ریسک در بازارهای مالی ایران و جهان

چهار شنبه 10 دی 1393   سرویس

مدیرعامل تامین سرمایه امین امروز در همایش مدیریت ریسک و مهندسی مالی در مقاله ای به چگونگی مدیریت بحران در کشورهای غربی در سال 2008 پرداخت و گفت: در آن تاریخ بانک ها به طور مشخص به فعالیت سرمایه گذاری محض می پرداختند که در این نوع از سرمایه گذاری ریسک زیاد همراه با سودآوری زیاد به همراه داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی سنگینیان ادامه داد: بنابراین این دست از بانک ها فرصت های سودآوری را از طریق خرید اوراق، برای خود فراهم کردند تا بدین ترتیب روی کارمزد متکی نباشند.

وی افزود: عملا بعد از سال 2008 و بحران اقتصادی؛ بانک ها از سرمایه گذاری محض دوری کردند و به تشکیل هلدینگ های بانکی و صنعت بانکداری روی آوردند.

سنگینیان در این باره توضیح داد: لازمه تشکیل هلدینگ های بانکی مقررات بیشتر بود که این بانک ها آن را پذیرفتند.

مدیرعامل تامین سرمایه امین در این باره توضیح داد: هلدینگ های بانکی حتی رضایت به انتشار اوراق با درآمد ثابت دادند و سعی کردند به سمت کارهای کارمزدی که ریسک کمتری دارد حرکت کنند و حتی فعالیت های بین المللی خود را کم کرده و به فعالیت های محلی که ریسک کمتری دارد روی آوردند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از بحران اروپا و آمریکا مقررات جدید وضع شد تا بحران آن سال، تکرار نشود و همین مقررات احتیاطی و سفت و سخت حاکی از پاسخگویی، شفافیت و ریسک کمتر بود و بدین ترتیب تلاش میکردند ریسک را مدیریت کنند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به حمایت هلدینگ های بانکی از سهام داران و سرمایه گذاران گفت: این هلدینگ ها به پاسخگویی و شفافیت روی آورده اند و بانک های آمریکایی نمی توانند برای کسب سود وارد بازار سرمایه شوند و حتی فدرال رزرو وزن سپرده ای بانک ها را کم کرده است.

مدیرعامل تامین سرمایه امین گفت: بر اساس مقررات جدید فدرال رزرو آمریکا هیچ بانکی نباید بیش از 30 درصد سپرده بانکی کشور را داشته باشد هرچند که بانک ها اجرای این قانون را تا سال 2015 به تعویق انداخته اند.

سنگینیان ادامه داد: حمایت از مصرف کننده، شفافیت، پاسخگویی و بهبود حاکمیت شرکتی کمک می کند قبل از شروع بحران هشدارهای لازم را بدهند.

وی درباره اثر این مقررات و قوانین جدید تاکید کرد: این اتفاقات و مقررات دو اثر اصلی داشت که یکی کاهش درآمد بانک ها و دیگری افزایش هزینه بانک ها در پی افزایش نظارت ها بود. بدین ترتیب کسب و کار و مدل درآمدی بانک ها تغییر کرد.  

مدیرعامل تامین سرمایه امین درباره شرایط ایران و بحث مدیریت ریسک گفت: در ایران شرکت های تامین سرمایه هنوز به جایگاه اصلی خود دست نیافته اند و از همین رو نمی توانند نقش موثری در تامین مالی بنگاه های اقتصادی داشته باشند.

سنگینیان تصریح کرد: با توجه به اینکه انتشار اوراق مشارکت از طریق شرکت های تامین سرمایه صورت می پذیرد، این شرکت ها از تغییرات ناگهانی بازار پول و تغییرات نرخ بهره اثر می پذیرند. بنابراین باید نهاد ناظری وجود داشته باشد که به عنوان بازارگردان اوراق مشارکت این تغییرات را مدیریت کند، در غیر این صورت تامین سرمایه ها متعهد این اوراق بدهی هستند که منطقی نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ریسک نقدینگی، تغییر قوانین و مقررات، نرخ بهره، نیروی انسانی، مدیریت دانش، ریسک بازار و اعتباری ها از جمله ریسک های این روزهای بازار سرمایه است.

چهار شنبه 10 دی 1393
سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد