بازار سرمایه در انتظار انتشار اخبار مثبت سیاسی

یک شنبه 14 دی 1393   سرویس
روند منفی قیمت سهام شرکت های بورسی در حالی تداوم دارد که سهامداران هر روز شاهد کاهش ارزش سرمایه خود هستند و به اعتقاد برخی از کارشناسان در پی عدم اقبال سهامداران جهت سرمایه گذاری در بورس، به تدریج منابع نقدینگی در حال خارج شدن از این بازار است.

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به نظر می رسد در شرایط کنونی سهامداران تنها به دنبال انتشار اخبار مثبت در حوزه سیاسی کشور هستند و با رخداد اتفاق مثبت در این زمینه شاهد اقبال دوباره سرمایه گذاران به بازار سهام هستیم و در این شرایط حتی اخبار مثبت منتشر شده در سایر بخش ها اثر مثبتی بر وضعیت بورس اعمال نمی کند.

محمدیوسف امین داور افزود: این در حالی است که بهبود وضعیت اقتصادی به طور قطع نسبت به توافق جامع هسته ای اثرگذارتر خواهد بود. برهمین اساس می توان گفت منطق و نگرش سرمایه گذاران به وضعیت آتی سیاسی کشور وابسته است.

وی در خصوص بودجه سال آینده کشور نیز گفت: با توجه به شرایط حاکم بر روند جهانی بهای نفت و احتمال کسری بودجه دولت به نظر می رسد بودجه تصویب شده توسط نمایندگان مجلس تفاوت حائز اهمیتی با لایحه بودجه داشته باشد و در بخش درآمدها و هزینه های دولت شاهد اعمال تغییراتی باشیم.

چراکه درآمدهای دولت از محل دریافت مالیات از صنایع و شرکت ها صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان خواهد شد و از سوی دیگر به نظر می رسد برخی از نمایندگان مجلس در جهت افزایش میزان بودجه تخصیصی به بخش عمرانی بکوشند.

این کارشناس بازار سرمایه به روند جهانی بهای هر بشکه نفت اشاره کرد و گفت: قیمت نفت در حالی با کاهش قابل توجه مواجه شده که به نظر می رسد طی ماه های آینده شاهد صعود دوباره آن باشیم. البته به طور قطع این روند افزایشی چندان قابل توجه نخواهد بود و تا محدوده 70 دلار افزایش می یابد.

امین داور در خاتمه با پرپتانسیل خواندن اکثر شرکت های فعال بورسی، در این خصوص گفت: اغلب صنایع همچون خودرو، لیزینگ و دارو از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند و از لحاظ بنیادی و عملیاتی ارزنده هستند. این درحالی است که روند سودآوری واحدهای پتروشیمی و پالایشی با توجه به عدم تعیین تکلیف برخی متغیرهای اثرگذار بر وضعیت سودآوری آنها با چالش مواجه شده است. برهمین اساس در صورت بازگشت دوباره تمایل سهامداران جهت تزریق نقدینگی به بورس می توان از سرمایه گذاری در سهام اکثر شرکت ها بازدهی مناسبی کسب کرد.

یک شنبه 14 دی 1393
بورس نیوزنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد