسب بورسی

چهار شنبه 8 بهمن 1393   سرویس
با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه 93.11.08 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 101 واحد افزایش به رقم 48031 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 203 واحد افزایش عدد 128600 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 128 واحد رشد به رقم 65256 واحد رسيد.

همچنین در این روز "رمپنا" با 34 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "فملی" با 63 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 11 واحد افزایش به رقم 722 واحد رسید.

در این شرایط امروز "مارون" با 2 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 901 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 993 میلیارد ریال رسید.

معاملات امروز بازار سرمایه جزء آن دسته معاملاتی بود که برای اغلب فعالان بازار سرمایه و اهالی تالار قابل قبول و امیدوار کننده بود. فارغ از ارزش معاملات و میزان رشد شاخص کل باید گفت که بازار امروز به دل اهالی تالار نشست اما موضوع مهم امید به تداوم این روند است که طی روزهای آتی مشخص خواهد شد.

بنابرگزارش بورس نیوز، در شرایط فعلی آنچه باعث رنجش اهالی تالار شده بازهم حضور حقوقی ها در قامت فروشنده است اقدامی که بارها و بارها از سوی آنها دیده شده و تبعاتش نیز مشخص می باشد.

از سویی دیگر خبر به تعویق افتادن تصویب تحریم های جدید علیه ایران از سوی سنای آمریکا تا 4 فروردین سال آینده، موضوعی بود که با استقبال اهالی تالار مواجه شد و نشان داد که همچنان وزن مذاکرات هسته ای در تعیین روند بازار سرمایه زیاد است و کوچکترین خبر مثبت از مذاکرات می تواند عاملی باشد برای یک حرکت بزرگ در بازار سرمایه.

قبلاً هم اشاره داشته ایم که بازار سرمایه به دنبال بهانه ای برای آغاز روندی صعودی می گردد البته مسئولین دولتی طی چند روز گذشته با مشخص نمودن سرنوشت کیفی سازی پالایشی ها، رفع مشکل نرخ خوراک پتروشیمی ها و نیز کاهش بهره مالکانه سنگ آهنی ها از 30 به 25 درصد سعی در ایجاد بهانه برای آغاز روند صعودی بورس داشتند اما ظاهراً نگاه بازار سرمایه به غرب است و این بهانه ها زمانی اثرات خود را نمایان می کند که خیال بورس از مذاکرات هسته ای و عدم اعمال تحریم های بیشتر راحت شده باشد.

چهار شنبه 8 بهمن 1393
بورس نیوز



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد