بهترین راه مقابله با رانت، بازار سرمایه است

سه شنبه 16 دی 1393   سرویس

تنها راه اجرایی شدن از بین بردن رانت از اقتصاد، بهره گیری از بازار سرمایه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، میلاد رشیدی، فعال بازار سرمایه در خصوص سخنان رئیس جمهور در اولین کنفرانس اقتصاد ایران مبنی بر از بین بردن رانت اظهار داشت: رئیس جمهور در اولین کنفرانس اقتصادی ایران اعلام کرد اگر شفافیت ایجاد شود رانت از بین می رود، به نظر می رسد بهترین راه عملی شدن این گفته رئیس جمهور بازار سرمایه است به این منظور که کلیه مناقصه ها، مزایده ها، واگذاری ها و خرید کالاهای اساسی و هر معامله ای که نیاز به شفافیت داشته باشد از طریق بازار سرمایه انجام شود.

وی در ادامه بیان داشت: مهم ترین پیشنهادی که از سوی بازار سرمایه برای این گفته رئیس جمهور داریم این است که بازار سرمایه کاملا شفاف و عرضه و تقاضا در آن مشخص کننده قیمت است، بنابراین بهترین راه از بین بردن رانت، ورود به این بازار است.

رشیدی در ادامه در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه اذعان داشت: با این تصمیم بانک مرکزی، اگر نرخ سودهای بانکی کاهش پیدا کند به طوری طبیعی بر بازار سرمایه هم تأثیر مثبتی خواهد داشت. زیرا وقتی یک سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری می کند نخستین نکته مدنظر وی، بازدهی و راندمان کاری است به همین دلیل اگر بانک ها در خصوص سودآوری از بازار سرمایه سبقت بگیرند، این بازار قوت نمی گیرد و از طرفی تولید هم دچار ضرر می شود.

این فعال بازار سرمایه با ارائه پیش بینی اجمالی از بازار سرمایه در ماه های آخر سال اشاره داشت: بازار تحت تأثیر قیمت نفت است و به نظر می رسد با ثبات قیمت این کالا، بازار سرمایه هم به آرامشی نسبی دست یابد اما در این بین نتیجه قابل قبولی از مذاکرات می تواند بازار سرمایه را دچار تحولی اساسی کند.

سه شنبه 16 دی 1393
سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد