بازگشت شاخص بازدهی قیمت به بازار سرمایه

دو شنبه 22 دی 1393   سرویس
رییس جدید سازمان بورس به دلیل ارتباط مناسب با مدیران دولتی کشور می تواند در فرصت زمانی 45 روزه با ارایه یک برنامه ریزی مطلوب، منجر به ایجاد تحولاتی مثبت در بازار سهام گردد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گوهران امید در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطلب فوق با اشاره به اینکه تغییرات مدیریتی در سازمان بورس به تنهایی راهگشای حل تمامی مشکلات بازار سهام نخواهد شد، اظهار داشت: از جمله مؤلفه های مهم بازار سهام، بحث کیفی سازی فرآورده های تولیدی شرکت های پالایشگاهی، تعیین نرخ بهره مالکانه صنایع و همچنین نرخ خوراک مجتمع های پتروشیمی است که نیازمند تغییرات مهمی در راستای خروج بازار سهام از روند نزولی و ایجاد بازاری با ثبات می باشد.

سیاوش وکیلی عمده برنامه های دولت یازدهم را مرتفع نمودن مشکلات بانک ها دانست و گفت: کنترل سرمایه افراد جامعه در بانک ها علیرغم سرمایه گذاری در ملک، ارز و همچنین بازار سهام به راحتی از سوی دولت قابل کنترل می باشد و برهمین اساس دولت تمایل زیادی به کنترل نقدینگی موجود در جامعه از طریق بانک ها را دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه با توجه به ریزش های متداول شاخص بورس چرا در شرایط کنونی روند کاهش قیمت سهام شرکت های بورسی متوقف نمی گردد، یادآور شد: جو منفی حاکم بر بازار سهام منجر به خروج سهامداران دارای پرتفوی کوچک به منظور سپرده گذاری در بانک ها شده است تا در فرصتی مناسب با بازگشت رونق به بازار سهام مجدداً اقدام به خرید نمایند.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گوهران امید در خصوص دلایل احتمال ریزش مجدد شاخص بازار سهام گفت: اگر مؤلفه های حمایت از شرکت های پالایشگاهی از سوی مسئولین کشور در دستورکار قرار نگیرد، قطعاً بازگشایی نمادهای شرکت های فوق همراه با ریزش دیگری برای شاخص بورس همراه خواهد بود.

وی خواستار عدم تغییر پرتفوی سهامداران بازار سهام شد و افزود: در شرایط کنونی سهامداران در راستای جلوگیری از ایجاد شوک به بازار سهام بایستی اقدام به حفظ پرتفوی بورسی خود نمایند زیرا افراد حقوقی نیز اکنون با در اختیار داشتن منابع کافی هیچگونه اقدامی برای فروش سهام پرتفوی بورسی خود و یا تبدیل آن به دیگر سهام در دست ندارند.

وکیلی از راه اندازی شاخص بازدهی قیمت سهام در بازار سرمایه خبر داد و خاطر نشان کرد: شاخص کنونی بازار سهام نیازمند اصلاحات زیادی است زیرا اگر تمامی نرخ سهام شرکت های موجود در بازار سهام نیز صفر گردد شاخص بورس در نهایت کمتر از 23 هزار واحد نخواهد شد.

وی ادامه داد: شاخص بازدهی قیمت سهام شرکت های بورسی طراحی و تکمیل شده است و بزودی با توجه به شرایط موجود در بازار سهام با دریافت مجوز از سازمان بورس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دو شنبه 22 دی 1393
بورس نیوزنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد