توقف تولید کلینکر و اختصاص یارانه به سیمان

دو شنبه 29 دی 1393   سرویس

عبدالرضا شیخان - دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که این اقدام به دلیل رکود بازار و به منظور حفظ کیفیت کلینکر در کارخانه‌ها انجام شده است، اظهار کرد: در راستای حفظ منافع ملی و جلوگیری از بی‌کیفیت شدن کلینکر‌ها پیشنهاد توقف کار کوره‌های کارخانه سیمان از سوی انجمن سیمان عنوان که با موافقت وزارت معدن و استقبال وزارت نفت روبرو شده است . 

وی ادامه داد: براین اساس مقرر شد تولید کوره‌های کلینکر متوقف شود و تنها بخش آسیاب و تبدیل کلینکر به سیمان در کارخانه‌ها فعال بماند .

به گفته شیخان در مقابل این امر که به منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز، برق و آب در کارخانه‌های سیمان انجام شده، قرار است به ازای تولید نشدن هر تن سیمان، هفت دلار با نرخ ارز تعادلی از سوی وزارت نفت به تولید‌کنندگان داده شود .

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان این‌که هنوز یارانه‌ای از سوی وزارت نفت پرداخت نشده است، گفت: قرار بر این شده که در قبض ماه آینده این مبلغ در قالب بستانکاری لحاظ شود که وزارت نفت این کمک را از محل بند «ق» تبصره بودجه بابت صرفه‌جویی در مصرف انرژی پرداخت می‌کند .

وی با اشاره به اثرات مثبت این امر گفت: با این اقدام علاوه بر افزایش نقدینگی شرکت‌های سیمانی، کلینکر در کارخانه‌ها به سیمان تبدیل و به بازار عرضه می‌شود .

شیخان در پاسخ به این سوال که چرا مازاد کلینکر را صادر نمی‌کنیم؟ گفت: ایران آمادگی صادرات هر میزان کلینکر و سیمان را دارد اما مشکل نبود بازارهای صادراتی است .

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه سیمان و کلینکر به کشورهای همسایه صادر می‌شود، اظهار کرد: برنامه‌هایی را در جهت گسترش بازار هدف در حوزه سیمان و کلینکر داریم که امیدواریم این برنامه‌ها نتیجه‌بخش شود.

دو شنبه 29 دی 1393
پرشین تحلیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد